METŲ ĮVYKIS ‘23 – „MAISTO BANKO" ATIDUOTUVĖS

„Didžiulė garbė, kad „Maisto banko" atiduotuvės tapo metų įvykiu Lietuvoje, bet man asmeniškai tai - gyvenimo įvykis. Matydamas žmones stovinčius eilėje ir laukiančius maisto davinio troškau, kad žmogus, kuriam šiandien stinga maisto, pasirinktų jį oriai. Taip gimė ne viena, o 42 „Maisto banko“ atiduotuvės, kuriose lankosi daugiau nei 100 tūkst. Lietuvos gyventojų. Tai - išsipildžiusi mano gyvenimo svajonė, o už jos - labai daug žmonių, be kurių ji nebūtų pasiekta“, - kalbėjo labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ direktorius Simonas Gurevičius, laikydamas „Metų įvykio ’23“ statulėlę iš Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) vadovo Tomo Vaitkevičiaus rankų.

S. Gurevičius pabrėžė, kad maistas per brangus, kad taptų atlieka, ir paprašė susirinkusiųjų gausiais plojimais apdovanoti jo bendražygius: daugiau nei šimtą „Maisto banko“ darbuotojų bei tūkstančius savanorių, „žmonių-orkestrų“, kurių pastangomis vien praėjusiais metais išgelbėta ir prasmingai panaudoja 6 700 tonų maisto.

Šios organizacijos sėkmė džiugina ne tik alkstančius, bet ir atliekų tvarkytojus.

Labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ direktorius Simonas Gurevičius perėmė „Metų įvykio ’23“ statulėlę iš Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro VAATC vadovo Tomo Vaitkevičiaus rankų.

„Kai mūsų klausia, kaip sekasi surinkti maisto atliekas, visuomenė tarsi tikisi kuo didesnių skaičių - vis daugiau ir daugiau. Bet juk džiaugsmas nėra surinkti kuo daugiau. Būsiu laimingas, jei kažkuriuo metu į Vilniaus regiono mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius neatkeliaus nei viena tona ar nei vienas kilogramas maisto atliekų, nes juos kitiems pavyks panaudoti prasmingiau. Ačiū, „Maisto banke“, - dėkojo VAATC vadovas T. Vaitkevičius.

METŲ KŪRĖJAS ‘23 – MILDA PAUKŠTĖ

Dėmesį į kitą daug aplinkosauginių iššūkių keliančią sritį - tekstilę - šiemet atkreipė „Metų kūrėjo ’23“ apdovanojimas, visuomenės ir komisijos sprendimu skirtas Milda Paukštei, džinsų pakartotinio panaudojimo studijos „Denim Diaries“ bei „DĖK’ui“ galerijos įkūrėjai ir veiklų organizatorei.

Atsiimti statulėlės iš menininkės, tyrėjos, Vilniaus dailės akademijos profesorės bei Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkės Eglės Gandos Bogdanienės rankų, M. Paukštė žengė vilkėdama skraiste iš 1149 džinsinių širdelių. Tiek palaikymo širdelių jos iniciatyvoms skyrė balsavusieji „Atliekų kultūros“ apdovanojimų svetainėje.

„Tekstilė yra taršos šaltinis todėl, kad mums visiems jos labai norisi ir reikia. Ir nors kol kas tekstilės perdirbimo galimybės yra labai menkos, kartu tai reiškia, kad turime labai daug galimybių veikti šioje srityje ieškant problemos sprendimo“, - kvietė M. Paukštė, šiuo metu studijuojanti Vilniaus dailės akademijoje ir tyrinėjanti dėmės sampratą vartotojų visuomenėje.

„Metų kūrėjo ’23“ apdovanojimą Mildai Paukštei įteikė ir palaikymo žodžių negailėjo menininkė, Vilniaus dailės akademijos profesorė, Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė Eglė Ganda Bogdanienė.

Apdovanojimą įteikusi profesorė E. G. Bogdanienė neslėpė, kad ir pati į dėmes žvelgė kaip į grėsmę, apdainuotą ir legendinės roko grupės „Antis“ dainoje: „Dėmė - reputacijai grėsmė“. Bet nauji vartojimo iššūkiai ir jiems neabejingi žmonės kviečia iš naujo apmąstyti, ar kasdieniai nesklandumai kaip neišsiplaunanti ar sunkiai įveikiama dėmelė ant palaidinės yra pakankama priežastis siųsti drabužį į tekstilės konteinerį?

METŲ PAVYZDYS ‘23 – UOGA UOGA

Tvarių kasdienių pasirinkimų svarbą pabrėžė ir Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, kalbėdamas apie Baltijos jūros taršą. Ministras priminė, kad reikėtų vengti kosmetikos, savo sudėtyje turinčios mikroplastiko dalelių, kurie iš vilniečių ir kitų Nemuno upės baseino gyventojų namų pasiekia Baltijos jūrą ir kenkia ten gyvenančių ruonių, menkių, kitų gyvūnų gerovei.

„Pavyzdys, kuris šiandien laimi, byloja viena - mada nebūtinai reikalauja aukų. Ji gali būti ir be aukų gamtai“, - tarė Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, teikdamas „Metų pavyzdžio ’23“ apdovanojimą atsakingai gaminti ir pakuoti kosmetiką siekiančios natūralios lietuviškos kosmetikos kompanijos „Uoga uoga“ įkūrėjai Lenai Sokolovskai.

Aplinkos ministras S. Gentvilas apdovanojimą „Metų pavyzdys ’23“ įteikė natūralios lietuviškos kosmetikos „Uoga uoga“ vadovei Lenai Sokolovskai.

METŲ DĖK‘UI ‘23 - onkologinių ligonių asociacija „RŪPESTĖLIS“ ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos „DAIKTŲ BIBLIOTEKA “

Už pakartotinio daiktų panaudojimo veiklą ir idėjos sklaidą skiriamo „Metų DĖK’ui ’23“ apdovanojimo įteikti atvyko Finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė – Markevičienė. Ji atkreipė dėmesį, kad tvarumas neatsiejamas nuo bendruomeniškumo ir visuomenė vis aiškiau supranta, kad neverta kaupti daiktų ateičiai, kai dalinimasis jais šiandien kuria daug didesnę vertę.

Vietoj vieno laimėtojo šiemet „Metų DĖK’ui“ statulėlės įteiktos dviems iniciatyvoms, itin gausiai palaikytos visuomenės balsavime ir surinkusios po vienodai komisijos balsų. Tai - kurios idėją vysto.

„Kai pamačiau, kad skambina iš Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro, sunerimau: Viešpatie, ko aš nesumokėjau! Žinia apie apdovanojimus nudžiugino. Mes nešame ne tik tvarumo žinią naudodami kūrybai tekstilės atraižas. Svarbiausia mūsų žinia - tvarus bendravimas tarp žmonių‘‘, - mintimis dalinosi „Rūpestėlio“ vadovė Roma Karčiauskienė.

Prof. Bronius Maskuliūnas, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka vadovas, vylėsi, kad „Daiktų bibliotekos“ sėkmės istorija atkreips kitų organizacijų dėmesį ir padės plėsti „Daiktų bibliotekos“ pasiūlą kuriant dar daugiau vertės jos naudotojams.

Apdovanojimą „Metų DĖK’ui ’23“ Finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė – Markevičienė įteikė dviems iniciatyvoms - onkologinių ligonių asociacijai „Rūpestėlis“ ir „Daiktų bibliotekai“, kurios idėją vysto Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios biblioteka.

METŲ PASIAUKOJIMAS ‘23 – LINA PAŠKEVIČIŪTĖ

Atėjęs įteikti statulėlės „Metų pasiaukojimas ‘23“ už nuoširdžias pastangas įgyvendinti atliekų tvarkymo sričiai reikšmingus projektus, vienintelės Lietuvoje mados daiktų restauravimo studijos „Sneaker Spot“ įkūrėjas Laimis Lomonosovas neslėpė - pats norėtų būti vienas iš pretendentų į apdovanojimą. Be pasiaukojimo nebūtų pavykę per pastaruosius metus sutaisyti daugiau nei dvidešimties tūkstančių avalynės porų ir rankinių.

Šįkart nominacija pagerbė aplinkosaugininkę, vadovaujančią nevyriausybinei organizacijai „Aplinkosaugos koalicija“ ir siekiančiai, kad valdžios institucijos ir politikai priimtų aplinkos būklei palankius sprendimus.

Nominacija "Metų pasiaukojimas '23" pagerbė aplinkosaugininkę Liną Paškevičiūtę, kurią pirmasis pasveikino mados daiktų restauravimo studijos „Sneaker Spot“ įkūrėjas Laimis Lomonosovas.

„Tikrieji pasiaukotojai yra žmonės, kurie dėl mūsų perteklinio vartojimo, dėl mūsų neatidumo gamtai tampa aukomis - suserga, netenka savo mylimo miško, kurių stogus sudaužo kruša. Kviečiu keisti mūsų vartojimą, santykį su aplinką, kad dėl to kitiems netektų pasiaukoti“, - sakė L. Paškevičiūtė.

METŲ ĮKVĖPIMAS ‘23 – „TRENKTURO ŽYGIAI“

Kas tapo „Metų įkvėpimu ’23“, atskleidė įvairių socialinių iniciatyvų, tokių kaip „Naujas maisto atliekų rūšiavimo etiketas" ar „Rūšiuok, nepasiduok!" komunikacijos sprendimų bendraautorė, įvairių kultūros reiškinių iniciatorė Ieva BieliūnaitėJankauskienė. „Metų įkvėpimas ’23“ statulėlė įteikta žygių pėsčiomis organizatoriui, „TrenkTuras“ vadovui Deividui Urbonavičiaus. „TrenkTuro“ žygiai įkvepia ne tik žygiuoti dešimtis tūkstančių žmonių, bet ir žaismingai ugdo tausoti atgaivą teikiančią gamtą.

Kas tapo „Metų įkvėpimu ’23“, atskleidė įvairių socialinių komunikacijos ekspertė Ieva Bieliunaitė-Jankauskienė - statulėlė iškeliavo į žygių pėsčiomis organizatoriaus „TrenkTuras“ vadovo Deivido Urbonavic

„Iki įkvėpimo žmogui reikia… gerai pailsėti. Kai esi pavargęs ir be įkvėpimo, tai, atrodo, daužai galvą į sieną ir niekas nevyksta. O kai esi pailsėjęs, prie tavęs, žiūrėk, ir dešimt, ir šimtas, ir tūkstantis žmonių “, - sakė I. Bieliūnaitė-Jankauskienė.

METŲ ŽINOVAS ’24 – ŽANA PROKOPOVIČIENĖ

Kartu pagerbti balandžio mėnesį vykusio „Atliekų kultūros“ egzamino dalyviai, pasiekę geriausių rezultatų. Savo žiniomis pranokusi tūkstančius kitų, „Metų žinovo“ vardu nuo šiol pelnytai gali didžiuotis Vilniaus kolegijos dėstytoja. Jai atiteko ir prasmingų pirkinių slėnis „Nordika“ įsteigtas prizas - elektrinis paspirtukas. Nominaciją „Metų žinovas 2024“ įteikė Martyna Jakubaitytė prasmingų pirkinių slėnis „Nordika“ marketingo projektų vadovė.

Pranokusi tūkstančius kitų „Atliekų kultūros“ egzamine, „Metų žinovo“ vardu nuo šiol pelnytai gali didžiuotis Vilniaus kolegijos dėstytoja Žana Prokopovičienė. Apdovanojimą įteikė „Nordika“ marketingo projektų vadovė Martyna Jakubaitytė.

METŲ ŽINOVAI ’24 – ŠIRVINTŲ „ATŽALYNO“ PROGIMNAZIJOS MOKSLEIVIAI

Nominaciją „Metų žinovai 2024“ direktorei Jūratei Stankevičienei įteikė jaunasis verslininkas, kūrybingai pažvelgęs į naudoti nebetinkamus keramikos gaminius mažosios bendrijos „Daužykla“ įkūrėjas Martynas Angelas Martinkus.

Nominaciją „Metų žinovai 2024“ Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos direktorei Jūratei Stankevičienei įteikė jaunasis verslininkas Martynas Angelas Martinkus, pats kūrybingai žvelgiantis į naudoti nebetinkamus keramikos

Apdovanojimų ceremonijos vaizdo įrašą rasite „Atliekų kultūros“ paskyroje „Youtube“: https://www.youtube.com/@atliekukultura9783/featured

Nors kiti „Atliekų kultūros“ apdovanojimai - tik po metų, pretendentus kiekvienas gali siūlyti jau dabar. Tai galima padaryti svetainėje https://atliekukultura.lt/apdovanojimai/ skiltyje Siūlomi kandidatai už 2024 m.

Projektas „Atliekų kultūra“ yra Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo iniciatyva, vystoma kartu su partneriais - Klaipėdos, Utenos, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės regioniniais atliekų tvarkymo centrais.