Tyrimai rodo, kad net 45 proc. sukeliamos taršos šaltinis – gyvenamieji namai. Europos Sąjunga, siekdama daryti poveikį pasaulio energijos rinkai, užsibrėžė tikslą iki 2020 m. 20 proc. sumažinti visoje bendrijoje suvartojamos energijos kiekį. Remiantis reikalavimais, penktadalį naujam A+ klasės būstui reikalingos energijos gamybos turės sudaryti atsinaujinantys energijos šaltiniai. 


Visi gyv. namai, kuriems išduotas statybos leidimas nuo 2018 m. sausio mėn. 1 d., turės atitikti A+ energinę klasę. Vis tik dar ne visi statytojai skuba laikytis naujųjų reikalavimų, kurie atitiktų A+ klasės būstų standartus, o ir pati statyba – brangesnė. Nemažai statytojų suskubo gauti leidimus dar iki 2018 m. sausio 1 d., kol neįsigaliojo naujieji reikalavimai. 2018 m. statomas namas, kuriuo domitės, nebūtinai bus A+ klasės. Todėl pirkėjams, kuriems rūpi namo energinė klasė, reikia būti budriems. Pavyzdžiui, jei statybos leidimas gautas 2016 m., tai statomas būstas gali būti net B energinės klasės.

Gyventojams – daugiau patogumų

Taigi, kas yra tie A+ klasės namai ir kuo jie pasižymi? Pirmiausia, jie išsiskiria dideliu energijos efektyvumu – tokiame būste užtikrinamos geros pastato konstrukcijų šiluminės savybės, sandarumas, įdiegiamos pažangios vėdinimo sistemos.

„Visų pirma reikia suprasti, kad energetinis efektyvumas yra ne tik „gerai apšiltintos namo sienos”. Tai – kompleksinis sprendimas apimantis pastato šiluminę izoliaciją, pastato sandarumą, vidaus inžinerines sistemas”, – aiškino energetiškai efektyvių pastatų projektuotojas Darius Baitis. Pasak eksperto, pagrindiniai A+ pastatų skirtumai, lyginant su A arba B klasės namais – tai dar aukštesni pastato sandarumo reikalavimai bei keliami reikalavimai naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius.

„Pagrindiniai skirtumai, kuriuos pajus tokio namo gyventojai, tai, žinoma, mažesnės sąnaudos šildymui ir karšto vandens ruošimui, didesnis gyvenimo patogumas, geras klimatas, kurį lemia nuolat veikiančios vėdinimo sistemos. Be to, labai mažas energijos suvartojimas leis sumažinti priklausomybę nuo kylančių energijos kainų”, – pasakojo D. Baitis.

Ne paslaptis, kad A+ klasės ar pasyviojo (t. y. A++ klasės) namo statyba kainuoja apie 10–15 proc. brangiau nei B ar dar žemesnių energinio naudingumo klasių namų. Vis dėlto, remiantis specialistų skaičiavimais, kiek didesnės pradinės investicijos į tokį namą atsiperka per 4–8 metus, o namo vertė dėl taikomų ekologiškų sprendimų, naudojant alternatyviuosius energijos šaltinius kur kas ilgiau išlieka nepakitusi. Todėl investuodami ir įsigydami A+ klasės namą, gyventojai galės ne tik sutaupyti, bet ir kur kas ilgiau džiaugtis išliekančia aukšta namo verte.

Skirtingi plėtotojai – skirtingi požiūriai

Nors jau nuo šių metų sausio 1 d. reikalaujama, kad suteikiama pastatų energinio naudingumo klasė būtų ne žemesnė kaip A+, kai kurie nekilnojamojo turto projektų plėtotojai dar iki šio laiko suskubo ruoštis naujiems ir griežtesniems 2018 metų reikalavimams.

„Plėtotojai, kaip ir prieš keletą metų, kai keitėsi reikalavimai iš B į A klasę, taip ir dabar – keičiantis iš A į A+, skubėjo gauti leidimus dar iki naujųjų reikalavimų įsigaliojimo. Taip, gavus leidimus iš anksto, namus galėtų statyti pagal senus reikalavimus”, – kalbėjo D. Baitis. Pasak jo, viena iš priežasčių – tiek nekilnojamojo turto projektų plėtotojo, tiek pirkėjo nesutampančių požiūrių klausimas: ar abi pusės labiau linkusios orientuotis į pigesnį ir brangiau eksploatuojamą, ar kiek brangesnį, bet tvaresnį A+ energinės klasės būstą? Būtent prioritetų išskyrimas padėtų galutinai apsispręsti, į ką atkreipti dėmesį prieš perkant būstą.

„Dažnai, pamatę šiek tiek didesnę kainą, pirkėjai tiesiog atmeta kokybiško būsto variantą ir renkasi pigesnį, bet kokybės prasme daug prastesnį būstą”, – atkreipė dėmesį D. Baitis.

Kaip pastebi ekspertas, šiandien vis daugiau būsto ieškančių žmonių intensyviai domisi A+ energinės klasės namais ir gilinasi į jų privalumus bei suteikiamą naudą. „Žmonės pradeda vertinti ne tik būsto kainą, daug klausimų užduoda apie techninius sprendimus, kurie lemia gyvenimo namuose patogumą ir ekonomiškumą“, – pasakojo D. Baitis.

Statomų A+ klasės daugiabučių namų – vos keletas

Viešuose NT skelbimų portaluose pateikiamų A+ klasės daugiabučių projektų yra, tačiau pastangų įdėti, norint tokius surasti – tikrai reikia. Vienas tokių pavyzdžių – „Bistryčios namai“. Viešojoje erdvėje pateikiama informacija apie projektą: vienoje žaliausių Vilniaus vietų, centrinėje Antakalnio dalyje, Šveicarijos miško parko pašonėje, plėtojamas A+ gyvenamojo namo projektas „Bistryčios namai”. Tai yra pirmasis A+ energetinės klasės reikalavimus atitinkantis daugiabutis namas Antakalnio apylinkėse.

Šiame projekte apstu pažangiausių sprendimų, kurie orientuoti į aukščiausio lygio patogumą gyventojams. Namo šildymui ir karšto vandens ruošimui „Bistryčios namuose” bus naudojama geoterminė žemės gelmių bei saulės energija. Šie ekologiški sprendimai leidžia ženkliai sumažinti karšto vandens kainą ir šildymo sąnaudas.

Ypatingas dėmesys bus skirtas ir garso izoliavimo sprendimams. Visuose butuose suprojektuoti tambūrai arba antrosios buto durys. Toks sprendimas sukurs papildomą garso barjerą nuo laiptinės. 3 stiklų mediniai langai be orlaidžių saugos butą nuo išorės triukšmo, o oro apytaką užtikrins itin tyli rekuperacinė vėdinimo sistema. Inžineriniai kanalai ir atitvarai tarp butų projektuojami taip, kad garso sklidimas būtų labai apribotas.

Pasak „Rebank” projekto pardavimų atstovės Gretos Kniežaitės-Novikovienės, pirkėjas, priimdamas sprendimą pirkti būstą, turi kruopščiai įvertinti, ar nebus sunku parduoti įsigytą būstą 3–5 metų laikotarpyje.

„Svarbu įvertinti projekto vietą, vidaus išplanavimą ir techninius sprendimus, kurie turi įtakos ekonomiškam ir patogiam gyvenimui užtikrinti. Viena priežasčių, kodėl sunku parduoti seną būstą, tai yra didelės šildymo sąnaudos, taip pat šviesos, vėdinimo, drėgmės problemos“, – teigė G. Kniežaitė-Novikovienė.

Atkreiptinas dėmesys, kad didesnės šildymo sąnaudos pasitaiko ir naujesnės statybos projektuose, pavyzdžiui, net ir 2016–2017 m. laikotarpiu statytuose būstuose dažnai išlaikymo sąnaudos yra 2–3 kartus didesnės lyginant su A arba A+ klase, todėl prieš perkant būstą patartina įvertinti ir šiuos aspektus.

Užsakymo nr.: PT_77621309