Nuo ko pradėti pažintį su robotais-vejapjovėmis? Kaip išsirinkti tinkamą modelį, neišleidžiant daug pinigų? Šiuos klausimus uždavėme „Bigbox.lt“ elektroninės parduotuvės ekspertui Marijui Aliuliui.
„Į mūsų parduotuvę apsipirkti užsuka tiek pažengę, tiek pradedantys vejos robotų pirkėjai. „Bigbox.lt“ gali pasiūlyti kelių dešimčių gamintojų sukurtus robotus. Tačiau pažintį su robotu-vejapjove besiruošiančiam pradėti pirkėjui rekomenduočiau iš karto keliauti prie AYI robotų-vejapjovių. Mat kainos atžvilgiu AYI robotai nedaug skiriasi nuo tradicinių vejapjovių, o galimybėmis ir intuityviu valdymu jie praktiškai nenusileidžia gerokai brangesniems robotų-vejapjovių kategorijos atstovams, – pasakoja Marijus Aliulis. – AYI siūlo du „Wi-Fi“ ryšį naudojančius robotų-vejapjovių modelius, kuriuos reikia rinktis atsižvelgiant į savo sklypo dydį. „AYI A1 600i“ puikiai tinka iki 600 m² dydžio vejoms, o tiems, kurie turi didesnį kiemą, vertėtų rinktis „AYI A1 1400i“ modelį. Jis gali pasigirti dvigubai talpesne 5200 mAh baterija ir yra skirtas prižiūrėti iki 1400 m² plotą.“
Daug funkcijų už mažą kainą
„AYI – tvirtas kaip traktorius“, – juokauja „Bigbox.lt“ atstovas. „AYI A1 600i“ sveria 8,5 kg, o „AYI A1 1400i“ – 9 kg. Abu modeliai yra pakankamai kompaktiški – 50 cm ilgio ir 35,5 cm pločio. Nedidelis 24 cm aukštis garantuoja tai, kad jiems pavyks pralįsti po įvairiomis kliūtimis, pavyzdžiui, lauko baldais ar batutais.
AYI turi 2,4 GHz dažnio „Wi-Fi“ ir „Bluetooth“ bevielio ryšio stoteles, kurios leidžia prisijungti prie namų tinklo ir mobiliųjų telefonų. Vienintelis dalykas, kurio pirkėjas gali pasigesti – tai GPS palydovinės navigacijos imtuvas. Gerokai brangesniuose konkurentų modeliuose jis leidžia nustatyti tikslią roboto-vejapjovės buvimo vietą ir matyti ją žemėlapyje internetu. Laimei, autonominiam roboto darbui šis trūkumas visiškai netrukdo, nes jo metu AYI padeda orientuotis sklypo kontūrą žymintis laidas.
Roboto-vejapjovės komplekte pirkėjas ras viską, ko reikia darbo pradžiai: ritę su sklypo kontūro laidu („A1 600i“ modelyje ji yra 120 m, o „A1 1440i“ –180 m ilgio), kuoliukų komplektą kontūro laidui prie žemės prispausti, atsarginius peilius, įkrovimo stotelę ir krovimo adapterį.
AYI turi du galinius varomuosius 7,5 colio skersmens ratus ir du mažesnius priekinius ratukus, kurie sukasi, kai reikia keisti važiavimo kryptį. Privažiavęs prie vejos krašto robotas aptinka prie žemės įsmeigtą žemos įtampos sklypo kontūro laidą ir žino, kad atėjo laikas apsisukti. Vejos plote esančias kliūtis atpažinti ir apvažiuoti padeda įmontuotas kliūčių jutiklis. AYI gali įveikti net iki 37 proc. įkalnes. Tai labai geras rezultatas, nes kai kurie brangesni konkurentai kapituliuoja net prieš 20 proc. statumo nelygumus. Susidūrus su neįveikiamo statumo įkalne korpuse įmontuotas pasvirimo jutiklis informuoja robotą, kad reikia pakeisti judėjimo kryptį.
Pilnai įkrauto „AYI A1 600i“ 22,2 V ličio jonų akumuliatoriaus pakanka 60 min., o jį įkrauti užtrunka 90 min. „AYI A1 1400i“ akumuliatorius veikia dvigubai ilgiau. Jo įkrova trunka apie 3 valandas.
Žolė pjaunama trimis reguliuojamo aukščio peiliais, kurie sukasi 3200–3500 sūkių per minutę greičiu. Lyginant su įprasta vejapjove AYI skleidžia gerokai mažesnį 65 db triukšmą. Jis prilygsta ramaus pokalbio garsui ir, esant nuo roboto kelių metrų atstumu, visiškai paskęsta gatvės šurmulyje.
Robotas-vejapjovė yra daug mažesnis prietaisas nei įprastinė vejapjovė. Todėl jis neturi žolei skirto rezervuaro. Veja pjaunama pakankamai dažnai ir smulkiai, todėl sumulčiuoti žolės stiebeliai ir lapai nukrenta prie augalo šaknų ir, laikui bėgant, tampa trąša. Toks vejos pjovimo metodas leidžia išspręsti net kelias problemas: stabdo dirvos sekinimą, stiprina veją, supaprastinta roboto-vejapjovės konstrukciją ir leidžia išvengti papildomos priežiūros, kurią tektų atlikti šalinant sukauptą žolę.
Ant AYI korpuso yra „Stop“ mygtukas, skirtas akimirksniu sustabdyti vejapjovę, ir du apsauginiai dangteliai. Po vienu dangteliu yra pjovimo aukščio reguliatorius, o po kitu sumontuotas valdymo skydelis su 2,5 colio įstrižainės LCD ekranu, „Wi-Fi“ indikatoriumi bei devyniais funkciniais mygtukais, kuriais galima programuoti roboto-vejapjovės darbą, įjungti arba išjungti prietaisą ir įvesti apsauginį PIN kodą, reikalingą norint prisijungti prie nustatymų valdymo skilties.
Roboto valdymo sistema – intuityvi ir paprasta. Surinkus PIN kodą, LCD ekrane rodoma vejapjovės būsena, laikas, data ir akumuliatoriaus įkrovos lygis. Paspaudus mygtuką „OK/Meniu“ galima inicijuoti taškinį pjovimą, kurti pjovimo tvarkaraščius, konfigūruoti skirtingas pjovimo zonas ir patekti į nustatymų meniu.
Pasirinkus taškinį pjovimą, vejapjovė 5 minutes važiuoja spirale, pjaudama pasirinktą vejos plotą. Zonų valdymo skiltyje galima sukonfigūruoti iki penkių pjovimo zonų su skirtingais grafikais, pritaikytais toms kiemo vietoms, kurioms gali prireikti kruopštesnės priežiūros.
Nustatymų skiltyje valdomas vejapjovės darbo laikas, kada robotas gali būti aktyvus (įskaitant įkrovimo laiką), konfigūruojamas „Wi-Fi“ ryšys ir PIN kodo nuostatos. Čia taip pat galima įjungti arba išjungti lietaus režimą. Mat AYI turi lietaus jutiklį, kuris pajutęs pirmuosius vandens lašus gali nutraukti suplanuotą darbą.
Dar patogiau AYI robotą valdyti mobiliąja programėle, skirta „Android“ ir „iOS“ įrenginiams. Ji atlieka visas funkcijas, kurias galima rasti roboto vejapjovės valdymo skydelyje. Atidarius programėlę jos ekrane matomi visi prie jos prijungti AYI įrenginiai. Paspaudus vejapjovės skydelį, atsidaro ekranas su apvaliu mygtuku, kuriuo galima paleisti arba sustabdyti robotą-vejapjovę. Čia taip pat matoma dabartinė prietaiso būsena, akumuliatoriaus įkrovos lygis ir bendras darbo laikas. Ekrano apačioje yra mygtukas, grąžinantis robotą į savo bazę, taškinio pjovimo mygtukas ir nustatymų mygtukas, kurį paspaudus patenkama į ekraną su tvarkaraščių, zonų bei lietaus režimų valdymu. Čia taip pat galima peržiūrėti darbo bei klaidų žurnalus ir pakeisti PIN kodą.
Kaip pradėti naudotis AYI robotu-vejapjove?
Kai AYI robotas atkeliauja į naujo savininko namus, pradėti juo naudotis nėra sudėtinga. Jei veja seniai nepjauta, ją teks nušienauti rankiniu būdu, nes robotas nėra toks galingas kaip įprasta vejapjovė ir gali nesusidoroti su išsibujojusiomis kiemo džiunglėmis. Tada teks įdiegti vejos ribas žymintį kontūro laidą. Priklausomai nuo vejos dydžio ir formos, nutiesti laidą, naudojant specialius plastikinius kaiščius, ir įrengti įkrovos stotelę užtrunka nuo vienos iki kelių valandų ir reikalauja šiek tiek fizinių pastangų.
Įkrovimo stotelę reikia įrengti lygioje vietoje, netoli elektros prievado, 1–2 metrų atstumu nuo medžių, krūmų ir kitų kliūčių. Žymint sklypo ribas reikia vengti aštrių kampų, paliekant pakankamai vietos robotui apsisukti.
Kai laidas nutiestas ir prijungtas prie stotelės, belieka paspausti paleidimo mygtuką, kad prietaisas pradėtų važiuoti vejos perimetru, sekdamas kontūro laidu pažymėtą teritoriją. Apsukęs ratą robotas pradeda pirmąjį pjovimo ciklą. Belieka sutvarkyti darbo tvarkaraštį ir kelias dienas stebėti, ar robotas tinkamai atlieka savo darbą, ir, prireikus, koreguoti nustatymus, kontūro laido išdėstymą ar į kitą vietą perkelti problemų sukeliančius daiktus.
Nebrangus, bet pajėgus
„Neapsigaukte pamatę nedidelę AYI robotai-vejapjovių kainą! – ragina Marijus Aliulis. – Šie modeliai turi viską, ko gali prireikti nedidelės vejos savininkui. Tai puikus „pirmasis robotas“, kurio diegimo ir valdymo subtilumus lengvai perprs net visai nepatyręs žmogus. Savo galimybėmis AYI neatsilieka, o kartais net lenkia gerokai brangesnius konkurentus. AYI skirtas savarankiškam darbui – jis prižiūri sklypą pagal iš anksto suplanuotą tvarkaraštį ir, išsikrovus baterijai iki 30 proc. ribos, pats sugrįžta į krovimo stotelę. Kliūčių ir pasvirimo jutikliai padeda išvengti kelią pastojančių kliūčių, o lietaus jutiklis neleidžia jam išvažiuoti dirbti blogu oru, kai robotas negali efektyviai pjauti šlapios žolės. Todėl AYI galėčiau rekomenduoti ne tik pradedantiesiems vartotojams, bet ir visiems nedidelių kiemų savininkams.“