Veikimo principas panašus – pritaikymas skirtingas
Šilumos siurblys paima šilumą iš aplinkos (oro, vandens ar žemės) ir perduoda ją į patalpas. Pagal šilumos šaltinį yra išskiriami trys pagrindiniai įrenginių tipai: oras-oras, oras-vanduo ir žemė-vanduo.
Pasak A. Esmanto, oras-oras siurbliai yra pigiausias ir geriausias pasirinkimas sodo nameliams ar sodyboms. „Šie šilumos siurbliai greitai ir efektyviai šildo arba vėsina patalpas, tačiau neturi šilumos akumuliacijos, todėl išjungus siurblį, patalpos greitai atvėsta. Žinoma, taip pat lengvai ir greitai patalpas galima pradėti šildyti. Dažnai gyventojai renkasi šią sistemą, kai nenori įrenginėti šildomų grindų ar radiatorių sistemos“, – pasakoja šilumos siurblių ekspertas, pridurdamas dar vieną oras-oras šilumos siurblių privalumą – jų nereikia papildyti vandeniu.
Specialisto teigimu oras-vanduo siurbliai jau ilgą laiką išlaiko populiarumą dėl savo efektyvumo ir galimybės juos integruoti į radiatorių ar grindinio šildymo sistemą. „Oras-vanduo šilumos siurbliai puikiai tinka naujos statybos ar renovuojamiems namams, tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad renovuojant namą būtų pasiekta bent B energetinio naudingumo klasė. Kitu atveju šilumos siurblys dirbs neefektyviai ir gali neužtikrinti pakankamo šildymo, o sąskaitos už elektrą bus labai didelės. Oras-vanduo siurbliai taip pat turi vėsinimo funkciją bei galimybę prijungus boilerį šildyti vandenį“, – skirtingas prietaisų galimybes vardina A. Esmantas.
Žemė-vanduo siurbliai, dar kitaip žinomi kaip geoterminiai, yra patys efektyviausi, tačiau reikalauja didesnių pradinių investicijų. „Geoterminio šildymo privalumas, kad jie naudoja šilumą iš žemės, todėl jų efektyvumas mažai priklauso nuo išorės oro temperatūros. Net esant dideliems šalčiam gilesniuose žemės sluoksniuose temperatūra pasikeičia minimaliai. Tai geriausias sprendimas dideliems namams, kurių plotas gali siekti ir 350 kvadratinių metrų“, – teigia specialistas.
Galingesnis ir bangesnis – nebūtinai geresnis
Pasakodamas apie tai, kas labiausiai įtakoja šilumos siurblio pasirinkimą, A. Esmantas pamini ne tik namo dydį, bet ir jo izoliaciją, šildymo poreikius ir reikalavimus papildomoms funkcijoms.
„Šilumos siurblio galią būtina parinkti pagal namo energetinio naudingumo klasę. Naujos statybos namams, turintiems aukštą A++ klasę, reikalingas mažesnis galingumas, nes jų šilumos nuostoliai yra minimalūs. Senesniems namams gali prireikti didesnio galingumo šilumos siurblio, tačiau svarbu atsižvelgti ir į radiatorių ar grindinio šildymo efektyvumą. Pavyzdžiui, grindinis šildymas reikalauja daug mažesnių vandens temperatūrų, nei radiatoriai, todėl ir šilumos siurblio galingumas šiais atvejais turėtų būti skirtingas. Naujos statybos iki 100 m2 A++ namui su grindiniu šildymu užteks 20 W/m2 galios įrenginio. Vis tik manau, kad pats geriausias sprendimas renkantis šilumos siurblį – užsakyti namo šilumos nuostolių skaičiavimo paslaugą ir matyti labai aiškius pasirinkimo parametrus“, – atkreipia dėmesį ekspertas.
Vieną iš dažniausių klaidų A. Esmantas įvardija galingesnio negu reikia įrenginio pasirinkimą: „Suprantama, kad per silpnas įrenginys neužtikrins pakankamo šildymo, tačiau jeigu pasirinksite per didelio galingumo siurblį, elektros sąskaitos jūsų tikrai nenudžiugins, taip pat mažės įrenginio ilgaamžiškumas. Pastebėjau, kad dažnai žmones konsultuojantys meistrai juos klaidina teigdami, kad pasirinkus galingesnį šilumos siurblį tikrai bus geriau.“
Kalbėdamas apie šilumos siurblių kainą specialistas sako, kad didesnė kaina nebūtinai parodo, kad įrenginio pagrindinės funkcijos bus geresnės. „Pagrindinę savo funkciją – šildyti namus, visi įrenginiai atliks, nepriklausomai nuo kainos. Tiesa, patys pigiausi šilumos siurbliai gali neturėti techninio aptarnavimo ar papildomų funkcijų. „ACC Distribution“ atstovaujame tik tokius gamintojus, kurie užtikrina techninį aptarnavimą – „Gorenje“, „TCL“, „Hisense“. Taip pat renkantis gamintojus mums svarbu, kad įrenginiai būtų išbandomi mokslinių tyrimų laboratorijose, taip užtikrinant jų kokybę“, – pasakoja A. Esmantas.
Specialisto teigimu, mažiausio galingumo įrenginį oras-oras galima susimontuoti nuo 750 eurų su darbais ir medžiagomis. Pasirenkant oras-vanduo siurblį reikės investuoti mažiausiai 3800 eurų su darbais ir medžiagomis. Gruntas-vanduo įrenginių kainos prasideda nuo 5000-6000 eurų, tačiau papildomai, mažiausiai 2500 eurų, kainuos gręžinys.
Dažniausia klaida – įrenginio nustatymų keitimas
Kaip ir bet kuris kitas techninis įrenginys, šilumos siurblys reikalauja reguliarios priežiūros. Kasmetinė profilaktika padeda užtikrinti efektyvų šilumos siurblio veikimą ir ilgaamžiškumą. Labai svarbu kas 1-2 metus atlikti įrangos techninę priežiūrą. Jeigu įrenginys bus tinkamai valomas, laiku pastebimi galimi gedimai, tuomet jis tarnaus daug ilgiau.
Pasak specialisto, viena dažniausių šilumos siurblius turinčių gyventojų klaidų – įrenginio parametrų keitimas. Pirminio montavimo metu montuotojo parinkti nustatymai yra techniškai tinkamiausi ir neturėtų būti keičiami. Dažnai žmonės, kviesdami meistrus dėl prastai veikiančio įrenginio, net neatsimena, kokius pakeitimus darė.
„Dar patarčiau nemažinti namuose komforto temperatūros, jeigu išvykstate trumpam laikui. Pavyzdžiui, išvykdami savaitei nustatote, kad oras-vanduo siurblys užtikrintų namuose ne 22 laipsnių temperatūrą, o 16. Šių siurblių parametrai pasikeičia gana lėtai, tad užtruks, kol palaikoma temperatūra sumažės, o vėliau, norint, kad ji būtų aukštesnė, siurblys sunaudos labai daug elektros energijos. Taigi šioje situacijoje vartotojas nieko nesutaupo, tik išbalansuoja siurblio darbą“, – apie dažniausias klaidas pasakoja A. Esmantas.
Oras-vanduo siurbliuose taip pat labai svarbu užtikrinti vandens kokybę, kad būtų išvengta korozijos įrenginio viduje. Labai dažnai gręžinių vanduo yra geležingas, todėl emaliuotuose boileriuose, dėl slėgio svyravimų atsiradus minimaliems įtrukimams, prasideda negrįžtami procesai: kaitinimo elementas apsineša nuosėdomis, jaučiamas blogas kvapas, įrenginyje atsiranda korozija, genda karšto vandens ir aušinimo mechanizmai. Todėl būtina pasirinkti tinkamus vandens filtrus arba naudoti tokius siurblius, kurie gaminami su nerūdijančio plieno boileriais, pavyzdžiui „Hisense“. Taip pat būtina suvaldyti pašalinį elektros krūvį boilerio viduje, nes jis taip pat gali sukelti koroziją. Todėl svarbu pasirinkti gerą kaitinimo elemento ir pačios vidinės dalies įžeminimą.
Viena iš dažnesnių šilumos siurblių gedimo priežasčių – elektros įtampų svyravimas. „Pastebėjau, kad gyventojai nenori investuoti į tinkamą elektros instaliacijos įrengimą, kad, būtų išvengta įtampos svyravimų. Dažnu atveju, staiga išaugus elektros įtampai, šilumos siurbliai gali sudegti“, – atkreipia dėmesį „ACC Distribution“ atstovas.
Paprastas montavimas ir dėmesys dizainui
Specialistas pastebi, kad gamintojai vis daugiau dėmesio skiria įrenginių dizainui. „Oras-vanduo šilumos siurblio montavimui svarbu parinkti patalpą, kuri gerai ventiliuojama ir be didelės drėgmės, kad būtų išvengta kondensato kaupimosi ir galimo poveikio siurblio elektros komponentams. Tačiau tokia patalpa gali būti ir jūsų bendro naudojimo tambūras. Tokiais atvejais galima rinktis modernaus dizaino siurblius, pavyzdžiui „Hisense“, kurie yra pelnę prestižinį „Red Dot“ dizaino apdovanojimą“, – sako A. Esmantas.
Oras-oras siurbliai reikalauja minimalios montavimo vietos, tačiau ekspertas rekomenduoja juos įrengti ne prie pat lubų tam, kad būtų geresnė oro cirkuliacija. Taip pat pataria įvertinti įrenginio sukeliamą garsą ir, siekiant komforto, rinktis gamintojus, kurie užtikrina mažesnį garso lygį ir turi kelis veikimo greičius. Šiuo atveju ekspertas atkreipia dėmesį į „Gorenje“ kondicionierius, kurie ne tik turi daug programavimo funkcijų, tačiau užtikrina pakankamai tylų veikimą bei filtruoja orą, taip sunaikinant ore esančias bakterijas ir sumažinant dulkių kiekį namuose.
Geoterminio šildymo siurbliams reikia parinkti kuo sausesnes patalpos, nes įrenginyje yra daug atskirų komponentų. Svarbu, kad ant jų nesikauptų drėgmė, kuri galėtų pažeisti laidų jungtis, elektronikos elementus ar sugadinti jūsų namų grindis dėl atsirandančio perteklinio kondensato.
Tvarus pasirinkimas, kuriam skiriamos subsidijos
Šilumos siurblių ekspertas pastebi, kad šis sprendimas dažiausiai pasirenkamas dėl efektyvumo ir ekonomiškumo, tačiau pabrėžia, kad tai ir tvarus sprendimas. „Visi šilumos siurbliai naudoja atsinaujinančius energijos šaltinius – orą, vandenį ar žemę. Nors šilumos siurblių šaltnešiai gali turėti poveikį aplinkai, tačiau naujesni modeliai naudoja mažiau kenksmingus šaltnešius, kurie daro minimalią įtaką mūsų aplinkai. Taip pat noriu atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje galima gauti valstybės subsidiją šilumos siurblių įrengimui, ypač renovuojamuose namuose. Oras-vanduo šilumos siurbliams su integruotu boileriu galima gauti kompensacijas, kurios siekia nuo ~2000 eurų už 4 kW sistemą iki ~5000 eurų už 18 kW sistemą“, – dalijasi A. Esmantas.
Taip pat specialistas pastebi, kad šilumos siurbliai gali būti naudojami ne tik privačių namų, bet ir daugiabučių šildymui. „Oras-vanduo šilumos siurblių gamintoja „TCL“ turi ne vieną techninį sprendimą daugiabučiams, kuomet šilumos siurblys apšildo kelis butus, tačiau kiekvienas gali pasirinkti savo nustatymus. Pavyzdžiui, viename bute gali būti palaikoma 20 laipsnių temperatūra, kitame – 23 laipsnių. Taip pat siurblį galima prijungti prie skirtingų šildymo sistemų – viename bute gali būti įrengti radiatoriai, kitame – grindinis šildymas. Tad pasirinkimų tikrai yra pačių įvairiausių, tačiau svarbiausia – teisingai pasirinkti šilumos siurblio galią ir tipą pagal savo namo poreikius bei klimato sąlygas“, – įsitikinęs „ACC Distribution“ prekinių ženklų vystymo vadybininkas.