Sąskaitos sumažėjo beveik 15 kartų
Žinomi žmonės dalinasi, kad nors tvariau gyventi yra labai svarbu, tačiau viena svariausių priežasčių, paskatinusių įsirengti saulės elektrines – taupumas.
„Mes esame vienoje gražiausių Lietuvos vietų, kurioje ir mūsų nuostabūs pušynai, mūsų jūra, paplūdimys, todėl tikrai norisi, kad ir energija būtų žalia. Tačiau, aišku, vienareikšmiškai svarbus ir finansinis momentas. Čia elektra šildomos grindys, boileris, pasirodo, labai brangiai šildo, todėl kai pradėjome gauti sąskaitas, jos nelabai nudžiugino, – pasakoja S. Vaitulionis. – Su Natalija pakalbėjome, kad už elektrą mokame net daugiau, negu Vilniuje, tada visi ir nusprendėm, kad laikas daryti žalią draugų gatvę su žalia energija.“
Tiek Natalija ir Edgaras, tiek Jonas ir Simona tvaria energija Vilniuje naudojasi jau kurį laiką, todėl klausimų, ar šis sprendimas reikalingas ir vasarnamyje, nekilo.
„Per mėnesį mūsų sąskaitos už elektrą Vilniuje siekdavo apie 250–300 eurų, o paskutinį kartą sumokėjau tik 21 eurą. Kas gali būti geriau? O prietaisų turime išties daug“, – pastebi Jonas ir priduria, jog sprendimą saulės elektrinę įsirengti ir vasarnamyje priėmė iškart po to, kai žiemą sulaukė sąskaitos už šildymą.
„Privalumus žinome – gali beveik nemokėti už elektrą ir gyventi patogiai. Be to, turime būti tvarūs ir naudoti kuo mažiau iškastinio kuro“, – kodėl verta įsirengti saulės elektrinę, atsako N. Bunkė. Be to, visi gatvėje esantys būstai, anot Natalijos, iš karto buvo suprojektuoti taip, kad ant stogo būtų patogu įrengti saulės elektrines.
„Sezonas geras, galima prikaupti daug energijos ir naudoti ją būstui išlaikyti, todėl daug kas statosi saulės elektrines. Vasarą dažnai naudojame kondicionierių, kuriame kubilą, kuris yra palaikomas elektra. Išnaudodavome apie 400 kW per mėnesį, taigi, ir sąskaitos būdavo nemažos“, – dalinasi E. Eidėjus ir juokauja, jog dabar visiškai nesirūpina ir kubilą kuria, kada nori.
Draugų patirtys įsirengti saulės elektrinę paskatino ir žinomą fotografą L. Gricių. Jo teigimu, žalia energija yra ateitis ir, nors dar nežino tikslių skaičių, nes name gyvena neilgai, pokytis sąskaitose jau juntamas.
Negyvenant nuolat svarbu užtikrinti saugumą
Žinomų žmonių vasarnamiuose Kunigiškėse buvo pasirinkta ta pati optimizuota sistema, kaip ir Nainių namuose Vilniuje: „Kadangi vasarnamyje mūsų dažnai nebūna, kartais būna tik svečiai, mums svarbus ne tik taupumas, bet ir saugumo klausimai. Kai nebūni, gali nepastebėti gedimų. Dėl to nedvejodami pasirinkome „SolarEdge“ sistemą, kuri minimizuoja ir gaisro, ir kibernetinių atakų tikimybę, o programėlės, kurioje visą veiklą galima stebėti realiuoju laiku, valdymas labai patogus.“
„Jonui reikia visko, kas yra naujausia, geriausia ir patvariausia“, – pastebi Simona ir juokauja, jog labai džiaugiasi tuo, kad saulės elektrines įsirengus ir kaimynams, nebereikės „mestis ant kubilo Edgarui“.
Kalbant apie pačią sistemą, „Energia Futura“ darbų vykdytojas Dovydas Ivanauskas teigimu, optimizuota „SolarEdge“ sistema išties dažnai yra prioritetinis pasirinkimas, kai siekiama atitikti pačius aukščiausius gaisrinio saugumo reikalavimus, sistema ne tik stebi elektrinės komponentų temperatūras, bet ir užtikrina saugią įtampą nelaimės ar gedimo atveju ant namo stogo.
„Žmonės čia gyvena tik vasaromis, todėl būtent „SolarEdge“ sistema užtikrina saugumą ir nuolatinį monitoringą. Tai reiškia, kad jeigu kažkas atsitiktų su moduliu, netgi būdamas Vilniuje, bet kuris savininkas galėtų matyti, kas šiuo metu darosi su jo elektrine per nuotolį. Taip identifikavęs bėdą, net nevažiuodamas į objektą, jis galėtų kreiptis ir operatyviai sulaukti pagalbos“, – sistemos privalumus vardija D. Ivanauskas.
Be to, dar vienas „SolarEdge“ sistemos pliusas – efektyvumas; „Elektrinės moduliai dirba individualiai, todėl jų efektyvumo praradimas dėl modulių senėjimo, nešvarumų, šešėliavimo ar gedimo nepaveikia visos sistemos darbo, taigi, sugeneruojama daugiau elektros energijos, o modulių lygmens stebėjimo sistema leidžia operatyviai reaguoti į generacijos nuokrypius bei operatyviai šalinti gedimus.“
Leis gyventi saugiai ir nebrangiai
Siekiant maksimaliai išnaudoti saulės elektrinės potencialą, žvaigždžių kvartale buvo pasirinkti „Trina Solar“ saulės elektrinės moduliai, nukreipti rytų ir vakarų kryptimis.
„Kadangi šių namų savininkai čia leidžia laiką tik vasaromis, mes siekėme, kad jie galėtų išnaudoti elektrą tiesiogiai kuo ilgesnį dienos ciklą. Būtent rytai–vakarai leido tą padaryti: kaičiant rytinę kavą ar pietaujant, elektra bus naudojama tiesiai iš modulių, o ruošdamiesi miegoti ar vakarodami, jie taip pat galės naudoti saulės pagamintą elektrą“, – aiškina D. Ivanauskas.
Ekspertas apibendrina, jog „SolarEdge“ sistema, parinkti tinkami moduliai ir galia leis žvaigždėms sutaupyti, gyventi ne tik nebrangiai, bet ir saugiai, o ateityje, naudojant tą pačią sistemą, nesunkiai įdiegti naujus sprendimus: „Tinkamai įrengta saulės elektrinė neabejotinai padengs vasarnamio elektros sąnaudas, o kadangi didžioji dalis energijos generuojasi vasarą, neišnaudotą elektrą bus galima perkelti ir į kitus savo namus.“
Gauti sąlygas – nesudėtinga
Žinomų žmonių teigimu, jie liko maloniai nustebinti ne tik profesionaliu ir greitu „Energia futura“ darbu, bet ir tuo, kad gauti saulės elektrinės įrengimui reikalingas ESO sąlygas nebuvo sudėtinga.
„Nors pati procedūra yra labai paprasta, labai smagu, kad „Energia Futura“ komanda mums viską paaiškino kaip darželinukams ir nebuvo jokio galvos skausmo. Viskas labai tvarkingai, vienu prisėdimu. Man atrodo, per penkias minutes paraiškas sutvarkėme, pasirašėme ir labai greitai sulaukėme ESO atsakymo, kad mūsų žaliajai energijai uždegta žalia šviesa“, – džiaugėsi S. Vaitulionis.