Taigi kas yra tie kvantiniai taškai? Dabar jau aišku, kad ši technologija, ko gero, lems vieną tų posūkių, kai mokslinis atradimas tampa visuotine gerove ir atsiranda daugelyje namų. Panašiai kaip kadaise kaitrinė lemputė ar kompaktinis diskas. Neatmestina, kad kvantiniai taškai (sutrumpinus – QD) visiškai pakeis visus mums jau įprastus darbo ir buities ekranus – telefonų, televizorių ir kompiuterių.
QD technologiją naujausiuose televizoriuose šiemet pritaikė kompanija „Samsung“. Naujausios kartos ekranai užtikrina ryškų, realistišką vaizdą ir gerą kontrastą net spiginant saulei, be to, naudoja mažiau energijos.
Plika akimi neįžiūrimi šviesos elementai skleidžia itin tikslias raudoną, žalią, mėlyną spalvas, kurios tarpusavyje nesimaišo, todėl sukuria platų tikslių spalvų diapazoną. QD ekranus turinčiuose televizoriuose „Samsung SUHD TV“ išreiškiama daugiau nei milijardas gamtos atspalvių, o tai 64 kartus daugiau nei įprastuose televizoriuose.
Ar žinote, kad net 85 proc. žmonių televizorių žiūri šviesoje, o tai neretai blogina vaizdo kokybę?
„Ultra Black“ technologijos idėja pasiskolinta iš gamtos. Mat unikalių drugio akių paviršiuje esantys maži grioveliai ir iškilimai sugeria šviesą ir mažina jos atsispindėjimą. Taip drugiai išlieka mažiau pastebimi ir apsisaugo nuo plėšrūnų.
„Samsung SUHD TV“ ekrano sluoksnis taip pat padengtas mažais vienodais iškilimais. Jie sugeria arba nukreipia išorės šviesą, kad ši neužgožtų televizoriaus skleidžiamos šviesos. Štai kodėl matome ryškų vaizdą, net kai į ekraną spigina saulė.
HDR („High Dynamic Range“) technologija skirta maksimaliai išryškinti kontrastą – kuo baltesnę baltą ir kuo juodesnę juodą. HDR1000 standartas, kurį galima rasti šių metų televizoriuose „Samsung SUHD TV“, dabar pažangiausias rinkoje ir padeda išgauti 1000 nitų (skaisčio vienetų). Todėl vaizdas net ir esant intensyviam kambario apšvietimui tampa stebėtinai ryškus, matosi smulkiausios detalės. Tai vertina ne tik filmų, bet ir žaidimų mėgėjai.
Bet kas gi yra tie taškai? Tai itin mažos dalelės. Jų diametras yra nuo 2 iki 10 nanometrų, kitaip tariant visiška smulkmė, kurią gautume į gniūžtę suklijavę 50 atomų. Būtent tas mažumas taškams suteikia unikalių savybių, kurios tokios svarbios atkuriant vaizdą ekrane.
Šviesos atspalvis, kurį spinduliuoja šios dalelės, tiesiogiai susijęs su jų dydžiu. Mažesnės spindi melsviau, stambesnės – raudoniau. Skystųjų kristalų ekranuose jų irgi yra – naudojant QD nebereikia spalvos filtrų ir galinio apšvietimo.
Pagal savo galimybes jie labai smarkiai lenkia LED technologiją, kuri išskiria platų šviesos spektrą, o tai apsunkina galimybes išgauti natūralesnes spalvas. Kita svarbi savybė – QD galimybė perteikti didesnį dinaminį kontrastą. Paprasčiau tariant, tuo pačiu metu kadre esančios tamsios sritys atrodys gerokai tamsesnės, o šviesios – daug šviesesnės, nei atkuriama dabar. Tokios kokybės vaizdas, jau nedaug kuo besiskiriantis nuo tikrovės, vadinamas Dolby Vision.
Tai ekranas, į kurį žiūrint kartais apims dvejonės: televizorius tai ar langas. Jis bus toks šviesus, kad žiūrėdami filmą, kuriame operatorius nutarė sekundės dalį nufilmuoti saulę, pasijusite taip, tarsi išties į ją dėbsotumėte.
Beje, Q raidė – tai ne tik naujos kartos ekranai. „Samsung“ šią filosofiją pritaikė visai technologinių sprendimų grandinei. Korėjiečių kompanija pernai pristatė puikią SUHD televizorių seriją, kurioje naudojama naujoji technologija. Kiti atsakė irgi labai įdomiais gaminiais. Varžybos intensyvėja, ir tai suprantama, nes šie taškai – tarsi raktas nuo karalystės, kurią vadinsime aukštosios dinaminės raiškos (HDR) televizija, bei naujojo Ultra HD signalo standarto.
Permainos neaplenks ir mažesnių ekranų. QD čia žada jei ne revoliuciją, tai bent jau smagų pobūvį, kuriuo visi turėtų likti patenkinti. O ypač tie, kurie taip dažnai naudoja savo telefonus, kad šie išsiurbia energiją dar nepasibaigus dienai. Žinote tuos nublankintus ekranus, kuriuose vos įmanoma kažką įžiūrėti? Taip taupoma energija.
Šviesą nešantys taškai padės pamiršti šiuos vargus. Prietaisai su šia technologija naudoja mažiau energijos, o vaizdo raiška tiesiog pribloškianti.
Todėl eidami į saloną dairytis išsvajoto televizoriaus, pasiruoškite klausimus pardavimų konsultantui. Ar jūsų nusižiūrėtas modelis turi UHD aljanso sertifikatą? Ar jis užtikrina aukščiausios kokybės vaizdą? Įsidėmėkite esmines šio segmento sąvokas: „Quantum Dot“, „Ultra Black“, HDR100.
Šį ir kitus žurnalo „Elektrolife“ straipsnius galite skaityti ir www.elektrolife.lt
Užsakymo nr.: PT_75591657