Ergonomika – mokslas žmogui apie žmogų

Ergonomika – tai kompleksinis mokslas apie žmogų ir jo veiklą darbinėje aplinkoje. Inovatyvių technologijų, stebėjimų ir tyrimų dėka ergonomikos specialistai gilinasi į darbo poveikį žmogaus emocinei ir fizinei būklei. Štai kodėl pagrindinių ergonominių principų išmanymas leidžia efektyviai pagerinti kasdienę savijautą darbe, pakoreguoti netinkamus įpročius bei suformuoti naujus.

Kurdami šiuolaikinio dizaino produktus, patikimi gamintojai taip pat naudojasi ergonomikos mokslo sukauptu žinių lobynu, kuris leidžia vartotojui pasiūlyti ne šiaip gerus produktus, o produktus, tiksliai atitinkančius jų poreikius, produktus, dovanojančius išskirtines patirtis ir iš esmės keičiančius gyvenimo kokybę.

Neutrali kūno pozicija

Priimta manyti, jog sėdėdamas žmogus ilsisi, tačiau ar tikrai? Iš tiesų sėdėjimas taip pat yra fizinė veikla, kurios metu kūnui tenkanti apkrova daro svarbią įtaką mūsų fizinei ir emocinei savijautai. Štai kodėl, norėdami sukurti sveikatai palankią darbo erdvę, didžiausią dėmesį privalome skirti sėdėjimo įtampų minimizavimui bei baldams, esantiems arčiausiai žmogaus kūno.

Ergonomiški darbo baldai padeda išlaikyti neutralią kūno padėtį. Kokią poziciją galėtume pavadinti neutralia ir kuo ji reikšminga mūsų sveikatai? Neutrali kūno padėtis yra mažiausiai kūno resursų eikvojanti laikysena. Šioje padėtyje mūsų raumenys, sąnariai bei raiščiai gauna minimalią apkrovą, o didžiausias darbas tenka tvirčiausiai organizmo sistemai – skeletui.

Kalbant apie neutralią laikyseną sėdimojoje pozicijoje, svarbu atkreipti dėmesį ne tik į stuburo, bet ir į galvos, klubų, kelių, rankų bei pėdų padėtį, o laikyseną įvertinti net iš keturių perspektyvų: žiūrint iš priekio, nugaros, šono bei viršaus. Štai kodėl darbo vietos įrengimas reikalauja kompleksinių sprendimų, gerai apgalvoto ir suplanuoto darbo priemonių išdėstymo, tinkamo aukščio, funkcionalių baldų.

Kėdė

Turbūt svarbiausias baldas darbo vietoje – ergonomiška kėdė. Tarsi ištikimas draugas visada pasiruošęs padėti: ji suteikia atramą, stabilumą, sumažina raumenims tenkantį krūvį ar netgi tampa asmenine relaksacijos salele.

  • Sertifikatas. Norėdami išsirinkti asmeninę darbo kėdę, pirmiausia privalote įsitikinti, jog siūlomas produktas yra sukurtas remiantis ergonomikos principais bei apskritai tinkamas naudoti darbo aplinkoje. Štai kodėl pirmasis žingsnis – gaminio sertifikatas. Ergonomiški baldai privalo turėti šias savybes pagrindžiančius dokumentus, išduotus kompetentingų institucijų.
  • Reguliuojamas sėdimosios dalies gylis. Sėdimosios dalies gylio reguliavimo funkcija leidžia pajusti sėdėjimo komfortą, pritaikyti kėdę pagal individualius žmogaus parametrus: ūgį, kojų ilgį. Tinkamai sureguliavus sėdynės gylį, kūno svoris ir spaudimas į apatinę šlaunų dalį pasiskirsto tolygiau, todėl gerėja kūno kraujotaka ir veninio kraujo grįžimas atgal į širdį – tai ne tik mažina kojų tinimą, bet ir apsaugo nuo lėtinių sveikatos sutrikimų.
  • Reguliuojamas atlošo arba juosmens atramos aukštis. Reguliuojamas atlošo arba juosmens atramos aukštis padeda atrasti optimalią atlošo poziciją. Tokiu būdu kėdė geriau prisitaiko prie individualių stuburo linkių, suteikia maksimaliai stabilią, efektyvią atramą. Ergonomiška darbo kėdė, turinti patikimą reguliuojamą juosmens atramą, kompensuoja didžiąją dalį nugaros raumenims tenkančio krūvio, todėl, net ir sėdint ilgesnį laiką, nugaros nepaskausta.
  • Porankiai. Visomis kryptimis (4D) reguliuojami porankiai yra dar viena itin svarbi patikimos darbo kėdės dedamoji. Rankos sudaro net apie 11% mūsų kūno svorio, todėl, nesinaudodami porankiais, mes apsunkiname pečių juostos ir kaklo raumenis. Papildoma apkrova ilgainiui sukelia įtampą, neretai darbo dienos pabaigoje tenka kęsti intensyvius kaklo ir sprando skausmus. Tinkamai sureguliuoti porankiai padeda išlaikyti pečius neutralioje pozicijoje, leidžia išvengti raumenų pertempimo.


Stalas

Dirbančiojo poreikius atitinkantis darbo stalas – svarbus faktorius, kuriant visavertę darbo aplinką. Ant darbastalio mes išdėstome pagrindinius darbo įrankius, todėl šis paviršius turėtų būti gana erdvus, tačiau mums reikalingos darbo priemonės neturėtų būti per toli ar sunkiai pasiekiamos. Svarbiausia įvertinti pasikartojančius, dažnus judesius, todėl net ir klaviatūros bei pelės išdėstymas yra itin svarbūs.

  • Monitorius. Kūno ir akių padėtys yra susijusios, vienas kitam didelę įtaką darantys veiksniai. Štai kodėl dažniausiai pagrindinė darbo priemonė – kompiuterio monitorius – darbuotojo ir stalo atžvilgiu turėtų būti pačiame centre. Necentruota kūno ir monitoriaus padėtis skatina regos kampo adaptacijas, galvos ir kaklo padėties pokytį. Net ir minimalūs nuokrypiai nuo neutralios kūno padėties sukelia papildomą įtampą atskiroms raumenų grupėms, diskomfortą bei skausmus. Nepriklausomai reguliuojami darbo stalo, klaviatūros ir kėdės aukščiai leidžia sukurti patogų darbo vietos išdėstymą bei kalibravimą.
  • Pasiekiamumas. Dirbdami pasistenkite išlaikyti alkūnių kampą maždaug 70–120° ribose. Darbo priemones išdėstykite taip, kad riešų padėtis darbo metu išliktų tiesi. Pasirūpinkite, jog dažniausiai naudojami daiktai būtų arčiausiai, o rečiau naudojami – šiek tiek tolėliau, tačiau irgi lengvai pasiekiami. Keisdami padėtį iš sėdimosios į stovimą, apgalvokite, kaip keisis ir aplink jus esančių darbo priemonių pasiekiamumas.
  • Sėdėjimas. Norėdami išlaikyti neutralią kūno padėtį sėdimojoje pozicijoje, pasistenkite išlaikyti ne mažesnį nei 90° kampą tarp viršutinės kūno dalies ir šlaunų. Pasirūpinkite, kad po stalu liktų pakankamai erdvės ne tik kompiuterio laidams, bet ir jūsų kojoms, jos neturėtų remtis į šalia esančius objektus. Atminkite, jog darbo metu būtina keisti sėdėjimo pozicijas, todėl rinkitės kėdę su sinchroniniu mechanizmu, prisitaikančiu prie atliekamų judesių.
  • Stovėjimas. Sparčiai populiarėjantys reguliuojamo aukščio stalai yra ypač sveikintinas pasirinkimas, tačiau atminkite, jog ilgalaikis statinis stovėjimas yra toks pat žalingas sveikatai, kaip ir ilgalaikis sėdėjimas. Jis vargina kūną, apsunkina kraujotaką, todėl aukščio reguliavimo funkcija turėtų būti naudojama protarpiais, norint trumpam laikui pakeisti kūno padėtį. Renkantis reguliuojamo aukščio stalą, rekomenduojama apsvarstyti, ar stalo aukštį norėsite reguliuoti mechaniškai, ar verčiau rinktis stalą su automatiškai padėtis įsimenančiu mechanizmu bei pakėlimu. Įsigiję reguliuojamo aukščio darbo stalą, išbandykite ne tik kraštutines, bet ir tarpines pozicijas, eksperimentuokite ir atraskite tai, kas tinka būtent jums.


II dalyje pasakojama apie baldų medžiagų įtaką sveikatai.

Šaltinis
Temos
Projektas „Ergonomikos akademija“
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją