Kokios problemos dažniausiai kamuoja vyrus? Dėl kokių vyriškosios lyties sutrikimų neiškentusios kreipiasi pačios moterys? Ką daryti, jeigu norisi pasikonsultuoti, tačiau gydytojo kabinetas kelia šiurpą?
Dažniausiai vyrus kamuoja prostatos ligos
Kaip teigia B. Dainys, net apie 40 procentų į jį besikreipiančių vyrų kamuoja prostatos ligos, tokios kaip lėtinis prostatitas, prostatos išvešėjimas ar net prostatos vėžys. Antroje vietoje – lėtinis dubens skausmas, nuo kurio kenčia tiek vyrai, tiek moterys. Ši problema vargina apie 20 procentų pacientų.
Trečia dažniausia vyrų problema – erekcijos sutrikimai, kuri taip pat sudaro apie 20 procentų besikreipiančiųjų pagalbos. Toliau – vyrų nevaisingumas (apie 10 proc.) ir visi kiti urologiniai susirgimai, tokie kaip inkstų ligos, pūslės ir kitokios problemos, kartu sudarančios likusius 10 procentų.
„Rimčiausia problema yra šlapimo ir lytinės sistemos augliai. Tai sudėtingiausia ir komplikuočiausia liga. Apskritai, visi sutrikimai yra labai rimti, nes žmogui, kuris serga, ta problema atrodo pati svarbiausia, sunkiausia ir trikdanti gyvenimo kokybę“, – svarsto B. Dainys.
Pasak jo, svarbu ir ligos sunkumas: kartais būna, kad prostatos ligos, kurios yra lėtinės ir įsisenėjusios, tokios, kaip prostatitas, yra žymiai sunkiau išgydomos negu, pavyzdžiui, prostatos vėžys. „Jeigu vyras susirgo ūmiai ir laiku kreipėsi į gydytoją, tai pagydyti yra nesunku, tačiau jeigu vyras delsė – tai jau kitas reikalas“, – tikina urologas.
Moterys dėl vyrų skambina dažniau nei jie patys
Gydytojas pabrėžia, jog didelį vaidmenį ligos kamuojamam vyrui turi moterys, kurios neretai pačios atveda juos išsitirti. „Noriu labai pagirti moteris. Ypatingai dažnai žmonos, draugės paima vyrą už rankos ir atsiveda pasitikrinti, sako, jog pastebėjo, kad kažkas yra ne taip, vyrui vis sunkiau ištuštinti pūslę, nors anksčiau viskas buvo gerai“, – pasakoja jis.
Gydytojo teigimu, neretai moterys net anksčiau už vyrus pastebi prostatos ligų simptomus, taigi dažniausiai vyrus siunčia tirtis dėl šio negalavimo. Antroje vietoje – dėl erekcijos sutrikimų, kuriuos joms pastebėti taip pat nėra sunku. Trečia dažniausia problema, dėl kurios moterys kreipiasi kartu su vyru pas urologą – nevaisingumas, kuris dabar Lietuvoje yra itin didelė problema. Kiti atvejai – inkstų, šlapimo pūslės ligos ir t.t.
B. Dainys pabrėžia, jog moterys, norėdamos pasikonsultuoti dėl savo vyrų, skambina kone kasdien: „Mūsų telefonas yra viešas, paskelbtas internete, o konsultacija nemokama, taigi labai dažnai paskambina moterys ir teiraujasi dėl įvairių klausimų. Jeigu suskaičiuotume, kiek skambučių yra vyrų ir kiek moterų, tai moterų būtų net daugiau.“
Vyrai nuolat randa pasiteisinimų
Kaip teigia B. Dainys, vyrai gali sugalvoti įvairiausių priežasčių, kodėl jiems dar ne laikas apsilankyti pas specialistą: „Su vyrais sunku. Jie teisinasi, kad jaučia stresą darbe, turi problemų dėl karjeros, neturi laiko, nespėja atlikti visų darbų bei pamirša paskambinti. Taip pat jie dažnai nuogąstauja, kad tyrimai yra skausmingi, nemalonūs ir stengiasi juos atidėlioti.“
Urologas vardija ir kitas priežastis: vyrai bando save įtikinti, jog skausmas yra nedidelis, kad kartais gali suskausti vieną ar kitą kūno dalį. Taip pat bando negalavimus suversti amžiui, manydami, jog yra normalu senstant patirti vienokius ar kitokius skausmus.
„Vyrai teisindami save galvoja: juk ir anksčiau keldavausi naktį į tualetą. Tuomet aš jų paklausiu, ar ir kai buvo 19 metų tiek keldavosi ir eidavo? Jie sako, kad ne, neidavo. Tai kodėl mano, kad dabar tai normalu?“, – svarsto B. Dainys.
Pasak jo, neretai tokie vyrai ateina tik tuomet, kai skausmas „paima“ viršų.
Situacija po truputį keičiasi
Urologas sako, jog vis dėlto pastebi nemažus pokyčius, kuriems įtakos turi viešasis diskursas bei šiuolaikinės medijos: „Tiesą pasakius, pastaruoju metu viskas po truputį keičiasi, nepalyginsi su tuo, kas buvo prieš kokius 30 metų... Tai didžiulis žiniasklaidos, interneto nuopelnas, kad vyrai jaučiasi drąsesni ir prižiūri savo sveikatą“, – teigiamus dalykus vardija specialistas.
Jis sako, jog vis dažniau atsiranda ir tokių vyrų, kurie savo sveikatą prižiūri itin skrupulingai ir gal net per daug sureikšmina kai kuriuos dalykus, nors, visgi, gydytojo teigimu, tai yra pagirtina.
B. Dainys išskiria ir internetą, kuriame galima rasti daug naudingos informacijos apie kamuojamus klausimus, tačiau jis pataria atsakingai išsirinkti, kur jos ieškoti, nes įvairiuose forumuose neretai žmonės prirašo neteisingų patarimų bei diagnozių:
„Reikia mokėti atsirinkti, skaityti tekstus portaluose, kur komentuoja gydytojai arba specialiuose puslapiuose, o ne patarimus komentaruose ir mamų forumuose. Ten dažnai žmonės rašo nesąmones tiktai norėdami pasirodyti. Ieškoti patarimų internete tikrai galima, tik reikia skaityti rimtus straipsnius.“
Nedrįstantiems kreiptis į gydytoją – nauja alternatyva
Tie vyrai ar moterys, kurie dėl įvairių priežasčių atidėlioja konsultaciją su gydytoju, egzistuoja alternatyva – internetinė svetainė www.healthinessfortwo.lt. Šioje svetainėje galima užduoti klausimus gydytojui ir greitai sulaukti rūpimo atsakymo. Tai puiki alternatyva tiems, kurie jaučiasi nedrąsiai kalbėdami apie savo problemas.
Svetainėje taip pat netrūksta profesionalių straipsnių bei žmonių istorijų, lankytojams suteikiama galimybė daryti įvairius testus, pavyzdžiui, priešlaikinei ejakuliacijai, erekcijos sutrikimams ir kt. identifikuoti. Skaitant D.U.K. (dažniausiai užduodamus klausimus), neretai galima rasti ir rūpimą atsakymą.
Užsakymo nr.: PT_77556799