Negalią pavertė supergalia
Nors nuo pat gimimo Edgarui buvo lemta kovoti su glaukomos sukeltomis regėjimo problemomis, o būdamas 15-os visiškai prarado galimybę matyti, vyro tvirtybė bei ryžtas vedė jį į tarptautinį pripažinimą.
„Netekęs regėjimo, pusę metų išgyvenau labai sunkų laikotarpį – depresija, tamsios mintys. Tačiau vieną dieną tiesiog atsispyriau nuo dugno, pradėjau sportuoti ir atradau plaukimą. Nuo to momento supratau, kad esu stiprus ir galiu padaryti labai daug. Ir iš tiesų, būdamas septyniolikos tapau pasaulio čempionu visiškų neregių kategorijoje – tai buvo pirmasis mano žingsnis link profesionalios sporto karjeros“, – yra sakę sportininkas.
E. Matako talentas ir užsispyrimas greitai pradėjo nešti pergales. Sportininkas debiutavo 2016 m. Rio de Žaneiro paralimpinėse žaidynėse, kur pasirodė trijose rungtyse. Po metų tapo pasaulio čempionu 50 m laisvo stiliaus plaukime. Sportininko laimėjimų sąrašas nuolat ilgėjo, o 2021-ųjų Tokijo paralimpinėse žaidynėse plaukikas laimėjo bronzos medalį.
Sėkmingi E. Matakui buvo ir šie metai – 2024-ųjų Europos neįgaliųjų plaukimo čempionate jis iškovojo sidabro ir du bronzos medalius, o Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse užėmė šeštąją vietą 50 m plaukimo laisvu stiliumi rungtyje ir ketvirtą – 100 m plaukimo krūtine rungtyje.
Ir nors nuo žaidynių Paryžiuje praėjo 2 mėnesiai, sportininkas sako tebegyvenantis olimpine dvasia. „Prisiminęs visą nerealią atmosferą ir nuostabų tribūnų palaikymą, vis dar jaučiu kūnu einančius šiurpuliukus“, – teigia plaukikas.
Deja, šioje olimpiadoje E. Matakui neteko lipti ant nugalėtojų pakylos. Visgi sportininkas džiaugiasi, kad pavyko pagerinti asmeninį rekordą 100 m plaukimo krūtine rungtyje: „Tikrai esu patenkintas rezultatu plaukiant krūtine. Nuviliantis buvo plaukimas laisvu stiliumi, tačiau stengiuosi apie tai negalvoti ir judėti į priekį.“
Atgavo jėgas, kurių trūko
E. Matakas pasakoja, kad šiuo metu mėgaujasi gyvenimu po olimpiados – rugsėjo pabaigoje Kaune paralimpietis vedė savo mylimąją Gerdą, o visai neseniai sugrįžo iš povestuvinės kelionės po Maldyvus.
„Gyvenu puikiai. Po Paryžiaus atšokau vestuves, tada medaus mėnesio vykome į Maldyvus. Iš kelionės parsivežėme tik geras emocijas. Pailsėjau, atgavau jėgas, kurių jau tikrai trūko“, – sako pašnekovas.
Plaukiko teigimu, poilsis yra svarbi kiekvieno sportininko sėkmės dalis, tad į treniruotes jis grįžta palengva: „Leidžiu viskam tekėti sava eiga. Į plaukimą grįžtu be skubos. Jei nori pasiekti rezultatų, poilsis yra labai svarbus.“
Švietėjiška veikla su „Allianz Lietuva“
Be sporto, E. Matakas pasinėręs ir į kitą aktyvią veiklą – yra vienas iš draudimo bendrovės „Allianz Lietuva“ ir Lietuvos paralimpinio komiteto inicijuoto projekto „Negalią keičia supergalia“ ambasadorių. Jo pasiekimai ir optimizmas ne tik įkvepia, bet ir įrodo, jog valia ir darbas gali įveikti bet kokius apribojimus.
„Atliekame švietėjišką veiklą – vykstame į mokyklas, bendraujame su vaikais, rodome bei pasakojame jaunimui, kad viską galima pasiekti sunkiu darbu, nesvarbu, ar turi negalią, ar ne“, – sako sportininkas.
Plaukikas tiki, kad sportas yra svarbus ne tik fizinei, bet ir emocinei sveikatai. „Ne kiekvienas privalo tapti olimpiniu čempionu ar profesionaliu sportininku, bet kiekvienas, mano nuomone, turi rūpintis tiek fizine, tiek emocine savo sveikata“, – pabrėžia jis.
E. Matakas džiaugiasi, kad dėl tokių iniciatyvų jaunimas susipažįsta ne tik su sporto naudomis, bet tampa tolerantiškesni, supratingesni neįgaliųjų atžvilgiu.
„Paralimpinis komitetas, mūsų rėmėjai, tokie kaip „Allianz Lietuva“, tikrai intensyviai dirba, kad mūsų sportininkai būtų matomi ir girdimi. To rezultatai akivaizdūs – visuomenėje auga susidomėjimas neįgaliųjų sportu, vis daugiau žmonių galima pamatyti tribūnose. Labai smagu, kad po truputį mažėja ta atskirtis“, – sako paralimpietis.
Plaukiko pasiteiravus, ar jis svarsto dalyvauti ketvirtose savo karjeroje paralimpinėse žaidynėse 2028-aisiais Los Andžele, sportininkas teigia neatmenantis tokios galimybės.
„Los Andželas tikrai yra mano planuose, tačiau ketveri metai – ilgas laiko tarpas, visko gali nutikti, todėl nenorėčiau kažko pažadėti“, – sako E. Matakas.