Atkreipia dėmesį į dažniausias traumas

Žiemos oro sąlygos priverčia būti budrius ne tik vairuotojus, bet ir pėsčiuosius. Vos vienas neatsargus žingsnis gali tapti rimtos traumos priežastimi.

,,Kad įvyktų nelaimė, pakanka akimirkos. Kritimas gali turėti labai liūdnų pasekmių – laimė, jei pavyks išsisukti tik su mėlyne, tačiau dažniausiai patiriamos traumos yra galūnių sumušimai, išnirimai, lūžiai. Įprastai traumuojama būtent ta kūno dalis, kuria žmogus remiasi griūdamas arba slysdamas.

Tiesa, kaklo, galvos traumos – visuomet pavojingiausios, nes gali sukelti kur kas daugiau grėsmės sveikatai ar gyvybei, ypač tuo atveju, jei žmogus paslydęs griūva visu ūgiu. Tuomet gali grėsti ir sąmonės praradimas, smegenų sutrenkimas, vidinis kraujavimas į kaukolės ertmę. Būtent todėl taip svarbu įvertinti galimas grėsmes dar prieš įvykstant nelaimei. Verčiau pasirūpinti maksimalia prevencija nei vėliau gailėtis ir mąstyti apie tai, ką galėjome padaryti, bet vis delsėme“, komentuoja Š. Žemaitis.

Allianz Lietuva Draudimo rizikos skyriaus vadovas, gydytojas ortopedas-traumatologas Šarūnas Žemaitis

Ką daryti, kad sumažintume traumų tikimybę?

  1. Tinkama apranga ir avalynė: nors gali atrodyti, kad pasirūpinome, jog žiemą nesušaltume, galime pamiršti itin svarbų dalyką – pasirinkti batus, kurių padas nebūtų slidus ir aprangą, kuri nevaržytų judesių. Tai padeda išlaikyti koordinaciją ir išvengti slydimo. Jei tenka eiti nepabarstytu, slidžiu keliu, svarbu judėti mažais žingsneliais, taip pat nepatariama laikyti rankų kišenėse, jos padeda išlaikyti pusiausvyrą.

  2. Atsargus judėjimas: eikite lėtais ir mažais žingsneliais, ypač ant slidžių paviršių, laiptų, laikykitės už turėklų, naudokite lazdas ar kitus pagalbinius įrankius, jei reikia. Venkite vaikščioti ant ledo, ypač jei jis padengtas sniegu ir nematote, kas po juo. Žiemos sporto mėgėjams labai svarbu prieš aktyvią veiklą apšilti. Nesvarbu, ar slidinėjate, čiuožiate snieglente ar rogutėmis, visada yra lūžių ir raiščių pažeidimų, taip pat galvos ir stuburo traumų rizika.

  3. Fizinė forma: verta stiprinti raumenis ir sąnarius reguliariai mankštinantis, koordinacijos lavinimui ypač naudinga joga, kalanetika, jėgos treniruotės, kad būtų lengviau išlaikyti pusiausvyrą.

Kaip užsitikrinti finansinį saugumą patyrus traumą?

Patyrus traumą prireikia ne tik gydymo, kartais reabilitacijos, bet ir laiko, kantrybės atsistatyti. Tai lemia stresą, diskomfortą, papildomas, neplanuotas išlaidas. Tam, gydytojo Š. Žemaičio teigimu, ,,užbėgti už akių‘‘ galima.

,,Finansinė apsauga patyrus traumas, pasak Š. Žemaičio, yra aktuali visiems, tiek vaikams, tiek suaugusiems, juk tokiu atveju, jei reikia imti nedarbingumą ar dėl patirto lūžio nėra galimybės dirbti ilgą laiką – mažėja šeimos pajamos. Todėl pirmas patarimas – pasirūpinti gyvybės ir traumų draudimu. Sumušimas ar nubrozdinimas gali lemti diskomfortą, o kaulų lūžiai – 4 mėnesių ar net pusmečio gydymą, nedarbingumą, tokiu atveju draudimo išmokos suma padengs gydymo, reabilitacijos išlaidas.

Š. Žemaitis sako, kad geriausiai draudimo naudą iliustruoja realūs pavyzdžiai. Štai ,,Allianz Lietuva“ klientas lipant iš automobilio paslydo ant ledo ir krito ant dešinės rankos. Buvo nustatytas dešinio žastikaulio sąnarinis lūžis. Dėl patirtos traumos teko atlikti operaciją ir gydytis ligoninėje. Pagal universalaus gyvybės draudimo papildomą apsaugą ,,Būk atsargus“ jam buvo išmokėta 4000 eurų išmoka, o pagal apsaugą ,,Būk sveikas“ – virš 300 eur išmoka. Klientui teko ir gydytis stacionare, atlikti korekcinę procedūrą, tad iš viso už traumą ir jos gydymą jį pasiekė beveik 4500 eurų suma tapusi svarbiu finansiniu ramsčiu.

,,Vien per praėjusį žiemos sezoną (2023 m. gruodį – 2024 m. vasarį) išmokos pagal universalaus gyvybės draudimo ,,Būk atsargus‘‘ apsaugą, kai įvyko traumos – daugiau nei 418 tūkst. eurų, o dažniausios traumos buvo raiščių, raumenų plyšimai, kai taikoma operacija, jų patempimai su įmobilizacija, žaizdos, dėl kurių liko randai, meniskų plyšimai ir šonkaulių lūžiai, tad nors traumų kartais išvengti, deja, nepavyksta, tikrai galime pasirūpinti bent maksimalia prevencija“, – komentavo gydytojas traumatologas.

Saugumas ir prevencija mūsų rankose, pasirūpinkime savimi ir artimaisiais, kad žiemos sezonas – gražiausių metų švenčių laikas – būtų saugus ir ramus.