Įžvelgė nišą rinkoje

Pasaulyje taikoma daug skirtingų 3D spausdinimo technologijų. Šiandien 3D spausdintuvai spausdina metalo gaminius, naudoja betoną ar kitas įvairias medžiagas. Rinkoje gerai žinomi spausdintuvai, lydantys ir sluoksniais liejantys plastiko siūlą. Tuo tarpu startuolis „AmeraLabs“ – pirmoji Pabaltyje fotopolimerines 3D spausdinimo dervas gaminanti įmonė – naudoja technologiją, kai į 3D spausdintuvą pilama skysta, šviesai jautri derva. 3D spausdintuvas šią dervą tam tikrose vietose apšviečia ultravioletine šviesa ir ji sustingsta suformuodama plastikinį gaminį. Lyginant su kitais 3D spausdinimo būdais, tokia technologija leidžia pagaminti objektus su lygiausiu paviršiumi ir didžiausia raiška.

Vienas iš penkerius metus veiklą vystančios įmonės įkūrėjų ir jos direktorius Vaidas Talačka pasakoja, kad iš pradžių idėją gaminti 3D spausdinimo dervas padiktavo asmeninis poreikis, pastebėjus, kad tokių produktų pasiūla itin maža. „Įžvelgiau nišą rinkoje ir subūrę komandą pradėjome gamybą. Darbo su 3D spausdinimo medžiagomis metu nuolat atrandami vis nauji 3D spausdintuvų pritaikymo būdai. Taip atsitiko ir su mūsų naujausiu produktu – medžiaga skirta gaminti antistatinių savybių turinčias detales“, – pasakoja pašnekovas.

Iš įvairių elektronikos gamintojų pradėjus gauti klausimų, ar būtų įmanoma pagaminti tokią medžiagą, „AmeraLabs“ ėmė tyrinėti rinką, esamą paklausą, pasiūlą, konkurenciją, domėtis kaip tokią medžiagą sukurti. Tuomet pamatė, kad poreikis didelis, o konkurencija – maža. Šiuo metu jau pradėta fotopolimerinės medžiagos, skirtos gaminti antistatinių savybių turinčias detales, gamyba. Idėjos sumanytojai taip pat turi pirmuosius klientus, naudojančius šią medžiagą savo projektuose. Tolimesni įmonės tikslai – didinti klientų ratą ir plėsti susijusių produktų įvairovę bei pasiūlą.

Naujas galimybes suteikianti technologija

Startuolis „AmeraLabs“ 3D spausdinimo dervas papildė specialiais priedais, kurie jas padaro šiek tiek laidžias elektrai, todėl 3D spausdintuvu atspausdintos detalės įgauna antistatinių savybių. Įvairiose pramonės šakose naudojamos antistatinės priemonės, siekiant pašalinti nepageidaujamą elektrostatinį krūvį ir išvengti elektrostatinių iškrovų, kurios gali sugadinti jautrius elektronikos komponentus, taip pat kelia pavojų dirbant su degiomis ar sprogiomis medžiagomis.

V. Talačka sako, kad jų gaminama medžiaga prisideda prie polimerų, kurių dauguma yra nelaidūs elektrai, sistemų tobulinimo. „Polimerai kaupia elektros krūvį dėl tokių priežasčių, kaip judėjimas ar trintis. Todėl anksčiau vyravo stereotipas, kad polimerai sunkiai panaudojami elektronikos ir kituose sektoriuose. Tačiau specialūs elektrai laidūs priedai, kurie yra įdiegiami į elektrai nelaidžius polimerus, sukuria hibridinius polimerus. Šie laidumu pasižymintys plastikai, vadinami ESD, atveria naujas polimerų pritaikymo galimybes tokiose srityse kaip elektronika, aviacija, saulės energetika.

Norint išgauti antistatines 3D spausdintų gaminių savybes, galima įprastinius polimerinius gaminius padengti įvairiomis antistatinių savybių turinčiomis dangomis arba iš karto naudoti tam pritaikytus 3D spausdinimo polimerus. Vis dėlto, paviršiaus padengimas dangomis prailgina ir pabrangina gamybos procesą, atsiranda rizika, kad paviršiaus danga nusidėvės ir gaminys praras antistatines savybes. Be to, tam tikrų formų gaminius labai sunku tinkamai padengti dangomis. Visos šios problemos dingsta atspausdinus gaminį iš karto naudojant antistatinį polimerą. Galėdami spausdinti ESD savybių turinčias detales, klientai greitai pasigamins reikiamus įrankius, mažo tiražo detales ar net daug tikslumo reikalaujančius gaminius“, – aiškina „AmeraLabs“ direktorius.

Platus panaudojimo spektras

Įgyvendindami idėją „AmeraLabs“ dirba drauge su Kauno Technologijos Universiteto mokslininkų komanda. Savo produkciją įmonė planuoja pati gaminti ir platinti tiesiogiai arba per partnerius pardavinėti klientams. Sukurto produkto rinka plati, o globali konkurencija verčia įmones greičiau kurti ir tobulinti produktus. Tai atveria duris 3D spausdinimo panaudojimui pramonėje.

„Su elektrostatinių iškrovų žala susiduria aibė skirtingų sektorių įmonių. Dažniausiai tai įmonės kuriose dirbama su įvairiais elektronikos gaminiais ir komponentais arba su sprogiomis medžiagomis. Todėl potencialūs mūsų įmonės klientai yra elektronikos įrenginių ir komponentų, aviacijos ir kosmoso pramonės, automobilių gamintojai, taip pat kompiuterių serverių paslaugų, jūrų pramonės įmonės ir kt.“, – vardija „AmeraLabs“ direktorius.

V. Talačka pasakoja, jog kuriant naują produktą buvo nelengva rasti viešai prieinamos informacijos apie gaminamas medžiagas. Todėl daug atradimų teko padaryti bandymų ir klaidų keliu. Be to, idėjos naujumas kėlė iššūkių ją pristatant potencialiems klientams. „Šiuos produktus įvesti į rinką nėra paprasta, nes dėl beveik neegzistuojančios jų pasiūlos iki šiol labai mažai kas naudojo 3D spausdintuvus gaminti ESD savybių turinčias detales. Tad klientams, norintiems įsitikinti ar atspausdintos detalės tikrai apsaugos nuo nepageidautinų elektros iškrovų, turime parodyti kokios yra šios technologijos galimybės. Be to, užtrunka atspausdintų detalių testavimas.“

Svarbu dalintis idėja

Kurdamas fotopolimerines 3D spausdinimo dervas startuolis „AmeraLabs“ pasinaudojo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) administruojama ES finansine priemone „MTEP rezultatų komercinimo ir tarptautiškumo skatinimas“. „Šia priemone siekiama paskatinti inovatyvių produktų, technologijų ar paslaugų komercinimo procesą bei spartesnį jų patekimą į rinką. Siekiama, kad mokslo ir studijų institucijose sukauptos žinios būtų pritaikomos praktikoje ir virstų sėkmingais produktais“, – teigia MITA vadovė Birutė Bukauskaitė.

„AmeraLabs“ direktorius pasakoja, kad MITA dėka gauta parama leido finansuoti tolimesnius produkto vystymo darbus, atlikti bandomųjų produktų gamybą, testavimo darbus ir pasiruošti jų įvedimui į rinką. V. Talačka taip pat džiaugiasi, kad parama buvo suteikta be jokių palūkanų ar įmonės akcijų dalybų. Pasak jo, dažnai įmonėms ir mokslo institucijoms patiems finansuoti itin inovatyvių produktų kūrimą sunku. Todėl parama leidžia vystyti drąsesnius projektus, kurti sudėtingesnius ir potencialiai vertingesnius produktus.

Kalbėdamas apie veiklą pradedančius vystyti startuolius, pašnekovas sako, kad turint idėją, svarbu kuo dažniau apie ją kalbėtis su įvairiais žmonėmis: potencialiais klientais, rizikos kapitalo fondais, ekspertais, konsultantais, universitetų mokslininkais. „Reikia nusiteikti, kad vieni žmonės idėją girs, o kiti bus labai kritiški. Tačiau svarbiausia įgyti kuo daugiau žinių, rasti pažinčių ir suburti stiprią komandą. Tuomet daug lengviau pradėti savo verslą ir pritraukti reikiamą finansavimą“, – patirtimi dalijasi inovatyvios idėjos autorius.

Mokslo ir verslo bendradarbiavimą skatina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Šiuo metu MITA vykdo komunikacijos kampaniją „Inovacijų Lietuva: ar žinai, ką kuriame?“, kuri finansuojama ES struktūrinių ir investicinių fondų lėšomis. Daugiau informacijos www.mita.lrv.lt.


Užsakymo nr.: PT_88637829