Siekė prisitaikyti prie pandemijos sukeltų pokyčių
Pasaulinė COVID-19 pandemija ir jos valdymui įvesti apribojimai smarkiai paveikė aviacijos verslą. Greitai tapo aišku, kad keleivinės aviacijos sektoriaus atsigavimas truks ne vienerius metus. Todėl tam, kad Europos ir kitų pasaulio regionų oro linijos sėkmingai išlaikytų šį išbandymą, jos turi prisitaikyti prie naujos realybės.
Prie pakitusių sąlygų turėjo adaptuotis ir orlaivių interjero, inžinerijos ir atsarginių dalių sprendimus teikianti tarptautinė įmonė UAB „COLIBRI Aero“. Įmonės direktorius Andrius Narkevičius sako, kad bet kokia krizė pasaulinėje rinkoje sukelia ne tik iššūkius, bet ir atveria naujas galimybes.
Dar 2020 m. pavasarį kartu su savo partneriais iš „J&C Aero” pašnekovo vadovaujama įmonė pristatė pirmą pasaulyje pilnai sertifikuotą sprendimą, skirtą gabenti krovinius keleiviniuose lėktuvuose neišardant sėdynių ir kitaip iš esmės nepertvarkant orlaivio salono. Tuo pat metu UAB „COLIBRI Aero“ komanda ėmė ieškoti ir kitų nestandartinių sprendimų, kurie padėtų oro linijoms prisitaikyti prie pasikeitusių rinkos sąlygų.
„Atsižvelgdami į tai, kad lig šiol yra daug krypčių, kuriomis orlaiviai skraido pustuščiai, mes pagalvojome, kad vienas per 2–3 sėdynes sėdintis keleivis galėtų skristi padidinto komforto sąlygomis, nekeičiant ekonominės klasės sėdynių į verslo ar pirmos klasės sėdynes. Taip gimė idėja sukurti specialias, patogias lovas, kurias keleivis galėtų iš anksto arba net skrydžio metu užsisakyti pas palydovus“, – prisimena A. Narkevičius.
Unikalus inžinerinis sprendimas
Pasakodamas apie idėjos įgyvendinimo pradžią UAB „COLIBRI Aero“ direktorius teigia, kad pirmiausia turėjo identifikuoti nišą, kurioje įmonės gaminamas produktas būtų paklausus. „Bendraudami su skirtingomis oro linijomis pamatėme potencialą vidutinių ir ilgų atstumų skrydžių segmente. Dažniausiai tokiems skrydžiams naudojami dideli orlaiviai, pavyzdžiui, „Airbus A330“ arba „Boeing 777“, kuriuos labai sunku pilnai užpildyti esamomis pandemijos sąlygomis.“
Ne mažiau svarbus iššūkis buvo techninių ir saugumo reikalavimų klausimų sprendimas. Kadangi įmonė planavo sukurti visiškai naują produktą, prieš pradėdami projektavimo darbus turėjo iš anksto juos suderinti su Europos aviacijos saugumo agentūra (EASA). „Tai nebuvo lengvas ir greitas procesas, tačiau mes jį įveikėme. 2020 m. pabaigoje pagaminome pirmąją lovą, kurią galėjome ne tik testuoti patys, bet ir parodyti potencialiems klientams“, – sako A. Narkevičius.
Įmonės sukurtos lovos garantuoja išskirtinį komfortą ir patogumą keleiviams, yra pagamintos iš lengvų ir patvarių medžiagų. Tokių priedų instaliavimas turėtų užtrukti vos kelias minutes, nepažeistų stacionarių lėktuvų sėdynių, o svarbiausia – atitiktų visus saugumo reikalavimus.
„Jeigu mūsų pagamintos lovos instaliavimas ar nuėmimas nuo sėdynių reikalautų ypatingų techninių žinių, sėdynių išplanavimo pokyčių, arba jos tiesiog būtų per sunkios, tuomet oro linijoms tai reikštų papildomus kaštus kiekvieną kartą, kai kas nors iš keleivių pageidautų pasinaudoti lova. Todėl UAB „COLIBRI Aero“ produktai siūlo unikalų inžinerinį, analogų neturintį sprendimą“, – teigia pašnekovas.
Sulaukė palankių atsiliepimų
Visą specialių lovų, skirtų orlaiviais keliaujantiems keleiviams, gamybą UAB „COLIBRI Aero“ organizuoja patys: nuo projektavimo ir testavimo darbų iki serijinės gamybos. Įgyvendindami tam tikrus gamybos proceso etapus, pavyzdžiui, komplektuojančių dalių ruošimą, unikalaus produkto gamintojai bendradarbiauja su partneriais. Tačiau už galutinio gaminio kokybę, sėkmingą jo įvedimą į rinką, pardavimą ir tiekimą klientams atsako UAB „COLIBRI Aero“.
Įmonės vadovas A. Narkevičius pasakoja, kad jų gaminamas produktas sulaukia didelio klientų susidomėjimo ir palankių įvertinimų. „Tikslinė mūsų auditorija – vidutinio ir ilgo atstumo skrydžius vykdančios oro linijos iš Europos, Artimųjų Rytų ir Azijos.
Jau esame gavę daug teigiamų atsiliepimų ir matome stiprų susidomėjimą iš daug didžiųjų pasaulio oro linijų. Šiuo metu vedame derybas dėl keleto pirmų galutinio produkto partijų gamybos. Tikimės, kad 2022 m. vasaros sezono metu pirmieji keleiviai galės pasimėgauti mūsų lovų teikiamu komfortu“, – planais dalijasi pašnekovas.
Svarbu ieškoti ir spręsti aktualią problemą
Įgyvendindami savo idėja, UAB „COLIBRI Aero“ pasinaudojo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) administruojama ES fondų investicijų veiksmų programos priemone „Inostartas“. „MITA skatina ir stiprina inovatyvių įmonių savarankiškumą. Prie šio tikslo prisideda ir mokslo bei verslo atstovų bendradarbiavimas, drauge vykdomi mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbai. Todėl „Inostarto“ priemonė suteikia smulkiojo ar vidutinio verslo subjektams reikalingą paramą idėjos, produkto ar paslaugų vystymui, bei sudaro sąlygas pasitelkti tyrėjų ar mokslininkų pagalbą“, – sako MITA vadovė Birutė Bukauskaitė.
Šiai idėjai antrina ir UAB „COLIBRI Aero“ direktorius A. Narkevičiaus, teigiantis, kad įgyvendinant technologinius projektus, papildomas kapitalas ir parama pradinėje veiklos stadijoje padeda patikrinti idėją realybėje. Todėl pašnekovas džiaugiasi, kad MITA pagalbos dėka galėjo pasitelkti aviacijos inžinierių pagalbą gaminio sertifikavimui, bei pagaminti pirmuosius produkto prototipus ir bandomąją partiją. Tai sudarė sąlygas potencialiems klientams praktiškai išbandyti UAB „COLIBRI Aero“ lovas.
Kitiems savo veiklą norintiems vystyti startuoliams ir įmonėms, A. Narkevičius pataria pradėti nuo aktualios problemos paieškos. „Ne retai būna taip, kad iš pradžių yra sugalvojama idėja, o tik vėliau – kur ir kaip ją pritaikyti. Kur kas tvariau yra pradėti nuo problemos, su kuria susiduria būsimasis verslininkas ar jo potencialūs klientai. Tuomet galima pradėti galvoti apie problemos sprendimo būdus, kurie turėtų būti naudingi ne tik idėjos autoriui, bet ir potencialiems klientams.“
Pašnekovas taip pat ragina nebijoti pristatyti savo idėjos kolegoms ar net potencialiems klientams. Pasak jo, niekas negali numatyti visų iššūkių, su kuriais gali tekti susidurti produkto gamybos, sertifikavimo ar pardavimo etapuose, tačiau išorinė nuomonė ir patirtis gali padėti sėkmingiau įveikti iškilusius sunkumus. „Visada atsiras bent keli savo srities ekspertai, kurie bus pasiruošę pasidalinti patarimais arba užduos klausimus, kurie nukreips tinkama linkme. Suradus reikiamus atsakymus, kai kurie ekspertai gali tapti netgi partneriais arba investuotojais“, – patarimais dalijasi UAB „COLIBRI Aero“ direktorius.
Mokslo ir verslo bendradarbiavimą skatina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Šiuo metu MITA vykdo komunikacijos kampaniją „Inovacijų Lietuva: ar žinai, ką kuriame?“, kuri finansuojama ES struktūrinių ir investicinių fondų lėšomis. Daugiau informacijos www.mita.lrv.lt.
Užsakymo nr.: PT_88683557