Dėmesys situacijai gydymo įstaigose

UAB „UVIRESO“ technologijų vadovo pareigas einantis Jonas Klimantavičius pasakoja, kad idėją sukurti ultravioletinių spindulių respiratorių padiktavo COVID-19 pandemija. „Mūsų komandos aplinkoje yra daug medikų. Pavyzdžiui, mano žmona dirba vaikų ligoninėje plaučių ligų srityje. Tad pandemija buvo tarsi prie mūsų namų durų. Matėme, koks didelis ir žiaurus jos poveikis visuomenei, taip pat analizavome prognozes, kas gali dėtis toliau. Atrodė, jog nusistovėjo tam tikras karo stovis“, – sako pašnekovas.

Todėl, pasak J. Klimantavičiaus, kolega iš gynybos pramonės pasiūlė imtis veiksmų ir pradėti galvoti, kaip prisidėti prie šių problemų sprendimo. Kaip tik tuo metu pašnekovas drauge su 4 kolegomis priėmė sprendimą dalyvauti hakatone, skirtame inovatyvių projektų vystymui. Jo metu komanda per 48 val. sukūrė pirmąjį ultravioletinių spindulių respiratoriaus prototipą, kuris susilaukė puikių įvertinimų. Tuomet idėjos autoriai nusprendė pratęsti veiklą ir atsiliepė į Mokslo, inovacijų ir technologijų (MITA) agentūros kvietimą dalyvauti projekte, kurio metu būtų plėtojamos kovai prieš COVID-19 skirtos idėjos.

Šiandien UAB „UVIRESO“ jau yra sukūrusi veikiantį ultravioletinių spindulių respiratoriaus prototipą. Atlikti reikalingi matavimai rodo, kad gaminys puikiai vykdo numatytą dezinfekcijos funkciją. Pagrindinis produkto kūrėjų tikslas – užkirsti kelią viruso plitimui gydymo įstaigose ir užtikrinti medicinos personalo apsaugą.

„Kalbant apie respiratoriaus taikymą, nuo pat pradžių orientavomės ne į viešąjį naudojimą, bet į medicinos sritį. Matome, kad didžiausios rizikos zonos yra ligoninėse, kuriose gydomi sunkiai sergantys pacientai. Būtent tokiems pacientams ir būtų taikomas mūsų prietaisas, siekiant apsaugoti ligoninės personalą ir patalpas nuo didelės rizikos“, – aiškina UAB „UVIRESO“ technologijų vadovas.

Neutralizuoja COVID-19 virusą

Pasakodamas apie kuriamo respiratoriaus veikimą, J. Klimantavičius sako, kad ultravioletiniai spinduliai atlieka dezinfekcinę funkciją. Jie pažeidžia COVID-19 viruso struktūrą tiek, kad šis nebegali prikibti prie naujo šeimininko organizmo ir tokiu būdu virusas yra neutralizuojamas.

 Dr. Jonas Klimantas

„Prietaisas veikia tokiu principu, kad oras arba aerozolio lašeliai, kuriuose galimai yra virusas, praeina pro kamerą, kurioje yra ultravioletiniai spinduliai. Per laiką, kurį šie lašeliai užsibūna kameroje, kiekvienas virusas gauna pakankamą spindulių dozę tam, kad taptų neveiksmingu. Taigi, tokiu būdu pro respiratorių iškvėptas oras aplinkai nebekenkia“, – dėsto vienas iš idėjos autorių.

Pašnekovas sako, kad pandemijos pradžioje panašūs produktai buvo kuriami ir užsienyje, tačiau realybėje jie nebuvo sėkmingai pritaikyti, todėl UAB „UVIRESO“ kuriamas respiratorius išskirtinis. Tarp įmonės ateities planų J. Klimantas mini galimybę pritaikyti ultravioletinių spindulių respiratorių prie kitos medicininės įrangos. Planuojama vystyti ir kompaktiškus bei mobilius sprendimus, kurie padės pacientų pervežimo metu.

Daugialypė projekto nauda

Vienas iš idėjos autorių teigia, kad UAB „UVIRESO“ kuriamas inovatyvus produktas turi daugialypę naudą, t. y. svarbus produkto kūrimo procesas, jo reikšmė įmonės plėtrai ir svarba visuomenei bei valstybei. „Mums šis projektas reiškia įmonės išvystymą. Jei iki tol turėjome įžvalgų apie ultravioletinius spindulius, virusus ar infekcijas, tai įgyvendindami šią idėją visiškai išvystėme kompetencijas ultravioletinės dezinfekcijos srityje. Šiandien kompetencijų prasme save galime vadinti viena iš stipriausių įmonių Lietuvoje“, – pažymi UAB „UVIRESO“ technologijų vadovas.

Įmonės komanda, kurią sudaro penki darbuotojai, drauge su partneriais vysto ir kitus projektus, kurių metu pritaikomi ultravioletinės spinduliuotės dezinfekcijos sprendimai. Tarp jų kuriamų produktų – dezinfekcinės sistemos mokyklose ir biuruose, ultravioletinės dezinfekcijos panaudojimas maisto pramonėje bei ultravioletinės dezinfekcijos robotas, kuris bus pritaikomas transporto pramonėje.

Kalbėdamas apie sunkumus, su kuriais teko susidurti vystant savo idėją, J. Klimantas pažymi, kad didžiausias iššūkis buvo rasti kvalifikuotus ir dirbti norinčius žmones. Jis džiaugiasi, kad prie pradinės įmonės steigėjų komandos prisijungė talentingi jaunuoliai, padedantys kurti sėkmingai veikiantį prietaisą.

Tuo tarpu patikrinti, ar respiratorius visiškai dezinfekuoja pro jį praeinantį orą, padėjo startuoliams suteikiami nemokami programinės įrangos paketai. Visgi pašnekovas pažymi, kad kuriant inovatyvų produktą, ne mažiau reikšmingi ir potencialių klientų atsiliepimai. „Mums buvo labai svarbios galimų vartotojų įžvalgos. Jie atsako į klausimus, ar apskritai verta vystyti savo idėją, ir kuria kryptimi derėtų eiti“, – papildo J. Klimantavičius.

Nuo startuolio, iki patyrusios įmonės

Įgyvendindami savo idėją, UAB „UVIRESO“ pasinaudojo MITA administruojama priemone „Inostartas“. Ši priemonė skirta skatinti naujų, inovatyvių įmonių savarankiškumą vykdant mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbus. „Inostarto“ pagalba smulkiojo ar vidutinio verslo subjektai gali gauti paramą idėjos, produkto vystymui ar tyrėjų ir mokslininkų įdarbinimui.

UAB „UVIRESO“ technologijų vadovas sako, kad šios paramos dėka buvo sukurtas jo atstovaujamos įmonės pagrindas. „Tokiu būdu mes išvystėme savo įmonę kompetencijų, įdarbintų žmonių prasme. 2020 m. mes buvome tik startuolis, o šiandien esame rimta įmonė”, – teigia J. Klimantavičius.

 Komandinis darbas

Pašnekovui pritaria ir MITA vadovė Birutė Bukauskaitė: „Tam, kad inovatyvios idėjos virstų sėkmingais produktais ar paslaugomis, svarbu, jog veiklos pradžioje startuoliai sulauktų tikslingos paramos. Jos dėka kūrėjai gali išspręsti kompetencijų, finansų ar kitų resursų trūkumo problemas.“

Kalbėdamas apie startuolius, norinčius pradėti veiklą, J. Klimantavičius rekomenduoja pirmiausia pasistengti rasti, kas galėtų būti jų potencialus klientas. „Pirmasis klientas gali ne tik pasakyti, ko jam reikia, bet tuo pačiu išreikšti ir kritiką, ar visi sprendimai yra reikalingi. Taip pat svarbu gerai įvertinti, kiek pinigų kuriamam produktui gali prireikti bei kokia gali būti jo rinka, kaip jis bus naudojamas ir kokią naudą atneš,“, – pasakoja vienas iš ultravioletinių spindulių respiratoriaus kūrėjų.

Mokslo ir verslo bendradarbiavimą skatina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Šiuo metu MITA vykdo komunikacijos kampaniją „Inovacijų Lietuva: ar žinai, ką kuriame?“, kuri finansuojama ES struktūrinių ir investicinių fondų lėšomis. Daugiau informacijos www.mita.lrv.lt.

Užsakymo nr.: PT_88808905