Tam, kad šis tikslas būtų pasiektas, svarbu užtikrinti kiekvieno renovacijos žingsnio kokybę – nuo pat pirmųjų gyventojų susirinkimų iki rangos darbų pabaigos. Kaip tai padaryti, išsamiai pasakos 30-ies straipsnių ciklas „Kokybiškos renovacijos gidas“, kurį pristato VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra (BETA).
Tiesioginę kokybiškos renovacijos naudą labiausiai jaučia atnaujintų daugiabučių gyventojai, kuriems modernizacija padeda sutaupyti mažiausiai 40 proc. šilumos energijos, tačiau modernizavimo procesas svarbus ir platesniu mastu. „Pagražėję miestai, galimybė atnaujinti ne tik daugiabučius, bet ir jų infrastruktūrą, didelė paspirtis statybų sektoriui, kuriame dėl modernizacijos įmanoma kurti naujas darbo vietas čia, Lietuvoje. Ir apčiuopiama nauda visai ekonomikai – ne tik dėl to, kad šaliai tenka pirkti mažiau importuojamo iškastinio kuro, bet ir todėl, kad renovacija leidžia daugybei gyventojų savo lėšas skirti ne šildymo sąskaitų apmokėjimui, o kitiems poreikiams. Taip dėl renovacijos sutaupyti pinigai pasiekia kone visas ekonomikos sritis“, – sako BETA direktorius Valius Serbenta.
Šio straipsnių ciklo tikslas – padėti gyventojams, kurie jau pradėjo arba dar tik planuoja pradėti savo daugiabučio renovaciją, įgyvendinti ją kuo sklandžiau ir kokybiškiau. Straipsniai apžvelgs visus svarbiausius renovacijos proceso žingsnius, todėl skaitytojai galės naudotis jais tartum gidu, padedančiu lengviau orientuotis daugiabučio atnaujinimo procese.
Kokybė svarbi ne tik šiltinant sienas
Nors daugeliui renovacijos kokybė pirmiausia siejasi su statybinėmis medžiagomis ar rangos darbais, atnaujinant daugiabutį kokybė svarbi kiekviename etape: pradedant nuo daugiabučio namo gyventojų susirinkimo, energiją taupančių priemonių pasirinkimo, investicijų plano parengimo, techninio projekto suderinimo ir baigiant langų sumontavimu, ventiliacinių ir šildymo sistemų subalansavimu ir sklandžiu visų renovacijos dalyvių – gyventojų, administratoriaus, techninio prižiūrėtojo ir rangovo – bendravimu ir sutarimu.
„Kadangi kiekvienas renovacijos aspektas labai svarbus galutiniam rezultatui – šilumos energijos sutaupymui daugiabutyje – kokybės kontrolė vienaip ar kitaip vyksta visuose renovacijos etapuose. Pavyzdžiui, ypatingai daug dėmesio skiriama investicijų planui. Nuo šio dokumento kokybės tiesiogiai priklauso visų kitų renovacijos etapų – rangos darbų pirkimo, kreditavimo sutarties pasirašymo, darbų įgyvendinimo ir jų priežiūros sklandumas. Taigi – kiekvienas, net mažiausias renovacijos žingsnis, turi daug įtakos visiems kitiems žingsniams, o kiekvienas etapas tampa pagrindu kitam“, – pasakoja BETA Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas.
Įžvalgomis dalinsis patyrę renovacijos ekspertai
Kokią šildymo sistemą pasirinkti? Kaip nepasiklysti didelėje langų pasiūloje? Kokios yra renovacijos administratoriaus pareigos? Kuo skiriasi tinkuojamas ir vėdinamas fasadai? O svarbiausia – kaip rasti balansą tarp renovacijos kokybės ir kainos? Straipsnių ciklas „Kokybiškos renovacijos gidas“ pakvies kiekvieną besidomintį susipažinti su atsakymais į šiuos ir daugelį kitų klausimų.
Kiekvieną savaitę bus aptariamas vis kitas renovacijos etapas. Pirmieji ciklo straipsniai bus skirti pradiniams renovacijos etapams: investicijų plano parengimui, rangos darbų pirkimui, kreipimuisi į banką dėl renovacijos finansavimo, renovacijos administratoriaus darbo aptarimui.
Straipsniuose bus išsamiau aptarta kiekviena energinio efektyvumo priemonė – šildymo ir ventiliavimo sistemos, langai, balkonų atnaujinimas, fasado apšiltinimas, atsinaujinančių energijos šaltinių įrenginiai ir t. t. Iš arčiau bus pažvelgta ir į renovacijos darbų įgyvendinimą: jų kokybę, rangovų darbo kokybės užtikrinimo saugiklius. Galiausiai ciklo paskutinėje dalyje dėmesys nukryps į baigiamuosius renovacijos etapus: jau renovuotų daugiabučių ir jo inžinerinių sistemų priežiūrą, geresnės gyvenimo kokybės rodiklius ir t. t.
Kiekviename straipsnyje savo įžvalgomis ir patarimais dalinsis renovacijos ir įvairių energinio efektyvumo priemonių ekspertai bei mokslininkai, gerąją praktiką pristatys patyrę renovacijos administratoriai, teisinius ir finansinius renovacijos aspektus padės perprasti BETA ir kitų, glaudžiai su renovacija susijusių, institucijų atstovai.
Renovacija prisideda prie gyvenimo kokybės
BETA Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas E. Petrauskas atkreipia dėmesį į tai, kad renovacijos dėka formuojasi geresnė darbo kultūra, atsiranda daugiau skaidrumo. To pavyksta pasiekti dėl kruopštaus aiškių reikalavimų laikymosi ir nuolatinės atsakingų institucijų priežiūros bei teikiamų rekomendacijų. Dar svarbiau, kad daugiabučių gyventojai tampa bendruomeniškesni, labiau susitelkę:
„Žmonės pajunta atsakomybę už savo nuosavybę, pradeda drauge diskutuoti, mąstyti apie tai, kaip pagerinti savo buitį ir kasdienį gyvenimą. Ne paslaptis, kad Lietuvoje didžioji dalis daugiabučių neturi savo bendrijos, tačiau renovacija leidžia tokiems daugiabučiams atrasti savo vienybės potencialą, pamatyti, kad drauge galima išspręsti net pačias seniausias, visiems buitį apsunkindavusias problemas. Be to, gyvenant švariame, atnaujintame daugiabutyje – ne tik mažiau rizikų sveikatai, bet ir dažniau lanko gera nuotaika, išauga bendras pasitenkinimas gyvenimu“, – privalumus vardija pašnekovas.
Užsakymo nr.: PT_74172504