„Gintaro Sino“ vynas tapo tikru atradimu ne tik prabangiose Lietuvos vyninėse, bet ir visame pasaulyje žinomo tinklo viešbučio restoranuose. Jį puikiai žino ir vyno žinovai, jis degustuojamas Lietuvos ambasadų pristatymuose ir tarptautinėse parodose.
Nuvertintos savos uogos
Gintaras Sinkus, licenciją vyndarystei turintis jau ketverius metus, pakvietė į savo vyninę Zarasų rajone ir supažindino su ilgu ir spalvingu vyno keliu nuo uogos iki vyno taurės.
Vyndarys apgailestauja, kad Lietuvoje vaisių–uogų vynas vadinamas „vyneliu“, įdedant į tą žodį gailesčio ir išankstinio pasiteisinimo gaidų.
„Tai kodėl gi jį taip nuvertiname – ar tos mūsų uogos tokios prastos? Juk vyninės valstybės, aprašydamos vynų skonio savybes, bando pabrėžti būtent uogų aromatus. Jie rašo, kad jų vynas primena juoduosius serbentus, vyšnias ar mėlynes. Kodėl gi vaisių- uogų vynas negali prilygti tradiciniam vynuogių vynui su tam tikrais savitais poskoniais ir aromatais, juk fermentacijos procesai yra tokie patys“, - tvirtina G. Sinkus.
Jis net didžiausius skeptikus kviečia diskusijai apie tai prie savo naujojo sauso mėlynių vyno taurės. Visiems vyno mėgėjams siūlo apsilankyti pas jį Zarasuose, prie ežero įsikūrusioje vyninėje. Būtent čia jis rengia išskirtines vyno degustacijas, kurių metu galima susipažinti su „Gintaro Sino“ vynais, jų gamyba, sudalyvauti pažintinėje ekskursijoje po vyninę.
Įgyvendino svajonę
Iki tol Gintaras gamino vyną savo malonumui kaip ir daugelis. Svajojo kada nors ateityje sukurti pačios aukščiausios kokybės gėrimą iš lietuviškų uogų, kurį įvertintų ne tik mėgėjai, bet ir žinovai.
„Tačiau kartą supratau, kad metai bėga, ir savo svajonių galiu nebespėti įgyvendinti. Turiu vieną pažįstamą, kuris svajoja iš Vilniaus persikelti gyventi į Lietuvos gilumą ir ten gaminti kalvadosą. Jis apie šią savo svajonę pasakoja man jau 15 metų. Todėl per savo 50-metį pagalvojau, kad, jei aš tik pasakosiu, gali pritrūkti laiko įgyvendinti idėją turėti savo vyno daryklą“, - prisimena G. Sinkus.
Idėja gaminti vyną greitai įgavo aiškų pavidalą. Po metų vyndarys jau gavo „Gintaro Sino“ vyno gamybos licenciją.
„Buvau maloniai nustebintas, nes gauti licenciją, nereikėjo pažinčių, užtarėjų ar valdininkų malonės. Jei išpildai visus reikalavimus, kliūčių nėra. Viskas labai civilizuota. Tokią licenciją, kurią gavau pirmiausiai, dabar turi gal 7 vyndariai. Aš ją gavau trečias. Su ja per metus leidžiama parduoti iki 10 tonų vyno. Užsienio vyndariui tai atrodytų labai mažai. Bet man pačioje pradžioje toks skaičius atrodė labai didelis – tai maždaug 12-13 tūkst. butelių“, – prisimena „Gintaro Sino“ vyninę įkūręs vyras.
Jis neslepia, kad kalbėti apie verslą esant tokiems gamybos mastams net neverta. Vyndarystė buvo jo pomėgis. Juokaudamas vyras sako, kad berniukai auga, o jų žaisliukai brangsta. Įkurti savo vyninę reikia nemažų investicijų.
Sulaukė pripažinimo
Kadangi prekyba sekėsi, vyno kūrėjas nebetilpo į mažų pardavimų rėmus, todėl teko galvoti apie kitą licenciją. Norint gauti pilną licenciją teko įsirengti ir atestuoti laboratoriją, kuri turi atitikti itin griežtus reikalavimus.
„O čia jau sudėtingas dalykas, – neslepia G. Sinkus. – Reikia įsigyti brangią įrangą, surasti žmonių su penkerių metų darbo patirtimi alkoholio pramonėje.“
Prie vyndarystės prisijungė visa verslininko šeima. Gintaro pomėgiu užsikrėtė žmona, žentai, daug padeda sūnus ir dukros.
Po pirmųjų dviejų metų „Gintaro Sino“ vynas tapo tikru atradimu ne tik Lietuvos vyninėse, specializuotose vyno parduotuvėse, viešbučiuose ar prabangiuose restoranuose. Jį puikiai įvertino vyno žinovai: jis pristatomas Lietuvos ambasadų priėmimuose, parodose Tokijuje, Milane. Londono lietuviai taip pat gali jo nusipirkti. Išskirtiniu gėrimu domisi Izraelio ir Japonijos vyno pirkliai.
„Vartotojai mus noriai priėmė. Šiemet Lietuvoje planuojame parduoti apie 40 tūkst. butelių. Mus perka ne tik kaip naują lietuviška produktą, bet turime ir pastovius mūsų vyno gerbėjus, o tai yra didžiausias įvertinimas“, - džiaugiasi vyndarys.
Šiais metais G. Sinkus ketina vykti į vyno parodą „Gourmet Japan“ Japonijoje, su lietuviškais unikaliais gaminiais pasirodyti ir Vokietijoje vyksiančioje didžiausioje vynų parodoje „ProWein“, į kurią patekti yra didžiulis iššūkis.
Konkuruoja su pasauliniais vardais
G. Sinkus atkreipia dėmesį, kad jis gamina brangų produktą. Vyndarys orientuojasi į klientus, vertinančius vyno išskirtinumą, kokybę ir unikalumą, suprantančius šio gėrimo vertę.
„Kadangi žinau, kokia yra gero kokybiško vyno savikaina, niekada nerekomenduoju pirkti pigaus gėrimo, bet, deja, Lietuvoje apie 90 proc. yra parduodama pigesnio vyno. Mes orientuojamės į likusius 10 proc. rinkos, kurioje konkuruojame su pasauliniais vardais“, - pabrėžia „Gintaro Sino“ vyno gamintojas.
Vedžiodamas po savo vyno daryklą ir supažindindamas su vyno gamyba vyndarys atskleidžia įdomių faktų.
Ispaniško ar lietuviško vyno gamyba yra absoliučiai vienoda. Raudonasis vynas fermentuojamas su visu uogų minkštimu ir odelėmis, jos tik sutraiškomos.
Gaminant baltą vyną, kaip daro ir užsienio vyndariai, išspaudžiamos uogų sultys. Iš viso vyninė siūlo net 10 skirtingų vyno rūšių. Vynas čia gaminamas ne tik iš mėlynių, vyšnių, juodųjų serbentų, aviečių, obuolių, bet ir aronijų ir net agrastų. Gruodžio pradžioje naujoviško dizaino pakuotėje prekyboje pasirodys labai netradicinio skonio naujiena – baltasis midus.
Vyndarys ateityje ruošia dar ne vieną siurprizą. Tačiau apie juos dar kalba nenoriai. Vyno rūsyje bręsta klasikiniu antrinės fermentacijos būdu į butelius supilstytas putojantis vynas (šampanas). Tačiau jo į prekybą šiais metais dar neleis, tai bandomoji partija, pagal kurią ir bus nuspręstas produkto likimas.
„Kaip sakoma, garbė ir nekaltybė duodami vieną kartą. Jei nepavykusį pagaminti vyną parduosi, sunku bus pirkėjams paaiškinti, kad šiemet, žinote, nesigavo, bet jau kitais metais tikrai bus labai gerai. Savo produktu turiu būti užtikrintas 100 procentų“, - sako itin preciziškai į savo užsiėmimą žiūrintis vyndarys.
Vyno kokybė, buteliai, etiketės, dėžutė, viskas turi būti atitinkamo lygio, todėl savo vyną G. Sinkus pilsto į prancūziškus ir itališkus butelius. Naudoja tik aukščiausios rūšies tikro kamštinio ąžuolo kamščius, kuriuos perka ir siunčiasi iš Portugalijos. Didelį dėmesį skiria etiketės dizaino sprendimams.
„Mano vynai gaminami tik iš natūralių, kruopščiai atrinktų vaisių ir uogų, pasitelkus geras europines vyndarystės tradicijas bei asmeninius atradimus, siekiant atskleisti mūsų klimatui būdingų vaisių ir uogų pranašumus ir savybes, labiau tinkančias subtiliam šiaurietiškam skoniui“, - sako G. Sinkus.
Svajonių vyną pavadino „Porsche“ modeliu
Visi „Gintaro Sino“ sausi vynai turi specialią gradaciją, etiketėje pažymėtą trijų skaičių kombinacija.
„Pavyzdžiui: „Rožinis vaisių uogų vynas 422, sausas“. Ką reiškia skaičius 422 ? Pirmasis skaičius rodo spalvą. Visus vynus suskirsčiau į 9 spalvas. Pirmi trys skaičiai priklauso baltiems, 4-tas ir 5-tas rožiniams, o likę - raudoniems vynams. Kadangi savo vynus kupažuoju – t. y. kuriu gėrimus iš kelių uogų kombinacijų. Antras skaičius nurodo uogų ar vaisių, panaudotų konkrečiame vyne, skaičių – šiuo atveju du: obuolys ir avietė. Paskutinis skaičius rodo, kelintas tai recepto variantas- derinys, kiek kartų keistas ir tobulintas“, - paaiškina vyndarys.
10 skirtingų vyno rūšių sukūręs G. Sinkus sako, kad pagaliau pagamino savo svajonių vyną. Tai raudonasis sausas mėlynių „911“ vynas. „Vyno klubas“ jau įtraukė jį į savo rengiamas kassavaitines degustacijas.
Kaip kilo mintis gėrimą pavadinti tokiu drąsiu ir pretenzingu pavadinimu?
„Taip susidėliojo skaičiai pagal mūsų sistemą. Tamsiausios spalvos vynas 9, iš 1 vienos uogos, pirmojo derinio. Kai parodžiau „911“ savo bičiuliui, vyno žinovui, jis, pamatęs etiketę, iškart pasakė, kad labai drąsiai pasielgiau, pavadindamas savo vyną legendiniu „Porsche“ modeliu. Tuomet ir nebekilo dvejonių palikti intrigą – savo naujausiam vynui daviau tokį pavadinimą“, - išduoda vyndarys.
Užsakymo nr.: PT_76534799