Moksliniai tyrimai apie acto naudą organizmui

„Nėra atlikta pakankamai išsamių tyrimų, kad tvirtai galėtume teigti, jog actas tikrai mažina cholesterolį, cukraus kiekį kraujyje, padeda kontroliuoti diabeto simptomus ar svorį. Mažos imties tyrimai rodo, kad reikėtų suvartoti gana didelį acto kiekį, norint pasiekti reikšmingesnių rezultatų, todėl negalime vienareikšmiškai kalbėti apie jo gydomąsias savybes. Visgi actas tikrai gali turėti teigiamos įtakos sveikatai dėl antibakterinių savybių, todėl verta šį produktą įtraukti į mitybos racioną.“

Nedidelė Arizonos valstijos universiteto mokslininkų studija nustatė, kad actą vartojant kartu su daug angliavandenių turinčiu maistu gali padidėti jautrumas insulinui iki 34 % ir gerokai sumažėti cukraus kiekis kraujyje.

„Obuolių acto ir angliavandenių derinys suteikia didesnį sotumo jausmą. Pavyzdžiui, jei valgote bulves, viso grūdo duoną ar ankštinius, naudinga šalia esančias salotas pagardinti actu. Mokslininkai teigia, kad actas gali padėti sulėtinti angliavandenių patekimą į kraują“, – pasakoja V. Kurpienė.

Sveikatai naudingiausias – neskaidrus obuolių actas

Sveikatai daugiausia naudingų medžiagų turi natūralus, nepasterizuotas, nefiltruotas, ekologiškas obuolių actas. Specialistai teigia, kad toks actas naudingas virškinimo sistemai, nes vartojant gauname natūralių virškinimo fermentų, kurie teigiamai veikia žarnyną.

„Actas naudingas, kai yra natūraliai fermentuotas. Taip pat mano, kad būtent nefiltruoto acto neskaidrioji dalis, vadinama „acto motina“, ir suteikia organizmui papildomos naudos. Tokiame acte randama ne tik gerųjų bakterijų, bet ir baltymų, fermentų bei antioksidacinių medžiagų. Jį naudingiausia vartoti kartu su kitais maisto produktais. Pavyzdžiui, jei valgote riebią žuvį, šašlykus, salotas su daug sūrio ar avokado, garnyrą galima pagardinti šaukšteliu acto. Jame esančios rūgštys padeda skaidyti riebalus ir maistas tampa lengviau suvirškinamas.“

Kaip saugiai vartoti actą?

Paprasčiausias ir saugiausias būdas actą vartoti gaminant maistą, pavyzdžiui, salotų padažą ar naminį majonezą. „Obuolių actas vertingas, kai vartojamas mažais kiekiais. Taip pat nereikėtų gerti gryno ar menkai vandeniu praskiesto acto, nes jame esančios rūgštys gali pakenkti skrandžiui. Prisiminkite, kad actas daug veiksmingesnis, kai vartojamas kartu su kitais produktais“, – pasakoja sveikos mitybos specialistė.

Rekomenduojama per dieną suvartoti nuo 1 arbatinio šaukštelio iki 2 valgomųjų šaukštų (10–30 ml) obuolių acto kartu su maistu arba juo skaninti vandenį bei gaiviuosius gėrimus.

Every special day nuotr.

Gaivus limonado su obuolių actu receptas

Reikės:

• 750 ml vandens
• 1 valg. š. obuolių sidro acto
• 1 valg. š. agavų sirupo
• citrinos, apelsino arba greipfruto sulčių
• ledukų (jei norisi)
Pagaminti labai paprasta – tereikia visus ingredientus sumaišyti kartu. Ledukų dėkite, jei karšta ir norisi atsigaivinti.
Limonado variacijos:
• Galima įpilti skirtingų saldiklių, pavyzdžiui, stevijos ar klevų sirupo.
• Skanu limonadą gardinti medumi, kajeno pipiru ir cinamonu.
• Tinka pagardinti bet kokiomis vaisių ar daržovių sultimis, vaisiais, uogomis, šviežiomis žolelėmis. Ypač gardu sumaišyti su burokėlių arba obuolių sultimis.
• Tinka su citrinos, žaliosios citrinos sultimis, pasirinktu saldikliu ir šviežia mėta.

Receptas: tinklaraštis „Every special day”

Užsakymo nr.: PT_87213607