Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė pastebi, kad lietuviai jau aktyviai ruošiasi Kalėdoms, o planuodami šventinį meniu naudojasi patraukliais pasiūlymais ir akcijomis. Ypatingai – ilgesnio galiojimo prekėms ir dovanų idėjoms.
„Pastebime, kad mūsų pirkėjai vis dažniau renkasi planuoti iš anksto – tai ne tik padeda sutaupyti, bet ir užtikrina, kad šventinis stalas bus gausus ir įvairus. Silkė ir jos gaminiai šiuo metu yra itin populiarūs, nes tai neatsiejama mūsų švenčių tradicijų dalis. Džiaugiamės galėdami pasiūlyti platų asortimentą už patrauklią kainą, kad kiekvienas galėtų atrasti naujų receptų ir nustebinti artimuosius,“ – sako G. Kitovė.
Šią savaitę „Iki" parduotuvėse – ypatingi pasiūlymai žuviai: tik gruodžio 4 dieną įvairių rūšių silkei taikoma 30 proc. nuolaida su lojalumo kortele, atvėsintai vaivorykštinio upėtakio filė visą savaitę – net 44 proc. nuolaida su lojalumo kortele, o savaitgalį (gruodžio 5-8 dienomis) ledo lentynose esantiems lašišų pjausniams ir gabalams – 41 proc. nuolaida su lojalumo kortele. Puiki proga virtuvėje paeksperimentuoti ir parepetuoti, kokie gi gardžiausi žuvies patiekalai nuguls ant Kūčių ir Kalėdų stalo.
Visą kainų leidinį galite peržiūrėti čia.
Silkė – žuvis su ypatinga istorija
Silkė – tradicijų ir skonio derinys, neatsiejama lietuviškų Kūčių dalis. Įdomu tai, kad dėl savo prieinamumo ir svarbos mityboje silkė ilgą laiką buvo vadinama „jūros duona". Viduramžiais ši žuvis buvo tokia vertinga, kad netgi buvo naudojama kaip valiuta. Lietuvoje silkė tapo populiari XVIII amžiuje, kai ją pradėjo importuoti iš Atlanto vandenyno, taip praturtindama mūsų virtuvę naujais skoniais.
Ši žuvis nuo seno buvo vertinama ne tik dėl savo maistingumo ir ilgo galiojimo laiko, bet ir dėl universalumo virtuvėje. Mūsų protėviai silkę ruošdavo itin kruopščiai: ją sūdydavo, marinuodavo, ilgai mirkydavo piene, kad suminkštėtų. Kiekviena šeimininkė turėjo savo ypatingą receptą, kuris būdavo perduodamas iš kartos į kartą. Šiandien silkę galima įsigyti jau paruoštą, o receptų įvairovė leidžia eksperimentuoti ir atrasti naujus derinius, taip išlaikant tradicijas ir kuriant naujas kulinarines patirtis.
Silkė stebina savo derme su įvairiais ingredientais – nuo paprastų virtų bulvių iki prabangių trumų. Tačiau vienas įspūdingiausių derinių, atkeliavęs iš mūsų senolių virtuvės, yra silkė su miško grybais. Šis duetas – tikra gamtos dovana, sujungianti jūros ir miško skonį. Grybai suteikia patiekalui žemiško sotumo, o silkė – subtilų jūros dvelksmą. Todėl nenuostabu, kad tokia kombinacija jau šimtmečius puošia lietuvių švenčių stalus ir vis atranda kelią į šiuolaikinių gurmanų širdis.
Ypatingoji silkė su grybais
Šis tradicinis silkės su grybais receptas ne tik skanus, bet ir lengvai paruošiamas. Vienas didžiausių jo privalumų – galimybė patiekalą pasiruošti iš anksto, taip sutaupant laiko kitiems šventinio stalo rūpesčiams. Jei mėgstate aštresnius skonius, pridėkite smulkiai pjaustyto česnako arba šlakelį aitriosios paprikos – tai suteiks patiekalui pikantiškumo.
Grybų pasirinkimas taip pat leidžia eksperimentuoti: marinuoti grybai suteiks rūgštelės, o virti – švelnumo; drąsiai galite maišyti abu tipus, kad išgautumėte unikalų skonį. Nors tradiciškai naudojamas saulėgrąžų arba rapsų aliejus, sodresniam skoniui pasiekti puikiai tiks ir alyvuogių aliejus.
Ingredientai: 300 g sūdytos silkės filė, 200 g virtų arba marinuotų grybų (tinka miško grybai arba pievagrybiai), 2 vidutinio dydžio svogūnai, 1 vidutinio dydžio morka, 2 šaukštai augalinio aliejaus, 1 šaukštas acto (geriausia obuolių arba vyno), 1 arbatinis šaukštelis cukraus, druskos ir šviežiai maltų juodųjų pipirų pagal skonį, šviežių krapų ar petražolių papuošimui.
Paruošimas:
Silkę supjaustykite nedideliais gabalėliais;
Svogūnus nulupkite ir smulkiai supjaustykite, morką nulupkite ir sutarkuokite stambia tarka, grybus, jei reikia, supjaustykite smulkiais gabalėliais;
Keptuvėje įkaitinkite aliejų, sudėkite svogūnus ir kepkite ant vidutinės ugnies, kol jie taps permatomi. Tuomet įmaišykite tarkuotą morką ir kepkite dar 5 minutes, kol ši suminkštės. Į keptuvę įdėkite grybus ir kepkite viską dar 5–7 minutes, kol grybai išleis sultis ir suminkštės.
Į kepintų daržovių ir grybų mišinį įpilkite acto ir berkite cukraus, pagardinkite druska ir pipirais pagal skonį. Gerai išmaišykite ir troškinkite dar 2 minutes, tuomet nuimkite nuo ugnies ir leiskite mišiniui atvėsti.
Serviravimo inde arba stikliniame dubenyje klokite sluoksnį silkės, ant viršaus kraukite sluoksnį grybų ir daržovių mišinio. Kartokite sluoksnius, kol baigsis ingredientai, baigdami grybų sluoksniu.
Indą uždenkite maistine plėvele arba dangčiu ir laikykite šaldytuve bent 4–6 valandas, o geriausia – per naktį, kad skoniai gerai susimaišytų.
Prieš patiekiant, papuoškite smulkintais šviežiais krapais ar petražolėmis, patiekite su rugine duona ar bulvėmis.