Saulė kenkia labiau nei išmaniųjų įrenginių ekranai
Skirtingais sezonais ir sąlygos skirtingos - štai žiemą saulė yra žemiau horizonto, jos spinduliai sminga į žemę ir atsispindi mažesniu kampu, todėl sniegas, ledas, kiti paviršiai sukuria itin ryškius šviesos atspindžius. Ta akinama šviesa neišvengiamai veikia mūsų regą: pablogėja matymas, akys jaučia įtampą, greičiau nuvargsta.
Net ir apniukusią žiemos dieną kenksmingų UV spindulių patenka į aplinką, o ilgalaikis jų poveikis gali tapti tokių akių ligų kaip kataraktos, geltonosios dėmės degeneracijos, ragenos nudegimo ar netgi odos, esančios aplink akių vokus, vėžio priežastimi.
Ypač savo akių apsauga turėtų susirūpinti žiemos sporto entuziastai, aktyvų laisvalaikį leidžiantys kalnuose: tokioje aplinkoje UV spindulių intensyvumas padidėja 10 proc. kas kilometrą aukščio, o sniegas gali atspindėti net iki 85 proc. UV spindulių. Aišku, akis stengiamės saugoti specialiais akiniais-kaukėmis, tačiau neretai sustoję pailsėti, tuos akinius nusiimame ir lepiname veidą saulės procedūromis, siekdami išvengti baltų ratilų aplink akis. Norėdami gero, galime stipriai pakenkti akims, todėl akinių atsisakyti nepatartina. Dar vienas įdomus mokslininkų atrastas faktas – dažnai ydingai galvojame, jog akims ypač kenkiančią mėlynąją šviesą skleidžia tik išmanieji ekranai, dirbtinis LED ar fluorescencinis apšvietimas. Tačiau tyrimai rodo, kad būtent saulės skleidžiama mėlynoji šviesa yra 100 kartų intensyvesnė nei skaitmeninių ekranų!
Skauda galvą? Galima priežastis – nuvargintos akys
Kiekvienas metų laikas siūlo vis kitokių iššūkių: vasarą daugiau saulės, o žiemą, be saulės, akims dar tenka papildomo dirbtinio apšvietimo krūvis: automobilių žibintai, gatvių apšvietimas, namuose anksčiau uždegama šviesa. Daugelio žmonių akys jautrios šviesai. Jie dažnai net nežino, kad ašaroja būtent dėl intensyvios aplinkos šviesos, ir nepasirūpinę tinkamais akiniais, dažnas skundžiasi nuovargiu, mieguistumu, galvos skausmais.
Ar žinojote, kad tik „Fielmann“ optikose specialaus LUMIZ 100 prietaiso pagalba galima nustatyti, kokioje šviesos intensyvumo aplinkoje jūsų akys patiria daugiausiai įtampos ir kokiomis priemonėmis tą galima suvaldyti. Šis tyrimas yra nemokamas!
Džiugi žinia ta, kad šiuolaikinės technologijos leidžia „nugesinti“ jautrinančią akis aplinkos šviesą. Tinkamiausias pasirinkimas žiemą būtų prie aplinkos šviesos prisitaikantys naujausios GEN S kartos „Transitions“ akiniai – jų fotochrominiai lęšiai užtamsėja, priklausomai nuo šviesos intensyvumo. Žiemą akinių lęšiai atrodys šiek tiek tonuoti, tačiau to visiškai pakanka, kad apsaugotume savo akis. Dar vienas tokių akinių funkcionalumas – apsauga nuo kenksmingos mėlynos šviesos spektro dalies. Pavyzdžiui, jei fotochrominiai akinių lęšiai yra padengti specialia danga, apsaugos lygis išauga net iki 87 proc.!
Ieškantiems maksimalios akių apsaugos ir matymo komforto specialistai pataria rinktis akinius su poliarizuotais lęšiais. Ypač saulėtą snieguotą žiemos dieną poliarizuoti akinių lęšiai nugesina akinančią šviesą ir užtikrina ryškų vaizdą, t. y. leidžia mums pamatyti tai, ko nepamatytume akį „deginant“ intensyviai saulės šviesai. Taigi, jų privalumas tas, kad yra eliminuojami aplinkos atspindžiai, todėl dar labiau padidėja matymo ryškumas, todėl matome kontrastingus, natūralių spalvų vaizdus, dėl ko mažiau pavargsta mūsų akys.
Saulės akiniai – puiki apsauga nuo raukšlių
Dažnai galvodami apie kenksmingus UV spindulius, pamirštame ir svarbius faktus apie grožį – odą aplink akis. Jeigu saulėtą dieną vaikštote be akinių, būnate prisimerkę, raukotės, tai formuojasi raukšlės veide. Pasirūpindami, kad UV spinduliai nežalotų akies ragenos, drauge apsaugote ir odą aplink akis, t. y. užkertate kelią ankstyvoms raukšlėms. Be to, odos sritis aplink akis – paakiai, vokai – yra ploniausia, ji jautri, greitai raukšlėjasi, todėl ją apsaugoti nuo kenksmingų UV spindulių ypač svarbu. Dar viena problema žiemą – dėl šalčio ir žvarbaus vėjo atsiradęs akių sausumas, kuomet akys, norėdamos pasisaugoti nuo nemalonaus aplinkos poveikio, ima ašaroti. Itin vėjuotą dieną plika akimi nematomos aplinkoje esančios dalelės gali patekti į akis, jas pažeisti. Tad nešiodami prie veido prigludusius, apgaubiančius akinius nuo saulės išvengsite svetimkūnių patekimo į akis.
Nepamirškite pasirūpinti ir mažųjų akimis
Neretai suaugusieji rūpinasi savo akių apsauga nuo saulės, tačiau nėra linkę investuoti į savo vaikų akių sveikatą. Neretai mažamečiai yra judrūs, aktyvūs, mėgsta dūkti, todėl kyla baimė, jog akinukai greitai sulūš. Tyrimai rodo, kad net 80 proc. akies pažeidimų dėl intensyvios akinančios saulės šviesos nutinka nesulaukus 18 metų. Vaikų akys yra itin jautrios aplinkos poveikiui, todėl jas reikia ypatingai saugoti. Tam, kad akinius vaikai mielai nešiotų ir nenutiktų dažnos nelaimės su jais, „Fielmann“ specialistai pataria leisti jiems patiems išsirinkti savo svajonių akinukus, nes dažnai nepatinkantis ir nemylimas daiktas yra ne taip mielai nešiojamas ir mažiau saugomas.