Sulaukę 40-ies, vis labiau susiduriame su natūraliu senėjimo procesu, kuriam mokslas ir technologijos skiria itin daug dėmesio. Žylančius plaukus slepiame įprastinės natūralios spalvos dažais, elastingumą prarandančią odą maitiname specialiais kremais, tačiau neretai pamirštame savo akių sveikatą. Net ir jausdami pirmuosius suprastėjusios regos požymius, atidėliojame vizitą į optikos saloną manydami, kad akių papildai ir akių mankšta leis susigrąžinti raiškų matymą. Kaip tinkamai pasirūpinti savo akimis, kad jos kuo mažiau vargtų ir raiškiai matytų, pataria optikų tinklo „Fielmann“ specialistai.
Kas yra presbiopija?
Sunku įžiūrėti smulkų etiketės tekstą? Atsirado poreikis pasididinti mobiliajame telefone matomą vaizdą? Skaitant laikraštį ar restorano meniu, tenka atitraukti tekstą ištiestos rankos atstumu, kad geriau įžiūrėtumėte? Šie požymiai gali rodyti, kad susidūrėte su regos būkle, vadinama presbiopija. Klaidinga manyti, kad tai yra liga, kuri gali būti gydoma. Anaiptol! Tai natūralus amžiaus tarpsnio regos pokytis, kurio nereikėtų bijoti ar ignoruoti. Sulaukusio 40-ies metų žmogaus regos organai patiria natūralių fiziologinių pokyčių, kurių neįmanoma išvengti. Akies lęšiukas tampa mažiau elastingas, todėl sunkiau sufokusuoti artimus objektus. Dėl šių pokyčių akys nebegali vienodai gerai matyti daiktų, esančių ir arti, ir toli.
Atsakingas rūpinimasis akimis
Regos sutrikimai yra viena iš dažniausiai pasitaikančių Lietuvos gyventojų, sulaukusių 40 metų amžiaus, sveikatos problemų. Tarptautinės kompanijos „Essilor Group“ atlikto presbiopijos tyrimo metu tai pripažino net 44 proc. mūsų šalies gyventojų, o 45 metų ir vyresnių žmonių grupėje šis skaičius dar didesnis – nuo 53 iki 56 proc. Paaiškėjo dar vienas susirūpinti verčiantis faktas – beveik 3/4 apklaustų lietuvių tikrina akis tik kartą per dvejus trejus metus.
„Fielmann“ specialistai atkreipia dėmesį, kad regą būtina tikrintis kasmet. Žmonės dažnai mano, kad tik gydytojas oftalmologas tą gali padaryti, tenka ilgai laukti eilėse, todėl neretai numojama ranka. Tik nedaugelis žino, kad profilaktinę akių būklės apžiūrą galima atlikti ir kiekviename optikos salone, kuriame dirba licencijuoti, tinkamos kvalifikacijos optometrijos specialistai. Deja, apklausos rodo, kad lietuviai kreipiasi į specialistus tik tada, kai rega visiškai nusilpsta. Reguliarūs vizitai pas optometrijos specialistus ar gydytojus oftalmologus, kurie patars, kaip išsaugoti sveikas akis ir apsaugoti jas nuo įvairiausių išorinių dirgiklių, gali pristabdyti regos prastėjimą. Įvairių raiškaus matymo sprendimų šiandien rinkoje netrūksta, tad kodėl akimis nepasirūpinus laiku?
Šiandieniai iššūkiai, susiję su rega
Ne paslaptis, kad šiuolaikinis gyvenimo tempas yra labai spartus. Daug laiko skiriame skaitmeniniams įrenginiams. Vis daugiau dirbame, mokomės, žaidžiame ir bendraujame naudodami mažus ekranus. Norime to ar ne, skaitmeniniai prietaisai formuoja mūsų gyvenimo būdą ir priverčia vis ilgiau ir dažniau įtemptai žiūrėti iš arti. Taigi, mūsų akys susiduria su dideliais iššūkiais ir nuolatinio nuovargio problema.
Naudodami įrenginius (išmaniuosius telefonus, planšetinius kompiuterius, el. knygų skaitytuvus), daugiau žiūrime žemyn ir turime ilgiau sutelkti dėmesį iš arti. Dažnai pasitaiko, kad darbas reikalauja net kelių prietaisų vienu metu skirtingais matymo atstumais, dėl to akys yra nuolat įsitempusios, greičiau pavargsta ir galiausiai jos pradeda perštėti ar skaudėti. Perteklinis ekranų naudojimas keičia ir laikysenos įpročius, provokuoja migreninius skausmus, slopina miego hormono melatonino gamybą, dėl to yra sunku užmigti ir nepavyksta pailsėti naktį. Skaitmeninė akių įtampa (angl. Digital Eye Strain) arba kompiuterinis regos sindromas (angl. Computer Eye Syndrom) – nauji terminai, atsiradę sparčiai kintant skaitmeninių prietaisų naudojimo įpročiams ir dėl jų kylant regos sutrikimams.
Mėlynosios šviesos poveikis
Ne tik išmanieji ekranai, bet ir dirbtinis apšvietimas bei didžiausias šviesos šaltinis saulė skleidžia mėlynai violetinio spektro spindulius, kurių daroma žala mūsų akims yra dar didesnė nei ultravioletinių spindulių. Neigiamas mėlynosios šviesos poveikis kyla dėl to, kad ji įsiskverbia į akies vidų giliau nei ultravioletiniai spinduliai, pasiekia tinklainę ir ją sužaloja. Jei mėlynosios šviesos poveikis yra intensyvus ir trunka ilgai, gali sukelti ar pabloginti tokias akių ligas kaip amžinė geltonosios dėmės degeneracija, pigmentinis retinitas ar net akių melanoma. Taigi, tiek mokslininkai, tiek visi akių sveikata ir regos kokybe besirūpinantys specialistai vieningai sutaria, kad akiniai su apsauginiu mėlynosios šviesos filtru yra būtini net ir tiems, kurie dar nesusidūrė su presbiopija, t. y. senatvine toliaregyste.
Išmanūs pirmųjų akinių sprendimai
Technologijoms sparčiai žengiant į priekį, pasikeitė ir suvokimas apie pirmuosius skaitymo akinius susidūrus su presbiopija. Anksčiau juos reikėdavo nuolat nusiimti, kai neskaitoma - sukti galvą, kur ir kaip saugiai juos padėti, neretai dėl to akiniai tarnaudavo gerokai trumpiau, juos reikėdavo dažnai taisyti ar pirkti naujus. Ieškant patogesnio ir patvaresnio sprendimo, akinių lęšių inovatoriai sukūrė išmaniuosius „Eyezen“ lęšius, kurie ne tik filtruoja kenksmingą mėlynąją šviesą, yra padengti kitomis akinių priežiūrą lengvinančiomis dangomis, bet ir turi papildomą akomodacinę funkciją, palengvinančią akies fokusavimą žiūrint iš arti. Gera žinia ta, kad tokių pagal kiekvieno individualius poreikius suprojektuotų akinių nereikia nusiimti – su jais ir matysite puikiai, ir apsaugosite akis nuo regos silpnėjimo. Beje, ši išmani technologija galima ir su papildoma Transitions GEN S danga, kuri leidžia mėgautis raiškiu matymu ir būnant ryškaus apšvietimo aplinkoje, t.y. saulėje, kuomet jie akimirksniu tampa net 3 tamsumo kategorijos saulės akiniais. Taigi, su vieneriais akiniais galėsite saugoti akis ne tik nuo mėlynosios šviesos, bet ir UV spindulių, kas yra labai svarbu turintiems itin jautrias ir ašarojančias akis.
Užsukite pasitarti su „Fielmann" specialistais, kurie mielai supažindins su naujausiais regos korekcijos sprendimais bei suprojektuos geriausiai Jūsų poreikius ir lūkesčius atitinkančius pirmuosius akinius, su kuriais atrodysite žaviai ir stilingai. Juk ne veltui sakoma – 40-imt yra naujieji 20-imt!