Pasirodo, raumenys susitraukimo metu į kraujotaką išmeta apie 600 hormonų, kurie pasklinda po viso organizmo ląsteles ir stiprina jas neleisdami joms „senti“. Tyrimai įrodė, kad dėl tikslingų treniruočių raumeninių skaidulų mitochondrijas galima „atjauninti“ net 20 metų, o pradėti aktyviau judėti niekada nevėlu. Juk jei reguliariai lankydamas treniruotes gali užkirsti kelią net 26 ligų, nuo diabeto iki nutukimo, kodėl gi šiuo „vaistu“ nepasinaudoti…

Ne vienas IMPULS ir LEMON GYM sporto ir sveikatingumo klubų treneris pastebi, kad dar vis gaji nuomonė, kad vyresnio amžiaus žmonėms sportas tiesiog netinka, tačiau ta vyresnioji karta vis aktyviau lanko treniruotes sporto klubuose. Jei prieš dešimtmetį šešiasdešimtmečių ir vyresnių treniruočių salėse praktiškai nebūdavo, šiandien jie domisi ir ieško jiems tinkamų užsiėmimų.

Viena populiariausių aktyvių veiklų tarp vyrensiųjų – plaukimas ir treniruotės vandenyje IMPULS baseinuose. Judėti vandenyje kur kas lengviau, o ir kūnas jame jaučiasi lengvesnis, nėra apkrovos sąnariams, be to, plaukiant dirba visi raumenys. Vandens slėgis judantį jame kūną veikia kaip švelnus masažas, tad kūnas atsipalaiduoja.

IMPULS plaukimo trenerė Modesta Rudokienė

IMPULS plaukimo trenerė Modesta Rudokienė būtent plaukimą įvardija kaip vieną tinkamiausių fizinių veiklų vyresniems žmonėms: „Reguliarios treniruotės baseine yra puiki alternatyva labiau rizikingoms fizinėms veikloms, juk ne visi gali bėgioti, minti dviratį ar dalyvauti intensyvesnėse grupinėse salės treniruotėse, kur kūnui tenka didesnės apkrovos. Vandeny, nors ir patiriamas pasipriešinimas, krūvis sąnariams lengvesnis, išvengiama traumų.

Plaukimas taip pat yra saugi mankšta žmonėms, kurie serga artritu, yra patyrę įvairių traumų arba jiems dėl kitų sveikatos problemų sunkiau atlikti kompleksinius pratimus. Plaukimas taip pat gali padėti sumažinti skausmą ir padėti atsistatyti po traumų. Tačiau tokiais atvejais prieš pradedant plaukimo treniruotes rekomenduoju pasikonsultuoti su gydytoju.“

Treniruotė baseine

Trenerė ragina nemokančius plaukti ateiti ir pradėti mokytis IMPULS plaukimo akademijoje, nes plaukimui nėra amžiaus cenzo. Ji primena, kad naujų dalykų mokymasis bet kokiame amžiuje ir, apskritai, smalsumas naujoms veikloms neleidžia per anksti pasenti tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Vyriausiam M. Rudokienės mokiniui buvo 80 metų, ir jis, nors ir buvo nelengva, išmoko pagrindinių plaukimo judesių, taisyklingo kvėpavimo, sustiprėjo, vandeny jautėsi puikiai.

Baseine plaukimą visada galima paįvairinti ir specialiomis „Aqua“ ir „Aqua Zumba“ treniruotėmis. Mankšta vandenyje yra daugelio ligų gydymo ir profilaktikos priemonė, todėl vandens aerobikos tinka ir sveikiems, ir kenčiantiems nugaros, juosmens skausmus taip pat sergantiesiems sąnarių ligomis, po traumų ir ortopedinių operacijų. Tokių treniruočių metu mažesni krūviai tenka sąnariams, tačiau jos ypač veiksmingos, nes atliekant pratimus reikia įveikti ir vandens pasipriešinimą.

Plaukimo treniruotės IMPULS baseine

IMPULS ir LEMON GYM asmeninių ir grupinių užsiėmimų treneris Andžej Gunevič taip pat džiaugiasi treniruočių salėse sutikdamas vis daugiau vyresnių žmonių: „Prieš gerą dešimtmetį sporto klube pamatyti ir vyresnių, ir labai jaunų sportuojančiųjų buvo tikra retenybė, dabar situacija tikrai gerėja, klientų amžius įvairėja. Suprantu, kad ne vienam senjorui sporto klubas yra prabanga, tad džiaugiuosi, kad LEMON GYM yra tas modernus ir šiuolaikiškas klubas už visiems prieinamą kainą ir kuriame laukiami visi.

Taip pat džiaugiuosi matydamas, kai pagyvenusius tėvus į sporto klubą atsiveda jų suaugę vaikai. Toks pavyzdys labai sveikintinas. Ne vienam rekomenduoju paskatinti savo tėvus aktyviau leisti laisvalaikį, padovanoti jiems abonementą į sporto klubą. Vyresniems tai ir puiki socializacijos galimybė, nes bendruomenė sporto klubuose labai draugiška ir motyvuota.“

Vyresniame amžiuje fizinis aktyvumas ypač svarbus

Treneris pastebi, kad vyresnioji karta dažniausiai renkasi lėtesnio tempo ir mažesnio intensyvumo treniruotes, bet vis dar vengia jėgos treniruočių, kurios jiems yra tiesiog būtinos. „Su amžiumi raumenys nyksta, kaulai praranda tankį ir viena efektyviausių prevencinių priemonių tam pristabdyti – jėgos treniruotės, dabas su papildomais svoriais. Kai raumenynas stiprus, mažesnė tikimybė, kad suskaus ir nugarą, nes stuburą taip pat palaiko raumenys. Jauni esame tol, kol esame stiprūs, o jėgos treniruotės būtent ir padės ilgiau išlikti stipriems, atsparesniems, ilgiau išlaikyti koordinaciją,“ – jėgos treniruočių svarbą detalizuoja A. Gunevč.

Po baseino maloniai atpalaiduoja pirtis

Treneris rekomenduoja bent du kartus per savaitę atlikti jėgos treniruotę. Sportuoti su papildomais svoriais, pasak jo, gali pradėti visi. Gali būti, kad technikos įsisavinimas užtruks ilgiau, bus sunkiau atlikti kai kuriuos pratimus, reikės ilgesnių pauzių, bet tai neturėtų būti priežastis atsisakyti tokio tipo treniruotės. Na, o kitomis savaitės dienomis galima sudalyvauti ir grupiniuose lėtesnio tempo užsiėmimuose: jogoje, pilatese, „LesMills BodyBalance“, nugaros atpalaidavimui ir stiprinimui skirtoje „Spinefitter“ su savimasažo elementais, specializuotoje kineziterapinėje programoje „Functional Spine“, o įgavus patirties bei sustiprėjus ir „Slow&Strong“ treniruotėje.