Treneris Artur Bartaševič, išmokęs plaukti ne vieną vaiką ir suaugusįjį, taip pat pastebi, kad ne vienas mokinys ir toliau mielai lieka sportuoti plaukimo grupėje. Paslaptis labai paprasta – treneris stengiasi, kad kiekviena treniruotė būtų ne tik smagi, bet ir padėtų tobulėti: „Treniruotės metu susirenkame ne tik nuplaukti tiek ir tiek metrų, bet stengiamės šlifuoti techniką, tobulinti judesius, gerinti kvėpavimo įgūdžius, ugdyti ištvermę, jėgą ir panašiai. Kitu atveju tai bus ne treniruotė, o lengvas pasiplaukiojimas. Dažnai matau, kaip žmogus ateina į baseiną ir monotoniškai plaukia valandą tuo pačiu vienu stiliumi. Jei tikslas plaukiant pailsinti galvą, atsipalaiduoti – viskas puiku. Bet jei norite tobulėti, didinti ištvermę, greitį, treniruoti jėgą – vertėtų pagalvoti apie treniruočių programą. Ji ne tik padės siekti tikslų, stebėti savo progresą, bet ir paįvairins plaukimo rutiną, treniruotė bus įdomesnė, o tai reiškia bus daugiau motyvacijos.“
Maži iššūkiai sportuojant reikalingi ne tik kūnui, bet ir protui. Nors plaukiant svarbus automatizmas, kai nebegalvoji, kaip įkvepi-iškvepi, ką daro tavo rankos ir kojos – tai leidžia atsipalaiduoti ir mėgautis plaukimu, bet A. Bartaševič įsitikinęs, kad treniruotės metu kartais verta save priversti padaryti kažką nepatogaus, kitokio, skatinančio būti atidesniam savo judesio technikai: „Treniruotės eigą visada dėlioju taip, kad dalis jos būtų skirta tiesiog prasiplaukimui, dalis technikos tobulinimui, o taip pat netrūktų iššūkių protui, kad plaukiant būtų įdomu, netikėta, nauja. Pavyzdžiui, plaukiame laisvuoju stiliumi, bet mostą darome tik dešine ranka, o įkvėpimą kairėje, plaukiant atgal – viskas atvirkščiai. Taip plaukiantysis yra priverstas būti atidus judesiui, galvoti apie kūną ir tai, ką jis daro šią akimirką. Tai maksimali koncentracija į judesį, padedanti ugdyti taisyklingus techninius įpročius.“
Jei lankysite treniruotes su treneriu, tai sukti galvos apie treniruotės planą nereikės, o jei norite plaukti ir treniruotis savarankiškai, treneris Artur siūlo štai tokį treniruotės plano modelį:
1 – apšilimas
Jam reikėtų skirti 10 minučių. Dažniausiai tai laisvas plaukimas visais 4 plaukimo būdais su trumpu poilsiu po kiekvieno 100 metrų. Jei mokate plaukti delfinu – juo plaukite vėliausiai, nes šiam stiliui kūną reikia apšildyti.
2 – pagrindinė dalis
Tai 20-25 minutės darbo plaukiant pratimais, keičiant ne tik plaukimo stilius, bet ir intensyvumą, plaukimo atstumus, parenkant skirtingus krūvius rankoms, kojoms. Plaukti pratimais reiškia plaukti pagal skirtingas užduotis, jos suformuojamos žinant plaukiko tikslą, tai, ką jis nori patobulinti. Jei treniruotė skirta technikos gerinimui, tinka, pavyzdžiui, toks pratimas, kai tarp kojų laikoma suspausta kaladėlė, o rankos dirba laisvuoju stiliumi, arba kojos dirba vienu stiliumi, o rankos kitu. Tokių pratimų įvairovė didžiulė, svarbu atsirinkti aktualiausius.
Pratimams puikiai pasitarnauja ir įvairios pagalbinės priemonės: lentelės, plaukmenys, delnų lopetėlės, plaukimo kibirėliai. Plaukmenys – puiki priemonė čiurnų lavinimui, jų lankstumo gerinimui. Lopetėlės ir kibirėliai didina vandens pasipriešinimą, su šiomis priemonėmis plaukti sunkiau, jos skirtos jėgos ugdymui.
3 – bazės rinkimas
Tai ilgesnis ritmiškas plaukimas pasirinktu stiliumi. Treniruotės metu jai galima skirti apie 10 minučių. Jei baseine plaukiojate dažniau nei 3 kartus per savaitę, bazės rinkimui kurios nors treniruotės metu galite skirti ir daugiau laiko. Šioje dalyje taip pat galima pasiūlyti sau užduočių, pavyzdžiui, plaukiant laisvuoju stiliumi įkvėpti ne kas du grybšnius, bet kas penkis-šešis.
4 – kažkas smagaus
Vaikų treniruočių metu tai linksmybių dalis, kai galima pažaisti. Suaugusiems siūlau skirti bent 5 minutes šuoliams, nardymui, žiedų rinkimui nuo baseino dugno ar kitai smagesnei veiklai. Dažnai grupinėje treniruotėje jos pabaigą skiriame mini pasivaržymui arba 10 ar 20 metrų sprintui.
Treneris pabrėžia, kad svarbiausia turėti tikslą – ką jūs norite pasiekti plaukdami po mėnesio, pusmečio, metų – ir pagal tai dėliotis treniruotes. Jei nežinote, kaip tai padaryti, visada galite kreiptis į trenerius. Net jei jūsų tikslas gera savijauta, tvirtesnis kūnas, didesnė ištvermė A. Bartaševič siūlo: „Neplaukite monotoniškai, susidarykite savaitės treniruočių planą, laikykitės treniruočių ir poilsio režimo, naudokitės pagalbinėmis priemonėmis, galvokite apie techniką ir ją nuolat tobulinkite.“ Taip pat svarbus ir mitybos režimas bei vanduo. Maistas turi būti pilnavertis, subalansuotas, užtikrinantis, kad nepristigs jėgų treniruotės metu. Ir nors daug laiko praleisite vandeny, labai svarbu nepamiršti gerti pakankamai vandens. Intensyviau sportuojant idealu būtų gerti mineralų prisotintą vandenį. Toks yra natūralus, puikiai subalansuotos mineralinės sudėties, vanduo „Akvilė“.
Vasara ne vieną plaukiką vilioja save išbandyti ir atviruose vandenyse. Ar tai geras būdas paįvairinti plaukimo treniruotes? A. Bartaševič neatkalbinėja nuo tokių treniruočių, bet ragina būti itin atsargiems: „Atviri vandenys – padidintos rizikos vieta! Reikia gebėti tas rizikas įvertinti, kaip ir gamtines sąlygas (bangos, srovės, vėjas, temperatūrų skirtumai ir pan.) ir savo jėgas. Būtina laikytis saugumo reikalavimų, plaukti su plūduru ir geriausia ne vienam. Taip pat visada rekomenduoju plaukti ne gilyn į ežerą ar jūrą, o išilgai palei krantą.“