Jeigu planuojate pirmą kartą atsistoti ant nuosavos snieglentės ar nudžiuginti tokia dovana savo artimąjį, „Pigu.lt“ paruošė patarimus, kurie padės išsirinkti tinkamiausią snieglentę. Nesuklyskite – jos gali atrodyti vienodos, tačiau yra skirtingos!

„Snieglenčių pasirinkimas yra išties didelis, todėl ne profesionalui išsirinkti tokią prekę yra tikrai sudėtinga. Lietuvoje nėra daug specializuotų žiemos sporto parduotuvių, todėl ir pardavėjo konsultacija ne visuomet gali būti pakankamai kokybiška. Visai neseniai savo asortimentą papildėme snieglentėmis, tad skatiname atkreipti dėmesį, kad jos nėra vienodos, todėl renkantis pirmąją snieglentę pravartu apie jas sužinoti kuo daugiau. Tam ir surinkome svarbiausius patarimus, į ką atsižvelgti, renkantis snieglentę“, – sako „Pigu.lt“ rinkodaros vadovė Giedrė Vilkė.

Snieglentės atsiradimas yra siejamas su 1965 m. amerikiečio Shermano Poppeno sumanymu suklijuoti dvi slides, kuriomis jo vaikai galėtų slidinėti nuo kalnų. Suvokęs, kad ši transformacija gali tapti puikia slidžių alternatyva, vyras sukūrė pirmąją komerciniu būdu pardavinėtą snieglentę „Snufer“.

Šiais laikais snieglenčių pasiūla yra kur kas didesnė, todėl rinktis ją patariama atsižvelgiant į savo ūgį, svorį, amžių, lytį bei slidinėjimo lygį ir rūšį, kurią žadate praktikuoti.

Snieglentės ilgis priklauso ir nuo žmogaus svorio

Pirmoji dilema, su kuria galite susidurti besirinkdami snieglentę – kokio ilgio lenta jums yra tinkamiausia. Vienas dažniausiai naudojamų būtų – lentos ilgio matavimas iki smakro ar nosies. Svarbesnis faktorius už žmogaus ūgį yra jo svoris, kuris ir lemia lentos ilgį. Kuo jis didesnis, tuo ilgesnę lentą turite rinktis.

Naudojantis lenta, kuri pritaikyta mažesniam svoriui, galite lengvai ją sulaužyti, netaisyklingai nusileidę ar atsitrenkę į kliūtį, nes lenta gaus per didelę atatranką. Jūsų svoriui nepritaikyta lenta taip pat bus nestabili leidžiantis nuo kalno – ji vibruos, o tai apsunkins jos valdymą. Trumpesnės snieglentės rekomenduojamos pradedantiesiems, o ilgesnes patariama rinktis pažengusiems snieglenčių sporto mėgėjams.

Kita taip pat svarbi snieglentės charakteristika – lentos plotis, kurį reikia rinktis priklausomai nuo pėdos ilgio ir apkaustų pritvirtinimo kampo. Snieglentės dažniausiai yra skirtos 43 dydžio pėdoms, todėl šio ir kiek didesnio dydžio batus nešiojantys žmonės turėtų rinktis vidutinio pločio lentą, o nešiojantys didesnius nei 45 dydžio batus, turėtų rinktis plačias snieglentes, kurios yra pažymimos raide W (angl. wide).

Jeigu turite galimybę pasimatuoti snieglentę apsiavę batus ir įstatę juos į apkaustus, bato kulnas ir pirštai turėtų išsikišti apie 1 cm, jeigu išsikišimas yra didesnis, tokiu atveju reikia rinktis platesnę lentą.

Renkantis snieglentę svarbu dėmesį atkreipti ir į savo stovėsenos plotį, nes snieglentėje jis turi tam tikras ribas. Gera stovėsena yra laikoma ta, kai stovėdami jūs jaučiatės patogiai, nejaučiate papildomos raumenų apkrovos ar tempimo. Siekdami rasti tinkamą atstumą, turėtumėte išsimatuoti snieglentės siauriausios ir plačiausios stovėsenos ribas (atstumas matuojamas nuo apkausto centro iki kito apkausto centro) ir įvertinti, ar tie atstumai atitinka jūsų stovėsenos įpročius.

Skirtingo lygio entuziastams – skirtingo tipo snieglentės

Renkantis slidinėjimo lentą, svarbu atsižvelgi į jos tipą. Yra išskiriami keturi snieglenčių tipai, pritaikyti tam tikroms snieglenčių sporto subtilybėms. „Jib/Rails“ tipo snieglentės yra trumpesnės, besilankstančios išilgai ir posūkio metu. Jos skirtos slidinėti neaukštuose tramplinuose ar leistis nuo kalvų ne slidinėjimo trasose.

„Freestyle“ snieglentės yra šiek tiek ilgesnės ir manevringesnės. Šio tipo snieglentės pritaikytos įvairaus aukščio šuoliams, slydimams turėklais bei šokinėjimui tramplinais.

„All-mountain“ tipo yra ilgesnės nei „Freestyle“ snieglentės bei turi mažiau išlinkusius šonus, yra lanksčios ir vienakryptės. Tai pačios universaliausios snieglentės, kuriomis galima slysti bet kokiu paviršiumi – puriame sniege, trasoje ar slidinėjimo parke.

„Freeride“ snieglentės yra skirtos greičio mėgėjams, nebijantiems panirti į purią, gilią pusnį ar norintiems šokinėti nuo kalvų viršūnių. Šio tipo snieglentės yra specifinės, nes yra pačios ilgiausios, tačiau sukomplektuotos taip, kad leidžiantis dideliu greičiu būtų išlaikomas stabilumas ir ypač gerai absorbuojama vibracija. Taip pat šio tipo snieglentės turi prailgintą briauną ir yra pritaikytos slydimui giliame sniege.

Pradedantiesiems dėl snieglenčių minkštumo ir lankstumo yra patariama rinktis universalias „All-mountain“ tipo lentas. Išsirinkus kokybišką šio stiliaus snieglentę, jos tikrai pakaks ilgesniam laikui, per kurį sugebėsite suvokti, kokių lentos savybių jums iš tikrųjų reikia.

Skirtingos formos skirtingiems poreikiams

Snieglentės forma taip pat yra vienas iš kriterijų, į kurį turėtumėte atkreipti dėmesį, prieš įsigydami naują prekę. Visai neseniai snieglentes imta grupuoti pagal jų lentos išlenkimą: tradicinio išlenkimo (Camber) snieglentės su pagrindu turi du sąlyčio taškus – lentos galuose, kurie pagerina atsispyrimą prieš šuolį, ir viduryje. Šios formos lenta tolygiai priglunda prie paviršiaus, o judant dideliu greičiu, padeda jaustis stabiliai, tačiau yra ne pats geriausias pasirinkimas norint slidinėti giliame sniege ar parkuose.

Plokščio išlenkimo (Zero) formos snieglentės turi patį didžiausią sąlytį su paviršiumi, išsiskiria puikiomis manevringumo ir atsispyrimo šuoliui savybėmis, todėl puikiai tinka parkams, tačiau yra kiek nepatikimos darant posūkius.

Atbulojo išlenkimo (Rocker) formos snieglentės yra visiškai priešingos tradicinio išlenkimo (Camber) formai, nes teturi tik vieną sąlyčio su pagrindu tašką, bei į viršų išlenktus lentos galus. Šios formos lentos puikiai tinka tiek pradedančiajam, tiek profesionalui, slidinėjimui parkuose bei sniego pusnyse.

Hibridinio išlenkimo snieglentės sujungė tradicinio išlenkimo (Camber) ir atbulojo išlenkimo (Rocker) formas. Šios formos snieglentės turi itin gerą atsispyrimą šuoliui, sukibimą su paviršiumi, darant posūkius, sugeba puikiai išlaikyti stabilumą slystant dideliu greičiu ar slidinėjant puriame sniege. Ši forma ypač tinka pradedantiesiems, nes pasižymi lengvu valdymu.

„Kadangi prekiauti snieglentėmis pradėjome neseniai, galbūt kiek simboliška, tačiau mūsų asortimente esančios snieglentės yra tinkamos kaip tik pradedantiesiems slidinėtojams. Mes labai jautriai reaguojame į kintančius vartotojų poreikius, todėl matydami didėjantį susidomėjimą snieglenčių sportu, vartotojams siūlome įsigyti pačių populiariausių formų snieglentes – atbulojo išlenkimo (Rocker) ir hibridinio išlenkimo snieglentes“, – teigia Giedrė Vilkė.

Renkantis ar renkant snieglentę, svarbu įvertinti ne tik prieš tai aptartas charakteristikas, bet ir tai, kas ja naudosis. Moteriškos snieglentės yra lengvesnės, siauresnės, gaminamos mažesnių dydžių. Vyriškos lentos, priešingai, – sunkesnės, platesnės. Toks moteriškų ir vyriškų lentų gaminimo principas yra nulemtas svorio centro pasiskirstymo bei pėdos ilgio.

Slidinėjimo kokybei užtikrinti – tinkami batai ir apkaustų reguliavimas

Slidinėjimo kokybei įtaką daro ne tik lentos tipas ir forma, tačiau slidinėjimo malonumui ypač svarbus kriterijus yra apkaustų tvirtinimo kampas. Apkaustai snieglentėje yra tvirtinami tokiu kampu, kokiu ketinate slidinėti.

Pradedančiajam pirmiausia reikia išsiaiškinti, kurią koją laikysite priekyje, o kurią snieglentės gale. Yra išskiriami du kojų pasirinkimo stiliai: „Regular“, kai priekinė koja yra kairė ir „Goofy“, kai priekinė koja yra dešinė. Išsiaiškinti savo kojų pasirinkimo stilių galite labai paprastai – įsibėgėkite ant slidaus paviršiaus ir šiek tiek pačiuožkite. Kurią koją statysite pirmą, ta ir bus jūsų priekinė koja, tvirtinama ant snieglentės.

Nusistačius savo „vedančiąją“ koją, ateina laikas apkaustų sureguliavimui. Apkaustų kampas priklauso nuo čiuožimo stiliaus, tačiau pradedantiesiems optimaliausia yra rinktis +15 laipsnių priekyje ir +10 laipsnių gale, apkaustus tvirtinant vidinėje padėtyje.

Vertikaliąją apkaustų tvirtinimo poziciją turite nusistatyti pagal save. Vertikaliai abu apkaustai yra tvirtinami snieglentės centre, vienoje tiesėje. Apkaustų reguliavimui reikėtų skirti nemažai dėmesio ir laiko, nes netaisyklinga apkaustų padėtis gali iškreipti jūsų stovėseną, kuri trukdys slidinėjimui.

Kitas ne mažiau svarbus aspektas, kuris daro įtaką slidinėjimo patogumui – batai. Pagrindiniai kriterijai, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį renkantis batus – medžiagos, iš kurių yra pagaminti batai, batų aukštis bei svoris.

Snieglenčių batai yra skirstomi į minkštus ir kietus. Minkšti batai yra labiau komfortiški ne tik slidinėjimui, bet ir vaikščiojimui, skirti slidinėti sniego parkuose ir lengviems pasišokinėjimams. Minkštus batus patariama rinktis pradedantiesiems bei mažiau sveriantiems žmonėms.

Kieti batai tvirtai apspaudžia koją, o tai leidžia kojai ne taip greitai pavargti. Kieti batai yra pritaikyti slydimui kalnais, bekelėmis, puriame sniege bei trasose, kuriose pasiekiamas didelis greitis. Šie batai padeda išlaikyti stabilumą, pusiausvyrą, apsaugoti kulkšnis nuo traumų ir yra skirti daugiau sveriantiems slidinėtojams.

Renkantis batus ypač svarbu įvertinti medžiagas, iš kurių jie yra pagaminti ir kiek jie sveria. Nors yra įprasta odinius batus laikyti kokybiškais, slidinėjimo metu jie taps papildomais kilogramais ant kojų, nes oda greičiau sugeria drėgmę. Odiniai batai netinkami slidinėjimui laikomi ne tik dėl sukuriamo papildomo svorio, bet ir todėl, kad palaipsniui jie praras savo formas. Renkantis batus yra siūloma ieškoti sintetinių medžiagų avalynės, kuri būtų atspari vandeniui, lengva bei pralaidi orui.

Ieškant batų, dėmesį svarbu atkreipti ne tik į jų išorę, tačiau ir vidinį batą, nes būtent nuo jo priklauso, ar su pasirinktais batais nevargs koja ir galėsite jaustis patogiai. Vidinis batas dažniausiai yra gaminamas iš sintetinio kaučiuko ir šilumą sulaikančių medžiagų. Šių medžiagų naudojimas batų gamyboje neleidžia batams deformuotis ir užtikrina tvirtą kojos prilaikymą.

Dar vienas kriterijus, darantis įtaką batų pasirinkimui – varstymas. Batuose dažniausiai yra taikomas varstymas įprastais arba fiksuojamais raišteliais. Įprasti suvarstomi raišteliai yra patogūs tuo, jog nusidėvėjus jiems, lengvai juos pakeisite, tačiau užtruksite ilgiau, kol apsiausite batus. Fiksuoti raišteliai padės greičiau apsiauti batus, tačiau nutrūkus raišteliui – jų pakeitimas bus daug sudėtingesnis.

Jeigu turite galimybę pasimatuoti batus – nebijokite su jais pavaikščioti, pasukioti kojos. Tinkamai išsirinkta avalynė leis patirti didesnį slidinėjimo malonumą, nebus varginamos kojos.

Paskutinis, turbūt mažiausiai įtakos slidinėjimo kokybei turintis, tačiau taip pat svarbus kriterijus – snieglentės grafika. Snieglentė yra puikus būdas pristatyti save, ypač kai snieglenčių gamintojai pateikia tokią raštų ir spalvų derinių įvairovę. Tačiau patariama snieglentės išvaizdos pasirinkimą palikti pabaigai, kai esate gerai apsvarstę visas prieš tai pateiktas charakteristikas.

Prieš renkantis snieglentę, visada patariama pirmus kartus ją išsinuomoti ir tik vėliau įsigyti savąją, nes pradedantiesiems skirta snieglentė greitai ims netenkinti jūsų lūkesčių, o pradžioje pasirinkus pažengusiems skirtą snieglentę, turėsite ilgą ir skausmingą mokymosi procesą. Taip pat visuomet atidžiai perskaitykite snieglentės aprašymus, pateikiamus gamintojų, nes juose rasite daug naudingos informacijos, kuri palengvins jūsų apsisprendimą.

Užsakymo nr.: PT_73133574