Šiuo metu dirbdamas Lietuvos transporto saugos administracijoje (LTSA), Simonas sprendžia daugybę techninių klausimų, susijusių su įvairių rūšių transporto priemonėmis ir jų priežiūra.
Užaugęs šalia automobilių
– Simonai, kada atsirado susidomėjimas inžinerija ir automobiliais?
– Vienu iš šio susidomėjimo „kaltininkų“ laikyčiau savo tėtį, kuris dirba vairavimo mokytoju. Kai buvau dar ikimokyklinio amžiaus, kartkartėmis jis nusiveždavo mane į darbą, kuris apima ne tik mokinių praktinių įgūdžių tobulinimą, bet ir būsimųjų vairuotojų supažindinimą su teoriniais niuansais: transporto priemonių sandara, jų konstrukciniais ir eksploataciniais ypatumais. Būtent tas buvimas greta automobilių, sugerta informacija apie juos man leido suprasti, kad viskas, kas yra apie transportą, mane paprasčiausiai žavi.
– Mokyklos suole sėdintį Simoną „vežė“ tikslieji mokslai?
– Iki vienuoliktos klasės atrodė, kad viskas „veža“, tačiau paskutinius porą metų mokykloje labiau pasinėriau į tiksliuosius mokslus ir jau žiūrėjau į priekį, kur galėčiau studijuoti, panaudodamas jau turimas tiksliųjų mokslų žinias ir galėdamas toliau plėsti akiratį šioje mokslo šakoje. Atradau transporto inžinerijos studijas, patiko programoje dėstomi dalykai, tad ir įstojau.
– O kas apie inžinerijos studijas tuo metu domino labiausiai?
– Kaip ir mokykloje, taip ir universitete, smalsumą žadino galimybė gilintis į matematikos, fizikos mokslus ir jų pritaikymą realybėje, inžinerijoje. Studijų pradžioje kiek daugiau buvo teorijos, bet vėlesniuose semestruose atsirado ir praktika. Teko projektuoti įvairius automobilių mazgus, atlikti laboratorinius bandymus tiriant transporto priemonių gamyboje naudojamų medžiagų savybes, tirti automobilių dinaminius ir kt. niuansus.
Kaip ir mokykloje, taip ir universitete, smalsumą žadino galimybė gilintis į matematikos, fizikos mokslus ir jų pritaikymą realybėje, inžinerijoje.
Teorija ir praktika – neatsiejama
– Palietei svarbią ir įdomią temą – teorijos ir praktikos sąveiką. Ko gero praktikos be teorijos turbūt nelabai ir gali būti, ypač – inžinerijos srityje?
– Labai įdomu matyti, kaip teorija susijungia su praktika ir viena kitą papildo tiek mokslinėje, tiek darbinėje aplinkoje. Kai dar būdamas studentas paskaitų metu tobulini vienos ar kitos temos žinias ir vėliau pratybų ar laboratorinių darbų metu pamatai, kaip visa tai veikia realybėje.
Kai dar būdamas studentas paskaitų metu tobulini vienos ar kitos temos žinias ir vėliau pratybų ar laboratorinių darbų metu pamatai, kaip visa tai veikia realybėje.
– Papasakok, kaip studijų metais gauti įgūdžiai ir žinios perėjo į tavo profesinį gyvenimą?
– Studijose įgijau kruopštumo, atidumo ir analitinio mąstymo įgūdžių. Mano akimis, tai labai svarbūs bruožai inžinerijoje, kur kiekviena detalė gali nulemti visos sistemos veikimą. Šie įgūdžiai man padeda ir dabartinėje darbo veikloje – gebu pastebėti detales, kurios gali būti esminės sprendžiant įvairias problemas ar padedant išaiškinti tų problemų kilmę.
Profesinės durys inžinieriams atsiveria plačiausiai
– Bakalauro diplomą atsiėmęs prieš šešerius metus, tiesiausiu keliu pasukai į LTSA. Kokia šiandien yra tavo darbo specifika?
– Kadangi darbą pradėjau tais pačiais metais, kai baigiau universitetą, tai iškart jame sukauptas žinias galėjau pritaikyti ir darbinėje veikloje. Transporto priemonių tipo patvirtinimas, transporto priemonių techninė apžiūra ir techninė ekspertizė bei įvairių rūšių transporto rinkos priežiūra – tai sritys, už kurias esu atsakingas LTSA.
Darbas iš esmės yra paremtas teorijos, įtvirtintos įvairiuose teisės aktuose, taikymu jau pagamintiems ar vis dar gaminamiems objektams – transporto priemonėms ir joms skirtoms sudedamosioms dalims. Būdami LTSA dalimi, kartu su skyriaus kolegomis minėtose srityse prisidedame prie politikos formavimo, nacionalinių ir Europos Sąjungos teisės aktų kūrimo, teikiame konsultacijas apie transporto priemonių atitiktį ir patys ją vertiname.
– LTSA toli gražu nėra vien tik apie automobilius. Ar kasdienybėje tenka susidurti ir su kitų transporto priemonių specifika?
– O taip! Prižiūrime, kad šalies rinkai tiekiamas visas transportas, t. y. automobiliai, motociklai, žemės ir miškų ūkio technika, laivai, bepiločiai orlaiviai ir kt. ir su juo susiję gaminiai būtų saugūs.
– Vadinasi, po inžinerijos studijų galima ne tik dirbti gamyboje ar inovacijų kūrimo srityje, bet ir priežiūroje?
– Išties plačiai atsiveria profesinės durys. Visoms transporto priemonėms yra taikoma daugybė griežtų administracinių, saugos, konstrukcinių, aplinkosauginių ir kt. reikalavimų, susijusių su jų gamyba, taip pat ir su jų tinkamu eksploatavimu. Inžinieriai, projektuodami, tobulindami ar gamindami transporto priemones, būtent šiais reikalavimais ir turi vadovautis, tad būtina įsitikinti, ar jais buvo vadovautasi sąžiningai ir ar galutinis produktas yra saugus naudoti visuomenėje.
Inžinieriai, projektuodami, tobulindami ar gamindami transporto priemones, būtent šiais reikalavimais ir turi vadovautis, tad būtina įsitikinti, ar jais buvo vadovautasi sąžiningai ir ar galutinis produktas yra saugus naudoti visuomenėje.
Tokias funkcijas atlieka valstybės įgaliotos priežiūros institucijos, kurių viena yra ir LTSA.
Priežiūros funkcijų čia esama įvairių – sau patinkančią ir įtraukiančią veiklą ras tiek inžinierius-praktikas, puikiai ir detaliai išmanantis transporto priemonių konstrukciją, gebantis ją vertinti kelyje sustabdžius transporto priemonę, tiek inžinierius-teoretikas, kuriam didžiausią susižavėjimą kelia dokumentinis, analitinis darbas, susijęs su teisės aktų nuostatų nagrinėjimu, jų aiškinimu ir pritaikymu praktikoje. Taigi, darbo perspektyvų mūsų įstaigoje turintiems inžinieriaus diplomą yra daug.
– Simonai, pabaigai paprašysime ką nors palinkėti jaunimui, svarstančiam apie transporto inžinerijos studijas.
– Klausyk savęs ir rinkis studijas, kurios tikrai domina, nes nuoširdus domėjimasis yra pagrindinė sėkmės sąlyga. Pažink universitetą, dalyvauk atvirų durų dienose, susipažink su laboratorijomis, dėstytojais ir studijų galimybėmis. Ir galiausiai inžinerija turi stiprią ateitį, nes transporto priemonės nuolat tobulėja, atsiranda naujų technologijų, kurios reikalauja specializuotų žinių ir kompetentingų specialistų. Todėl sau vietą tikrai rasi!