„Kelių inžinieriai šiandien kuria infrastruktūrą, kuri tiesiogiai ir juntamai formuoja visuomenės gyvenimo kokybę, sujungia miestus bei užtikrina saugumą ir ilgalaikį tvarumą“, – priduria Deimantas.
Jūsų dėmesiui – pokalbis su savo srities ekspertu apie kelių inžineriją ir tai, kodėl jaunimui verta rinktis šią sritį.
Ateities profesiją išsirinko stebėdamas... barstytuvus
Deimantas, kaip ir daugelis inžinerijos profesijos atstovų, apie darbą kelių sektoriuje susimąstė dar vaikystėje. Tuomet jo patirti, iš šono, regis, vaikiški įspūdžiai tapo stipriu motyvacijos šaltiniu.
„Gimiau ir augau Vievio miestelyje, kurį į dvi dalis skiria automagistralė. Vaikystėje su draugais dažnai stebėdavome pravažiuojančius automobilius. Didžiausią įspūdį tuomet palikdavo didžiuliai barstytuvai su įjungtais švyturėliais, kurie valydavo kelią ir versdavo sniegą į kelkraščius. Šie įspūdžiai įkvėpė ir vėliau neatsitiktinai paskatino rinktis kelių inžineriją“, – prisimena vyr. inžinierius Deimantas.
Deimantas baigė transporto inžinerijos studijas VILNIUS TECH. Neilgai trukus jis ir prisijungė prie kelių priežiūros įmonės.
„Joje ir pradėjau dirbti eismo saugumo inžinieriumi. Buvo labai įdomu analizuoti įvykusius eismo įvykius, siūlyti prevencines priemones jų išvengti, stebėti priemonių efektyvumą. Būtent šis laikas ir tos patirtys man leido pajusti, kad keliai vienareikšmiškai yra mano karjeros sritis“, – pasakoja jis.
Naujos funkcijos ir atsakomybė už didelę komandą
Deimantas ir toliau siekė profesinio tobulėjimo, todėl pasirinko ir kelių inžinerijos magistro studijas. „Tais pačiais metais tapau platesnio profilio inžinieriumi, atsakingu už objektų sąmatų sudarymą, medžiagų užsakymą, atliktų darbų dokumentacijos rengimą ir pan. Tai buvo laikotarpis, kai ėmiausi vis daugiau atsakomybių“, – pasakoja inžinierius.
2021 m. Deimantas tapo vyriausiuoju inžinieriumi „Kelių priežiūroje“ – čia jis atsakingas už 40 žmonių komandą viename iš bendrovės padalinių. „Dabar mano kasdienės atsakomybės yra koordinuoti didelius projektus, užtikrinti, kad darbai vyktų laiku ir pagal numatytus standartus“, – paaiškina Deimantas.
Kodėl verta rinktis kelių inžineriją?
Anksčiau kelių inžinerija buvo siejama tik su fiziškai sunkiu darbu, tačiau šiandien ši profesija susijusi su pažangiais technologiniais pokyčiais.
Kelių inžinerija – tai profesija, kuri leidžia kasdien matyti savo darbo rezultatus. Ką tai reiškia? Tai, kad ką mes darome ir kuo rūpinamės, tampa esminiais infrastruktūros elementais, kurie užtikrina sklandų ir saugų susisiekimą.
„Kelių inžinerija – tai profesija, kuri leidžia kasdien matyti savo darbo rezultatus. Ką tai reiškia? Tai, kad ką mes darome ir kuo rūpinamės, tampa esminiais infrastruktūros elementais, kurie užtikrina sklandų ir saugų susisiekimą. Man ši profesija patinka ne tik dėl kuriamų galimybių ir stabilumo, bet ir dėl to, kad galima kurti ilgalaikį rezultatą, kurį žmonės naudoja daugelį metų“, – sako Deimantas.
Jis pabrėžia, kad kelių inžinerija šiandien reikalauja ne tik techninių žinių, bet ir gebėjimo dirbti su pažangiomis technologijomis ir dirbtiniu intelektu. Pasak pašnekovo, inžinieriai planuoja, projektuoja ir prižiūri darbus naudodami moderniausias technologijas.
Skaitmeninimas, eismo ir meteorologinių sąlygų stebėjimo sistemos, inovacijos – visa tai yra kelių inžinierių ir kitų specialistų, nuo kurių priklauso visų mūsų saugumas ir komfortas keliuose, kasdienio darbo dalis.
Kelių inžinerija yra bet kokiu laikotarpiu prasminga ir reikalinga profesija. Jos reikšmė nemąžta ir netgi priešingai – ji niekada nesustos augti. Technologijos tobulėja, ateina nauji inžinieriniai sprendimai, kuriuos turėsime palaipsniui įgyvendinti.
Deimanto teigimu, jam neretai tenka susidurti su vyraujančiu klaidingu įsivaizdavimu, kad kelių inžinerija yra vien tik apie techninius sprendimus. „Mes kuriame ir prižiūrime infrastruktūrą, todėl darome ilgalaikį poveikį visuomenei. Kelių inžinerija yra bet kokiu laikotarpiu prasminga ir reikalinga profesija. Jos reikšmė nemąžta ir netgi priešingai – ji niekada nesustos augti. Technologijos tobulėja, ateina nauji inžinieriniai sprendimai, kuriuos turėsime palaipsniui įgyvendinti.
Per kelių inžineriją kuriamas ilgalaikis poveikis visuomenei, nes ja užtikrinamas kelių tinklo patikimumas, saugumas ir tvarumas. Kuriant naujas technologijas, pavyzdžiui, išmaniąsias sprendimų paramos sistemas ar ilgiau tarnaujančias dangos medžiagas, gerinama kasdienio gyvenimo kokybė ir mažinamas poveikis aplinkai“, – apibendrina Deimantas.
AB „Kelių priežiūra“ – bendrovė, kurioje dirba daugiau kaip 2 200 įvairių specialistų. „Kelių priežiūros“ padaliniai išsidėstę įvairiausiose Lietuvos vietovėse, tad darbo vietą galima rinktis iš beveik pusšimčio lokacijų. Be to, bendrovėje yra itin daug skirtingų pozicijų, o tai leidžia ne tik nuolat tobulėti, bet ir dirbti su aktyviai diegiamomis inovacijomis, pažinti naujausias kelių priežiūros technologijas.