Iki mėsinių vištų auginimo pramonės atsiradimo žmonės suvalgydavo daugiausiai kiaulienos ir jautienos. Šiandien situacija pasikeitusi – paukštienos žmonės suvartoja daugiausiai iš visų mėsos rūšių, o vištiena – neabejotinai dominuojanti paukštienos rūšis.

Tuo, kad lietuviai vištieną tikrai mėgsta, neleis suabejoti statistika: nors nuo lyderių dar atsiliekame, Lietuvoje vištienos suvartojimo rodikliai yra gerokai didesni už pasaulinį vidurkį. Naujausiais duomenimis, iš viso per metus vienas lietuvis vidutiniškai suvalgo beveik 25 kg vištienos, tuo tarpu pasaulinis vištienos suvartojimo vienam žmogui vidurkis – 17 kg žmogui per metus.

Pirmiausia – atsakingai rinkitės

Sakote, vištiena yra vištiena? Ne visai taip. Kaip pastebi R. Čironis, patiekalo skonis tiesiogiai priklauso nuo pasirinktos mėsos kokybės. Todėl svarbiausia – atsakingai pasirinkti mėsą, pasidomėti, kaip buvo auginami paukščiai: kokiomis sąlygomis jie augo ir kokiu lesalu buvo maitinti.

Vilniaus paukštynas

Tiems, kurie vertina kokybę ir dairosi aukščiausių standartų, R. Čironis pataria atkreipti dėmesį į vištieną, sertifikuotą pagal Nacionalinės maisto kokybės (NKP) sistemą ir pažymėtą ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“. Pamatę ant vištienos pakuotės šį ženklinimą galėsite būti tikri, kad jūsų pasirinktas produktas atitinka aukščiausius kokybės standartus, kurie viršija net ir Europos Sąjungos reikalavimus – šie produktai užauginti ir pagaminti laikantis griežčiausių gyvūnų gerovės bei aplinkosaugos principų.

Norint sertifikuoti savo produkciją pagal Nacionalinę kokybės programą (NKP), būtina atitikti itin aukštus ir griežtai apibrėžtus reikalavimus. Vienas svarbiausių – auginti mėsinius viščiukus be antibiotikų. Tai reiškia, kad reikia natūraliai stiprini viščiukų imunitetą: paukščius lesinti tik kokybiškais pašarais, rūpestingai prižiūrėti jų sveikatingumą, sukurti kuo palankesnes augimo sąlygas, užtikrinant paukščiams pakankamą erdvę, gerą ventiliavimo sistemą, apšvietimą, nuolat palaikant numatytą leistiną oro ir kraiko drėgmę. Tik tokiomis sąlygomis auginami paukščiai gali išlaikyti stiprų imunitetą, todėl nereikia jų gydyti antibiotikais. Taip užauginta mėsa yra sveikesnė ir skanesnė.

„Vilniaus paukštyno“ naujų produktų kūrimo technologas Raimondas Čironis

NKP sertifikavimas užtikrina, kad vištiena buvo užauginta Lietuvoje, vadinasi dėl trumpesnių tiekimo grandinių pirkėjus ji pasiekia šviežesnė – išlaikiusi natūralų aromatą, tekstūrą ir skonio intensyvumą.

„Nacionalinė kokybė Lietuva“ ženklas vartotojams parodo, kad produktas atitinka visą aukštų kokybės standartų puokštę. Išskirtine kokybe nesuabejosite ir paragavę, nes atsakingai užauginta ir pagaminta vištiena tikrai išsiskiria savo skoniu“, – pažymi ekspertas.

Gudrybės, padėsiančios paruošti ypač skanią vištieną

Išsirinkus kokybišką vištieną, belieka ją gardžiai paruošti. Maisto technologas dalijasi keletu patarimų, kaip tai padaryti.

„Visiems sakau, kad vištiena – labai universali mėsa, puikiai deranti su skirtingais ingredientais, todėl nebijokite eksperimentuoti. Vištienos marinavimui labiausiai tinka sausi prieskoniai, tačiau taip pat galima naudoti aliejaus pagrindo marinatus. Svarbiausia prieskonių ar marinato nepadauginti – jie turėtų paryškinti, o ne užgožti natūralų vištienos skonį“, – dalijasi R. Čironis.

Vištiena

Priklausomai nuo ruošiamos mėsos kiekio, vištieną marinuokite nuo 30 minučių iki 2 valandų. Išimtis – visas viščiukas, kurį marinuoti reikėtų kelias valandas arba pernakt.

Marinuotos vištienos svarbu neperkepti. Kepant vištienos filė keptuvėje, kiekvieną pusę pakanka pačirškinti maždaug po maždaug 5 minutes, o iki 180 °C temperatūros įkaitintoje orkaitėje su apatinio ir viršutinio kaitinimo funkcija, priklausomai nuo kepamų gabalėlių dydžio, vištiena turėtų iškepti per 20–30 minučių.

„Patikrinti, ar mėsa yra iškepusi, galima specialaus termometro pagalba. Įsmeigus termometrą į mėsą, vidinė temperatūra turi būti ne mažiau kaip 75 °C“, – priduria naujų produktų kūrimo technologas R. Čironis.

Norinčius sutaupyti laiko ar nepasitikinčius savo kulinariniais gebėjimais, specialistas ragina drąsiai rinktis ir „Nacionalinė kokybė Lietuva“ ženklu pažymėtus vištienos pusgaminius – jie gaminami pagal kruopščiai atrinktas receptūras, tad skoniai tikrai nenuvils, o ir ilgai suktis virtuvėje neprireiks.

„Sertifikuoti vištienos pusgaminiai gaminami iš atsakingai užaugintos vištienos be antibiotikų, tačiau svarbu ne tik tai: šiuos gaminiuose draudžiama naudoti skonio stipriklius, dažiklius ar baltyminius mėsos pakaitalus, todėl jie yra natūralesni ir sveikesni. NKP sistema nustato aukštus reikalavimus galutiniam produktui, užtikrinant, kad jis išlaikytų autentišką skonį ir natūralias savybes“, – aiškina R. Čironis.