Sugrįžimas į mokslo metų rutiną po vasaros atostogų, dažnai vaikams sukelia stresą, būna sunku susikaupti ir išlaikyti dėmesį ilgesnį laiką. 10-ties metų patirtį darbo su technologiniu vaikų švietimu turinti Robotikos akademija pataria, kaip padėti savo vaikams lengviau sugrįžti į rutiną pasibaigus vasarai:
- Miego režimas
Vasarai artėjant į pabaigą, pamažu sugrįžkite prie reguliaraus miego ir valgymo grafiko. Ankstus kėlimasis ryte nebūna lengvas nei vaikams, nei suaugusiems, bet jei rugpjūčio mėnesį kasdien skatinsite vaiką atsikelti anksčiau nei įprastai, mokslo metų pradžia bus daug lengvesnė.
Kaip motyvuoti vaiką atsikelti anksčiau? Ilgametę darbo patirtį su vaikais turinti Robotikos akademija moko vaikus planuoti savo laiką: pamokas suskirsto į dalis, taip vaikai lengviau suvokia laiką, pirmų užsiėmimų metu susipažįsta su pamokos struktūra ir žino, kas po ko seka. Toks darbo išskirstymas padeda struktūruoti darbą, lavinti laiko suvokimą ir savarankiškumą. Technologinio vaikų švietimo lyderiai Lietuvoje rekomenduoja prieš einant miegoti susitarti su vaiku, kokia bus pirma veikla jam prabudus, kiek laiko ji truks ir kokios veiklos seks toliau. Tiksli dienotvarkė vaikui leidžia jaustis ramiam ir užtikrintam bei lengviau užmigti sutartu laiku, nes vaikas su nekantrumu laukia rytojaus veiklų, bei numatytų darbų
- Mokymasis per žaidimą
Niekas nenuginčys, kad pagrindinį vaidmenį vaiko gyvenime atliekate jūs - tėvai, tad jūsų užduotis pasirūpinti, kad vaikai laisvą laiką praleistų prasmingai. Robotikos akademijos užsiėmimuose naudojamas vienas patraukliausių mokymosi modelių vaikams – mokymasis per žaidimą. Robotikos akademijos Kūrybos padalinio vadovė Kristina Paukštytė - Bakūnė teigia, kad labai svarbu leisti vaikui pamilti mokymosi procesą jam suprantamais ir priimtinais būdais. Šio mokymosi metodo įrankiai gali būti edukaciniai žaidimai lavinantys vaiko dėmesio koncentraciją, loginį mąstymą, erdvinį suvokimą. Tam, kad vaikas įsisavintų naują informaciją, ji ne tik turi būti įtrauki, bet ir išlaikanti balansą tarp fizinių ir intelektualių veiklų.
Dažnai „mokymasis per žaidimą“ asocijuojasi tik su kompiuteriniais žaidimais kaip Minecraft ar Roblox, kurių tėvai taip baiminasi, tačiau reikia nebijoti ir vaikams kurti taisykles, bei sąlygas, kurios skatintų elgtis atsakingai, bei edukuoti suteikiant užduotims prasmę. Žinoma yra daug kitų šio metodo pritaikymo būdų. Robotikos akademijos būreliuose naudojami įrankiai, kurie padeda sutelkti vaiko dėmesį, pavyzdžiui: trigeris (dirgiklis) „Kas ką valdo?“. Kai vaikai pasineria į kompiuterinį žaidimą, mokytojai užduodą klausimą: „Kas ką valdo? Aš žaidimus, ar žaidimai mane?“ Šis klausimas padeda vaikams patiems valdyti situaciją ir sugrįžti į realų pasaulį atsakius „aš žaidimus“.
- Laiko valdymas
Kai namuose skiriate vaikams užduotis, pabandykite nustatyti tikslų laiką joms atlikti. Gerai išlavintas šis įgūdis padeda vaikui tapti labiau savarankišku ir atsakingu už savo veiksmus. Robotikos akademijos užsiėmimuose laiko valdymas vaikams tampa didžiausia pramoga – jam lavinti pasitelkiame video formato laikmačius, begales jų galite rasti Youtube platformoje. Toks užduočių atlikimo procesas vaikams suteikia daug džiaugsmo. Namuose galite kartu su vaikais pasigaminti darbų ruošos kalendorių, kuriame susitarę užrašytumėte vaikui skirtus darbus, o juos atlikus pats vaikas galėtų užduoties eilutę nuspalvinti arba užklijuoti lipduką.
Robotikos akademijos bendraįkūrėjas Kristijonas Vasiliauskas primena, kad vaikai geriausiai ima pavyzdį iš savo tėvų, tad kasdien stenkitės būti +1 kartą didesniu įkvėpimo šaltiniu savo mažiesiems, o tai galite pradėti daryti nuo pačių smulkiausių užduočių: kasdien pasakykite +1 komplimentu daugiau, patarkite ir skirkite +1 valanda daugiau kokybiškam laikui drauge. Kiekvieną dieną susidėliokite dienos kalendorių ir stenkitės jo laikytis, taip lavinsite savo laiko valdymo įgūdžius ir rodysite tinkamą pavyzdį savo vaikams.
- Problemų sprendimas
Pasak filosofo Vilhelmo Humbolto, jei norime pokyčių gyvenime, turime pradėti nuo lanksčiausių protų – vaikų. Kasdien stengiamės kurti gražesnį pasaulį ir naujausius išradimus, tačiau neišsprendus globalių problemų, jie netenka prasmės. Robotikos akademija nuo 4 m. amžiaus vaikus edukuoja apie globalias problemas ir ieško sprendimo būdų joms sumažinti. Vaikams pateikiamas pamokų turinys paremtas darnaus vystymosi tikslais – tai 17 tarptautinio masto temų, kuriomis siekiama panaikinti skurdą, nelygybę, apsaugoti planetą ir užtikrinti, kad visi žmonės būtų sveiki. Vaikai mokomi, kad norint išspręsti problemą reikia ją išskaidyti į mažesnes dalis. Taip problema nebetampa tokia didelė ir spręsti ją darosi lengviau.
Tai puikus paruoštukas tėvams, apie ką edukuoti vaikus leidžiant laiką kartu. Kasdienybėje pastebėję šias temas atitinkančius įvykius, papasakokite vaikams plačiau ir edukuokite, kaip reikėtų elgtis. Pavyzdžiui: žiūrint dokumentiką ar filmuką ir jame pastebėjus problemą tokią kaip, vandens tarša, galite papasakoti, kad kiekviena ne vietoje numesta šiukšlė prisideda prie matomo rezultato.
- Vaiko užimtumo planavimas
Tėveliai, besiruošdami naujiems mokslo metams atlikite savo namų darbus. Paruošti vaiką į mokyklą: supirkti visus reikalingus mokymosi įrankius, surasti uniformą ar parūpinti naujų drabužių – tikrai reikalauja daug pastangų ir suvalgo ne vieną nervų ląstelę. Tėvų patiriamas stresas persiduoda ir vaikams, tad stenkitės nepasilikti visko paskutinei minutei. O svarbiausia – iš anksto suplanuokite vaiko užimtumą. Pasidomėkite, kokias neformalias veiklas siūlo Jūsų vaiko ugdymosi įstaiga, o jei vaikas turi konkrečių pomėgių ir atkakliai ugdo juos - pasirūpinkite, kad šių įgūdžių lavinimas nenutrūktų prasidėjus rugsėjui. Jei dar nepavyko atrasti veiklos, kuri padėtų lavinti vaiko įgūdžius po pamokų, galite pasižvalgyti čia.
Kartu su rugsėju į kiekvienus namus sugrįžta disciplina, rutina ir taisyklės. Nepamirškite, kad mokymasis trunka visą gyvenimą, tad investuokite į savo vaiko ateitį ir įgalinkite kurti pasaulį!