Pagrindiniai požymiai, signalizuojantys apie dantų problemas
Anot pašnekovės, nors nusiskundimai dėl dantų problemų vis dar dažni, pati veterinarinė odontologija pasaulyje per pastaruosius 20 metų smarkiai pasikeitė. „Dideli pokyčiai įvyko dėka veterinarijos gydytojų, kurie suprato, jog šie susirgimai turi didelės įtakos ne tik šunų narsų higienai, tačiau ir bendrai jų sveikatos būklei. Tuo pačiu ir vis daugiau šeimininkų pradėjo labiau nei bet kada rūpintis savo augintinių sveikata. Smarkiai patobulėjo dantų ir periodonto ligų diagnozavimo galimybės, gydymo bei profilaktikos metodai“, - teigia V. Matusevičienė.
Kaip pabrėžia ekspertė, kita svarbią tendenciją formuoja pasaulyje tebevykstanti intensyvi urbanizacija, dėl kurios žmonės linkę rinktis auginti mažų veislių šunis. „Miestuose sparčiai daugėja auginamų mažų veislių šunų ir kačių. Mažų ir vidutinių veislių ar dydžių šunys sąlyginai gyvena ilgiau, lyginant su didelių veislių šunimis, todėl vėliau pastebimos jų dažnos nasrų ir dantų problemos. Mažų veislių atstovai daug labiau linkę į dantų apnašų kaupimąsi ir akmenų formavimąsi“, - akcentuoja veterinarijos gydytoja.
Rūpinantis augintiniu itin svarbus veterinarijos gydytojo vaidmuo. Remiantis užsienyje atliktų tyrimų duomenimis 80 proc. šunų virš trejų metų amžiaus turi dantų ir periodonto susirgimų, kurių paprastai dar nepastebi neįgudę šunų šeimininkai. „Tai labai didelis skaičius, kurį veterinarijos gydytojui, glaudžiai bendradarbiaujant su šunų šeimininkais, būtų galima sumažinti iki minimumo. Vieni pirmųjų požymių apie dantų problemas yra prastas kvapas iš nasrų, skausmas nasruose dėl kurio gyvūnas atsisako ėsti, dantenų pabrinkimas, paraudimas. Jau pastebėję pirmuosius požymius šeimininkai turėtų nedelsdami kreipti į veterinarijos gydytojus, ieškoti problemų ir jas spręsti. O tai, pasitelkus šiuolaikinės veterinarinės odontologijos priemones, tikrai įmanoma, - įsitikinusi V. Matusevičienė. – Svarbu ir tai, kad neužtenka vien tik pašalinti jau susiformavusią problemą, reikia dėti pastangas ir imtis tinkamu priemonių jai išvengti arba bent pristabdyti. Veterinarijos gydytojai turėtų šeimininkus detaliai supažindinti su esama situacija, jos įtaka bendrai augintinio sveikatai ir patarti, kaip būtų galima tinkamai pasirūpinti šuns dantų priežiūra namuose.“
Profilaktika padeda išvengti skausmingų procedūrų
Veterinarijos specialistė priduria, kad dantų akmenys susiformuoja kai apnašos lieka ant dantų ir per 24 val. prasideda jų mineralizacija, t. y. seilėse esantis kalcis su kitais kristalais suformuoja kietas apnašas - akmenis. Dantų akmenys gali būti ir inkstų ligų ar šlapimo takų ligų rodiklis. „Patys dantų akmenys paprastai šalinami mechaniškai. Tai yra labai skausminga procedūra, todėl atliekama tik gyvūnui pritaikius narkozę. Tokia procedūra be narkozės, gali būti pripažįstama kaip žiaurus elgesys su gyvūnų jam sukeliant skausmą. Nors šiai dienai veterinarijos gydytojai narkozei naudoja saugius ir patikimus produktus, visgi tinkama profilaktika galėtų augintinį nuo tokios procedūros apsaugoti. Svarbu žinoti, kad nei vienas dantų valymui skirtas produktas nepašalina akmenų, o tik apnašas, tad puikiai tinka kasdieniam ir profilaktiniam dantų valymui. Profilaktinė augintinio nasrų priežiūra turėtų tapti kiekvieno šeimininko kasdienės rutinos dalimi“, - pataria patyrusi veterinarijos gydytoja.
Burnos priežiūros palengvinimui – 3 efektyvios priemonės
„Virbac Lietuva“ vadovė išskiria tris dantų priežiūros produktus, kuriuos gyvūno savininkas gali pasirinkti pagal savo gyvenimo būdą ir finansines galimybes. „Šiandien viena efektyviausių priemonių yra „C.E.T. Enzymatic dantų pasta“, kuri yra skirta siekiantiems maksimalaus augintinių dantų valymo efektyvumo. Pastoje esančios veikliosios medžiagos slopina mikrobų dauginimosi nasruose galimybes. O ir malonus paukštienos arba žuvies skonis nustebins jūsų augintinį – patarimais dalinasi V. Matusevičienė. - Kitas įdomus ir efektyvus dantų priežiūrai skirtas produktas – natūralios sudėties, augalinės kilmės ir saugaus kalorijų kiekio kramtukai „C.E.T. VEGGIEDENT FR3SH“. Tai trigubo veikimo priemonė: sudėtyje esančios granato vaisiaus sultys valo, eritritolis - vėsina ir gaivina, inozitolis - gerina virškinimą. O dėl savo išskirtinės Z formos kramtukai pasiekia maksimalų mechaninį valymą, o suminkštėdami nuo seilių virsta tarsi šepetukais“. Kaip dar vieną inovatyvią priemonę, veterinarijos gydytoja išskiria skystį „VetAquadent FR3SH“, turintį tas pačias veikliąsias medžiagas kaip ir anksčiau minėtas kramtukas. „Nors veikliosios medžiagos tos pačios, skiriasi produkto vartojimo būdas ir šiuo atveju šuo priemonę išgeria. Koncentratas skiedžiamas su vandeniu, o gautas tirpalas turi būti suvartojamas per 24 valandas, todėl rekomenduojama kuo tiksliau paruošti išgeriamo tirpalo kiekį ir tam naudoti priemonės dangtelį-dozatorių. Visi šie išvardinti produktai yra efektyvūs, todėl savininkui tikrai yra iš ko pasirinkti ir saugiai bei efektyviai pasirūpinti augintinio nasrais ir sveikata,“ – sako V. Matusevičienė.
Kalbėdama apie ateities tendencijas, veterinarijos gydytoja užsimena ir apie netrukus rinkoje pasirodysiantį visavertį šunų ėdalą, kurio sudėtyje jau yra dantų ir nasrų priežiūrai skirtų veikliųjų medžiagų. „Veterinary HPM Small&Toy“ ėdalas šunims yra naujos, unikalios formulės. Klinikiniais tyrimais įrodytas efektyvumas nuo dantų šalinant apnašas, slopinant bakterijų dauginimąsi ir nemalonų kvapą iš nasrų. „Veterinary HPM“ sudėtyje yra didelis aukščiausios kokybės gyvulinės kilmės baltymų kiekis ir mažas šunų organizmo sunkiai virškinamų angliavandenių kiekis. Todėl galima teigti, kad šis ėdalas puikiai patenkina ir atitinka genetinius bei fiziologinius šunų organizmo poreikius. Svarbu ir įdomu yra tai, kad šis fiziologinis ėdalas vienu metu pasirūpina keliomis organizmo funkcijomis ir pagerina gyvenimo kokybę, kitaip tariant atliekama organizmo funkcijų profilaktika.
„Ėdalo sudėtyje daugiau gyvulinės kilmės baltymų, mažiau organizmo sunkiai virškinamų angliavandenių, ėdalas idealiai palaiko kūno svorį, pagerina kailio ir odos būklę ir yra šunų noriai ėdamas. Ėdalas bus pritaikytas visiem šunims – nuo mažylio, iki senjoro, tai pat kastruotiems šunims ir katėms,“- reziumuoja veterininarijos gydytoja, „Virbac Lietuva“ vadovė Vytautė Matusevičienė.