„GF banko“ Rizikos valdymo departamento direktorius Eimantas Palionis sako, kad refinansavimo procesą paprastai inicijuoja skirtingose kredito įstaigose kelias vartojimo paskolas turintys klientai, kadangi refinansavimas leidžia jas sujungti į vieną.

„Net jeigu palūkanų norma lieka ta pati, turint vieną vartojimo paskolą vietoje kelių galima paprasčiau valdyti finansus ir minimizuoti tvarkymo mokesčius“, – sako E. Palionis.

Ilguoju laikotarpiu refinansavimas dažniausiai naudingas ir kredito reitingui. Eksperto teigimu, klientui palankesnės paskolos sąlygos leidžia palengvinti finansinių įsipareigojimų laikymąsi ir padeda laiku mokėti įmokas, o nuoseklus ir atsakingas vartojimo paskolos valdymas ilgainiui pagerina kredito reitingą.

Eimantas Palionis

Gali būti išeitis, kai reikia didesnio finansavimo

Dažniausiai vartojimo paskolos refinansuojamos, kai atsiranda didesnis finansavimo poreikis, o esami įsipareigojimai nebeleidžia gauti dar vienos paskolos.

„Pavyzdžiui, klientas skirtingose kredito įstaigose turi kelias paskolas – yra paėmęs vartojimo paskolą, pirko išsimokėtinai buitinę techniką, pasinaudojo lizingu medicinos paslaugoms ir t. t. Visų šių paskolų bendra mėnesinė įmoka siekia maksimalią galimą gauti paskolos sumą.

Net jeigu žmogui nutinka nenumatytas įvykis, pavyzdžiui, sugenda vienintelis automobilis, atsakingas finansuotojas nesuteiks dar vienos vartojimo paskolos, jei matys, kad klientui ją grąžinti bus per sudėtinga. Tokioje situacijoje vienintelė išeitis yra vartojimo paskolos refinansavimas“, – pažymi E. Palionis.

Sujungus kelias vartojimo paskolas į vieną ir sumažinus administravimo mokesčius, pakeitus paskolų laikotarpį bei, jeigu rinkoje yra galimybė, sumažinus palūkanų normą, sumažėjusi mėnesinė įmoka gali leisti pasiskolinti papildomai.

Padeda sumažinti mėnesines įmokas

Pasak E. Palionio, refinansuojant vartojimo paskolą galima pratęsti paskolos grąžinimo terminą, jeigu, pavyzdžiui, sumažėjus pajamoms ar praradus darbą, dabartinės mėnesinės įmokos klientui tampa per didelės.

„Paskolos grąžinimo laikotarpio pratęsimas nepadės sutaupyti pinigų ilgalaikėje perspektyvoje, nes mažesnė mėnesinė įmoka per ilgesnį laikotarpį galiausiai kainuos daugiau, tačiau trumpuoju laikotarpiu tai padės sumažinti mėnesinius šeimos biudžeto finansinius įsipareigojimus“, – sako jis.

Refinansuojant vartojimo paskolą, jos laikotarpį galima ir sutrumpinti. Tačiau E. Palionis atkreipia dėmesį, kad bet kuriai vartojimo paskolai yra taikomi atsakingojo skolinimo nuostatai. Jeigu klientas nori sutrumpinti vartojimo paskolos laikotarpį ir mokėti didesnes įmokas, tačiau, kredito įstaigos vertinimu, toks finansinis įsipareigojimas jam bus per didelis, refinansuoti paskolą bus atsisakyta.

Taip pat kredito įstaiga vertina, kaip buvo vykdomi ankstesni kliento įsipareigojimai. Vartojimo paskola nebus refinansuota, jeigu klientas yra turėjęs įsiskolinimų ar kitaip nesilaikė prisiimtų įsipareigojimų.