„Ne kartą teko bendrauti su žmonėmis, kurie Kaune apsilanko po ilgos pertraukos ir būna maloniai nustebinti – paskiria kelionę nostalgiškiems praeities maršrutams – Vytauto Didžiojo karo muziejui ir jį saugantiems liūtams, tūkstančius pasimatymų mačiusiam Laisvės alėjos fontanui, pasivažinėjimui Aleksoto ir Žaliakalnio funikulieriais, Kauno piliai ar muziejams, kuriuos aplankyti gali tik Kaune“, – sako VšĮ „Kaunas IN“ Turizmo ir rinkodaros skyriaus vadovė Agnė Poderytė.
Tuo metu norintys pajusti šiuolaikinį miesto pulsą, jį atrasti gali per gatvės meno kūrinius, patyrimines ekskursijas, plaukiant aplink Kauną, žygiuojant piligriminiu maršrutu, važinėjant dviračiais, vakarieniaujant ant vandens, vienuolyne, troleibuse ar net ant traukinio bėgių.
„Kaune sau kažką atras visi – mėgstantys gamtą, skanų maistą, tylą ar aktyvų laisvalaikį, o pritrūkus minčių visuomet galima apsilankyti turistų dažnai gražiausiu tituluojamame Kauno Turizmo informacijos centre (TIC), įsikūrusiame Laisvės al. 36“, – kviečia A. Poderytė.
Kaunietiški top'ai
Kaunietiškiausių vietų top'ą pradėkime nuo Pelėdų kalno – vietos, nuo kurios atsiveria fantastiška panorama į miesto senamiestį. Žaliakalnyje esančios kalvos pavadinimas kilo iš skulptoriaus Vinco Grybo sukurtų pelėdų, puošiančių čia pat esančio parko tvorą, kuri yra paskelbta kultūriniu paminklu. 1922 m. šioje vietoje buvo įkurta Kauno meno mokykla, o šiandien čia veikia meno galerijos, skulptoriaus Juozo Zikaro namai-muziejus.
Nuo Pelėdų kalno nusileidus į šurmuliuojantį Kauno centrą ir įsliūkinus į siaurą skersgatvį (E. Ožeškienės g. 21A), pateksite į Kiemo galeriją – 2014 m. menininko Vytenio Jako sukurtą neeilinę meno erdvę, kuri ne tik suvienijo šiame kieme gyvenančius kaimynus, bet ir tapo savotišku muziejumi po atviru dangumi. Norintys apsilankyti šioje galerijoje, turėtų nepamiršti, kad čia gyvenantys žmonės turi teisę į ramybę, todėl erdvėje prašoma lankytis tarp 9 ir 19 valandos, netriukšmauti ir nešiukšlinti.
Vieta, kurioje nepabuvosi ir kuri neatidžiai akiai yra nepastebima – taip galima pavadinti vienintelę tokią pasaulyje Jurgio Mačiūno aikštę, esančią Parodos kalno papėdėje. 2017 m. „Fluxus“ judėjimo įkūrėjo garbei šią aikštę įrengė menininkas Naglis Rytis Baltušnikas. Iš kitų aikščių šioji išsiskiria tuo, jog yra trijų gatvių sankryžoje, todėl žmonės į ją negali patekti, nevažiuoja ja ir automobiliai.
Ne tik kauniečiai, bet ir miesto svečiai puikiai žino Ąžuolyno parką, kuris yra didžiausias miesto teritorijoje esantis ąžuolynas visoje Europoje. Tačiau miestas turi ir kitą, mažiau girdėtą, tačiau ne ką prastesnę rekreacijos vietą. Tankiausiai apgyvendintame ir daugiabučiais apstatytame Šilainių rajone slepiasi tikras oazės kampelis – Šilainių sodai. Menininkės Evelinos Šimkutės puoselėjamus sodus puošia įvairiaspalvės gėlės, o vietinių gyventojų prižiūrimi daržai ir šiltnamiai verčia pasijusti lyg būtum ne Kaune, o kur nors gamtos apsuptyje.
Laikinojoje sostinėje ne tik gausu galerijų ir muziejų, kuriose eksponatai mena šimtmečių istoriją, bet ir šiuolaikinio meno apraiškų. Sienografo užrašai – unikalus maršrutas po Kauną, kuris privers į grafičius, neofreskas ir kitus gatvės meno kūrinius pažvelgti kitomis akimis. Kažkada už piešinius ant sienų buvo griežtai baudžiama, tačiau nei baudos, nei kitos priemonės nepažabojo grafitininkų saviraiškos laisvės. Dėl to Kaune buvo nuspręsta suteikti erdvių, kuriose gatvės menininkai galėtų niekieno nekliudomi kurti ir puošti miestą. Grafičio meistrai yra kviečiami dalyvauti įvairiose konkursuose ir veiklose, o jų kūriniais šiandien žavisi tiek kauniečiai, tiek ir miesto svečiai.
Kiek toliau nuo miesto, Kauno rajone, Zapyškyje, stūkso išskirtinės architektūros, meno ir kultūros erdvė – laivas „Nemuno7“. Tiesa, ši žemkasė jau seniai neatlieka savo tiesioginės funkcijos, o nuo 2022 m. yra tapusi unikaliu upių technikos ir landšafto dizaino kūriniu, kurio pamatinės ašys susideda iš tvarumo ir dialogo tarp technikos bei gamtos. Kultūrinį laivą puošia įvairūs augalai, meninės instaliacijos, o erdvę lankytojai gali apžiūrėti ne tik nuo čia pat esančio amfiteatro, bet ir vaikščiodami po jo denį.
Ekskursijos, pažintiniai takai, įvairios pramogos – neatsiejama Kauno dalis, tačiau viena veikla išsiskiria iš visų. Patyriminis turizmas „NeregĖjimo galia“ – tai pasivaikščiojimas po Kauną kartu su gidu neregiu jo „akimis“ – nematant, bet jaučiant. Neregių ir silpnaregių bendruomenės iniciatyva gimusios pažintinės ekskursijos yra net tik puiki galimybė lavinti savo lytėjimo, klausos ir uoslės pojūčius, bet kartu ir galimybė suprasti bei įsijausti į neregių ar silpnaregių kasdienybę, tapti empatiškesniais ir supratingesniais žmonėmis.
Naujų pojūčių ir skonių erdvės
Beturistaudami Kaune neabejotinai išalksite ar norėsite atsigaivinti. Kauno Turizmo informacijos centras, bendradarbiaudamas su įvairiomis miesto maitinimo įstaigomis, ne pirmus metus siūlo išbandyti kaunastiškus skanėstus, o šios vasaros hitas – kaunastiška kava, kurios paragauti išskirtinai tik Kaune kviečia kavinių tinklas „Vero Cafe“.
Norintiems ne tik skaniai pavalgyti, bet ir atsipūsti neįprastose ar net keistose vietose, kauniečiai rekomenduoja aplankyti kiek toliau nuo centro įsikūrusias užkandines. Viena tokių – „14 stotelė“. Iš trijų jau atitarnavusių troleibusų sujungtas „pastatas“ – kavinė ir roko klubas, kuris garantuoja gerą muziką ir puikų maistą.
Kiek arčiau Neries krantinės, tame pačiame Vilijampolės rajone, jau ne vienerius metus miestiečius gardžiu maistu, ramia ir jaukia aplinka džiugina „Brastos skveras“, kurį labai patogu pasiekti dviračiais. Mėgautis gatvės maistu ir gėrimais, klausyti muzikos ant pievelės ir stebėti kitoje upės pusėje šurmuliuojantį Kauno senamiestį – vienas malonumas.
Ne ką mažiau intriguoja ir pietūs ant geležinkelio bėgių, tiesa? Kauniečių pamėgtai kavinei ir kultūros erdvei „O kodėl ne?“ radus naujus namus netoli Kauno geležinkelio stoties, vietiniams lankytojams ir miesto svečiams atsivėrė naujos galimybė skaniu maistu ir gėrimais mėgautis tiesiog ant senų bėgių, tarp vagonų ir kitų industrinių objektų.
Specialus pasiūlymas vilniečiams ir ne tik
Artėjantį NATO viršūnių susitikimą Vilniuje daug kas vadina didžiausiu ir svarbiausiu politiniu renginiu Lietuvos istorijoje. Tačiau įprastam vilniečių gyvenimui šis renginys neabejotinai taps ir nemažu iššūkiu. Dėl šios priežasties nuo liepos 8 iki 16 d. visi vilniečiai ir ne tik yra kviečiami NATOstogas praleisti Kaune.
Ir visiškai nesvarbu, ar ruošiatės Kaune praleisti vieną dieną ar kelias savaites, „Kaunas IN“ pasirūpino viskuo, kad NATOstogos būtų išties įsimintinos ir patrauklios: nuolaidos apgyvendinimui ir darbo erdvėms, dovanėlės ir net 4-ios specialiai šioms atostogoms skirtos pažintinės ekskursijos po Laikinąją sostinę.
Tad jei norite pakeisti darbinę aplinką, pailsėti, paskanauti gardaus maisto ir geriau susipažinti su Kaunu, NATOstogos yra geriausias laikas tai padaryti.
Daugiau informacijos apie šią iniciatyvą ir kitas kaunastiškas veiklas galite rasti apsilankę internetiniame puslapyje visit.kaunas.lt arba atvykę tiesiai į Kauno TIC.