Odė šaltibarščiams
Spalvingą vasaros startą paskelbsiančiame Šaltibarščių festivalyje su skanutėliu net kelių patiekalų meniu, pramogomis bei originaliais linkėjimais šventės svečius stebins UAB Kėdainių konservų fabrikas, priklausantis „Vikonda grupei“.
„Šaltibarščių festivalis yra puiki proga garsinti ir pagerbti šią tradicinę lietuvišką rožinę šaltą sriubą, – sako UAB Kėdainių konservų fabriko marketingo vadovė Rasa Miliauskienė. – Tai ne tik skonio, bet ir kultūros šventė, kuri leidžia dalintis bei išsaugoti mūsų kulinarinį paveldą.
Ir, žinoma, ne veltui lietuviški šaltibarščiai šiais metais išrinkti kaip skaniausia šalta sriuba pasaulyje. Tai paskelbė pasaulio virtuvių ir maisto reitingus rengianti interneto svetainė tasteatlas.com.“
Džiaugsmas lietuvio skrandžiui
Šaltibarščių festivalio vieta – Vilnius, visos erdvės aplink Tymo turgų, Kūdrų parke. R. Miliauskienė kiekvieną šventės dalyvį kviečia stabtelėti prie ryškiai rožinio Kėdainių konservų fabriko maisto furgono. Čia plušėsiantys kulinarijos meistrai iki soties vaišins gardžiausiais lietuviškos virtuvės valgiais.
„Šventės lankytojams, žinoma, pasiūlysime visų pamėgtų šaltibarščių ir garsiųjų marinuotų Kėdainių konservų fabriko burokėlių, kurie yra būtinas skaniausių šaltibarščių ingredientas. Taip pat svečiai galės pasimėgauti silkės užkandėle, paskanauti tikros lietuviškos baltos mišrainės ir bulvių plokštainio (kugelio)“, – pristato pašnekovė.
„Vilniaus šaltibarščių festivalis skirtas ne tik lietuviams, bet ir užsienio svečiams, siekiant parodyti tradicinį lietuvių patiekalą – šaltibarščius. O mes nusprendėme, jog mūsų meniu gali būti sudarytas ir iš daugiau tradicinių lietuviškų patiekalų, kuriais ir vaišinsime šventės lankytojus.
Visiems patiekalams gaminti bus naudojama Kėdainių konservų fabriko produkcija, – pabrėžia įmonės produktų vadybininkas Vytenis Čimielius. – Štai šaltibarščių, visą dieną truksiančio renginio metu, būsime pasiruošę patiekti 500 porcijų po 300 ml – iš viso 150 litrų.“
Lietuviškosios virtuvės valgius festivalio svečiams Kėdainių konservų fabriko maisto furgone gamins patyrę kulinarai.
„Džiaugiamės galėdami bendradarbiauti su profesionalia maitinimo paslaugas teikiančia komanda „Šefas ant ratų“, – pasidalina V. Čimielius. – Partnerišką draugystę užmezgėme jau praeitais metais, kai suvieniję jėgas dalyvavome renginyje „Vilnius burger fest“. Rezultatais likome patenkinti, tad šiemet ir toliau tęsiame bendradarbiavimą.“
Tokių linkėjimų dar niekas nebus gavęs
Atsikvėpti nuo šventinio šurmulio galėsite teminėje Kėdainių konservų fabriko poilsio zonoje. Čia Jūsų lauks patogūs sėdmaišiai ir azartiška partija Lietuvoje sparčiai populiarėjančio JAV lauko žaidimo cornhole’o. Tai dar ne visos nuotaikingiems šaltibarščiautojams sumanytos kėdainiečių staigmenos!
„Į Kėdainių konservų fabriko šventinę erdvę užsukę svečiai galės dalyvauti akcijoje „Išsiųsk 1000 burokėlinių linkėjimų draugui, – intriguoja bendrovės marketingo vadovė R. Miliauskienė. – Dalyviai, nusifotografavę specialioje fotobūdelėje, gaus momentinį atviruką su savo nuotrauka. Renginio vietoje užpildžius šį atviruką ir nurodžius burokėlinio linkėjimo gavėją, šis sulauks ne tik Jūsų linkėjimų, bet ir mūsų rožinės dovanos – stiklainiuko specialiai šaltibarščiams Kėdainių konservų fabriko sukurtų burokėlių.
Ši pramoga bus visiškai nemokama, kad kiekvienas pas mus atvykęs galėtų pasidalinti šventės džiaugsmu.“
Burokėlių virtuozai
Burokėliai – neatsiejama tikrų lietuviškų šaltibarščių dalis, suteikianti ne tik papildomą malonaus skonio natą, bet ir žavingą, visame pasaulyje vizitine šios šaltsriubės kortele tapusią rožinę spalvą.
Gilias gamybos tradicijas puoselėjantis, nuo 1944-ųjų veikiantis Kėdainių konservų fabrikas, puikiai žino, kaip sukurti tokius burokėlius, kad kiekvienas Jūsų šaltibarščių šaukštas prilygtų virtuvės šefo šedevrui.
„Šiuo metu Kėdainių konservų fabrikas gamina trijų rūšių burokėlius, – kulinarijos smalsuolius į pažintį su bendrovės asortimentu kviečia fabriko produktų vystymo vadovas Simas Grincevičius. – Siūlome tiesiog marinuotus burokėlius, puikiai tinkančius ne tik šaltibarščiams, bet ir garnyrui prie mėsos ar žuvies patiekalų.
Taip pat pristatome obuolių sultyse konservuotus burokėlius, Jūsų patiekalui ar vėlgi garnyrui suteiksiančius švelnios rūgštelės.
O prieš kelerius metus šaltibarščių mėgėjams sukūrėme specialiai šiam patiekalui skirtus konservuotus burokėlius. Ruošdami šį produktą taip pat naudojame obuolių sultis, tik čia jų yra tris kartus mažiau nei anksčiau minėtame gaminyje. Toks obuolių sulčių koncentrato kiekis subalansuoja burokėlių skonį ir jie tampa šaltibarščiams itin tinkamu išskirtiniu ingredientu.“
Močiutės šaltibarščiai – su agurkų žiedais
Kėdainių konservų fabriko marketingo vadovė R. Miliauskienė taip pat atskleidžia, kokie šaltibarščiai gimsta jos šeimos virtuvėje ir prasitaria apie ypatingu ingredientu anuomet gardintą močiutės sriubą.
„Savo šeimai ruošiu tradicinius, įprastus šaltibarščius, – sako pašnekovė. – Šiai sriubai gaminti naudoju Kėdainių konservų fabriko marinuotus burokėlius obuolių sultyse, agurkus, kefyrą, virtus kiaušinius ir slaptus prieskonius, – nenorėdama išduoti visų paslapčių šypteli šeimininkė. – O štai mano močiutė šaltibarščius gamindavo su agurkų žiedais. Šie sriubai suteikdavo dar ryškesnio agurkų aromato. Kartais agurkų žiedais netgi visai pakeisdavo agurkus. Gaila, kad močiutės šaltibarščių neteko ragauti – apie juos žinau tik iš mamos pasakojimų.“
Asortimente – ir patiekalai su burokėliais
Kėdainių konservų fabrikas džiugina plačiu asortimentu – bendrovė gamina apie 400 skirtingų produktų.
Burokėliai savo skoniu praturtina ir pirkėjų jau itin pamėgtus, valgyti iš karto sukurtus pietų patiekalus: burokėlių su svogūnais salotas ir daugybę sriubų – barščius su baravykais, barščius su mėsa, barščius su raugintais ar šviežiais kopūstais, ukrainietiškus barščius ir klasikinę burokėlių sriubą.
Parduotuvių lentynose pirkėjų laukia ir raudoni krienai, pagardinti burokėliais.
Kėdainiečių burokėliai keliauja net ir į Kanadą
Švelnaus skonio ryškiaspalvę daržovę – burokėlį, ant savo stalo matydami šypsosi ne tik lietuviai, bet ir kanadiečiai. Šiemet Kėdainių konservų fabrikas pradėjo gaminti Kanados rinkai skirtus originalaus skonio burokėlius.
„Kanadiečiai panašiai, kaip ir lietuviai, itin mėgsta įtraukti burokėlius į savo valgymo racioną, – pastebi Kėdainių konservų fabriko produktų vadybininkas V. Čimielius. – Burokėlius jie vertina dėl šios daržovės maistingumo ir naudos sveikatai.
Burokėliai yra geras pagrindinių vitaminų bei mineralų šaltinis, įskaitant vitaminą C, manganą ir kalį. Juose taip pat yra geležies, magnio ir antioksidantų. Kanadiečiai burokėlius naudoja įvairiuose patiekaluose – salotose, sriubose, gėrimuose ar netgi kepiniuose.“
Skiriasi ir skonis, ir forma
Kanados rinkai pagaminti Kėdainių konservų fabriko burokėliai lietuvį nustebintų savo skoniu bei forma.
„Lietuvoje esame įpratę prie tarkuotų arba šiaudeliais pjaustytų konservuotų burokėlių, tačiau, kanadiečių prašymu, gaminamus burokėlius jiems supjaustėme griežinėliais, – pasakoja V. Čimielius. – Tai padaryti buvo nemenkas iššūkis, tačiau stiprios gamybos komandos darbas davė teigiamus vaisius.
O štai technologų komandai irgi teko ne ką mažesnis galvosūkis – pagaminti Kanados rinkos skonį atitinkantį produktą. Reikėjo ne vieno bandymo, tačiau galiausiai pataikėme ir sėkmingai pagaminome naujojo skonio burokėlius.
Jų receptas išskirtinis tuo, kad gamyboje panaudojome cinamoną, gvazdikėlius, imbierą bei itin kvapius juoduosius pipirus.“
Trumpina tiekimo grandinę ir tiria atliekas
Burokėliai yra vienas populiariausių ir perkamiausių Kėdainių konservų fabriko produktų. Pernai bendrovė pagamino bei pardavė kone 2,5 mln. marinuotų ir konservuotų burokėlių stiklainių.
Savo veiklos procesuose įvairiapusius tvarumo sprendimus taikanti bendrovė dalį burokėlių gaminiams reikiamos žaliavos įsigyja iš kaimyniniame rajone veikiančio UAB „Krekenava“ ūkio ir taip, sutrumpindami tiekimo grandinę, tausoja aplinką.
Taip pat pernai Kėdainių konservų fabrikas įsigijo įrangą, kuria testuoja bei tiria pagrindines daržovių, sudarančių fabriko gaminių asortimentą, atliekas.
„Esame dideli žaliųjų žaliavų perdirbėjai, todėl ieškome alternatyvių metodų, kaip turimas augalinės kilmės atliekas – tarp jų ir burokėlių, šiuolaikiškai panaudoti“, – paaiškina Kėdainių konservų fabriko produktų vystymo vadovas Simas Grincevičius.