Jaunųjų meno atstovų rėmimas

Viena iš jau antrus metus remiamų „Norfos“ įstaigų – Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla (NČMM). Kaip pasakoja šios mokyklos direktorius Dainius Numgaudis, partnerystė su prekybos tinklu prasidėjo visai netikėtai.

„Ryšys užsimezgė labai spontaniškai – paskambino p. Dainius Dundulis („Norfa“ vadovas – aut.) ir pokalbio metu paklausė, kaip reaguotume, jei „Norfa“ taptų mūsų rėmėja. Žinoma, sutikome ir tokiu būdu pakliuvome į šio prekybos tinklo remiamų nacionalinių institucijų sąrašą, kuriame –

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Nacionalinė filharmonija, Lietuvos nacionalinis dramos teatras“, – pasakoja D. Numgaudis.

Pasak jo, „Norfos“ finansinė parama leidžia įgyvendinti mokyklos ugdymo tikslus, prisideda prie jos infrastruktūros gerinimo bei kūrybinių veiklų pasiūlos moksleiviams.

Dainius Numgaudis

„Didžioji dalis mūsų biudžeto lėšų skiriama mokytojų atlyginimams ir komunaliniams mokesčiams. Tai palieka labai ribotas galimybes skirti lėšų įrangos atnaujinimui ar kūrybiškai ugdymo aplinkai gerinti. Taip pat mokyklos biudžete nėra numatyta pinigų moksleivių tarptautinėms kelionėms į konkursus, jų instrumentų remontui ar sceninių rūbų įsigijimui. Tačiau „Norfos“ suteikta parama padeda užpildyti šias spragas“, – džiaugiasi mokyklos direktorius.

D. Numgaudžio teigimu, per pastaruosius dvejus metus rėmėjo skirtomis lėšomis buvo iš dalies finansuotos kelionės 15-ai moksleivių į tarptautinius konkursus, o mokyklos kasdienybę visai neseniai praturtino ir svarbus įvykis – naujojo „Bechstein“ fortepijono įsigijimas.

„Penki mokiniai šįmet dalyvavo Baltijos šalių jungtinio simfoninio orkestro projekte, o baleto skyriaus moksleivė Ieva Repšytė išvyko į Tarptautinį klasikinio šokio konkursą Prancūzijoje, kur laimėjo aukso medalį bei specialų žiuri prizą. Labai džiaugiamės ir dėl fortepijono, kurio didelę dalį kaštų padengė „Norfa“, nes be paramos mokykla neturėtų galimybės įsigyti tokios aukštos kokybės instrumento“, – sako D. Numgaudis.

Čiurlionio menų mokyklos vadovas pabrėžia, jog „Norfos“ parama nėra lydima ypatingų reikalavimų ar sąlygų – tik svarbu užtikrinti skaidrumą ir efektyvumą. „Tai suteikia mokyklai laisvę naudoti lėšas toms sritims, kur jų labiausiai reikia, užtikrinant tiek materialiųjų išteklių atnaujinimą, tiek moksleivių kūrybinio potencialo vystymą“, – sako mokyklos direktorius.

Parama kūrybinei laisvei

Prekybos tinklas „Norfa“ jau trejus metus remia ir Lietuvos nacionalinį dramos teatrą (LNDT). Šios sįtaigos generalinio direktoriaus pavaduotoja Ieva Skaržinskaitė sako, kad prekybos tinklo skiriama parama leidžia teatrui išlaikyti aukštą kūrybinį standartą ir įgyvendinti naujus meninius projektus.

„Valstybės skiriamos lėšos dažnai padengia tik dalį teatro išlaidų, todėl ieškoma papildomų finansavimo šaltinių, tarp kurių – ir privačių rėmėjų parama. „Norfos“ skiriamą paramą naudojame išskirtinai kūrybinei veiklai finansuoti – spektaklių kūrimui bei sklaidai“, – pasakoja ji.

Ieva Skaržinskaitė

Kalbėdama apie kultūros mecenatystę Lietuvoje, pašnekovė sako, kad neįkainojamas yra ir „Norfos“ požiūris į paramos panaudojimą – prekybos tinklas suteikia ne tik finansinę pagalbą, bet ir kūrybinę laisvę.

„Norfa“ yra vienas tų retų mecenatų, kurie iš principo lėšas skiria ne kažkokiam konkrečiam projektui, o visoms teatro nuostatuose numatytoms veikloms finansuoti. Tai mus įgalina patiems spręsti, kur labiausiai reikalingi papildomi finansiniai ištekliai“, – pasakoja I. Skaržinskaitė,

Pasak jos, ši finansinė ir kūrybinė laisvė leidžia teatrui lanksčiau planuoti savo veiklą ir neapsiriboti tik tais projektais, kuriems skirta tikslinė parama. „Norfos“ rėmimas tampa svarbia LNDT finansavimo dalimi, kuri prisideda prie visapusiškos ir dinamiškos kūrybinės veiklos.

„Nors privačių rėmėjų indėlis į Lietuvos kultūros sektorių dar nėra itin didelis, jis turi ypatingą reikšmę – „Norfos“ parama padeda LNDT įgyvendinti tiek mažesnius spektaklius, tiek didesnius projektus, kurie galėtų likti nerealizuoti, jei nebūtų papildomo finansavimo“, – teigia LNDT atstovė.

Nauja partnerystė – naujos galimybės

Šįmet „Norfa“ pradėjo bendradarbiauti ir su Valstybiniu Šiaulių dramos teatru.

„Esame naujokai, tačiau labai džiaugiamės, būdami greta kitų svarbių ir nacionalinės reikšmės kultūros įstaigų. Kaip regione veikiantis teatras, šia partneryste labai didžiuojamės ir solidaus rėmėjo „Norfa“ paramą traktuojame ir kaip mūsų veiklos vertinimą“, – sako Valstybinio Šiaulių dramos teatro vadovas Aurimas Žvinys.

Aurimas Žvinys

Jo teigimu, parama padeda teatrui stiprinti kūrybinį potencialą ir įgyvendinti ambicingus planus. „Finansinė pagalba leis mūsų repertuarą papildyti naujais spektakliais, kurie pritrauks tiek jaunąją auditoriją, tiek suaugusius. Ypač svarbi bus parama kalėdiniam laikotarpiui, kai mažiesiems žiūrovams bus pristatytas režisierės M. Mičiulytės spektaklis „Nepaprasta triušio Edvardo kelionė“. Tai kūrinys, kuris išsiskirs įspūdingomis dekoracijomis, lėlėmis ir muzika. Viskas – „Norfos“ dėka“, – džiaugiasi teatro vadovas.

Pasak A. Žvinio, dalis gautos paramos bus skirta ir scenos menų festivaliui „Teatrodromas“, kuris jau tapo reikšminga Šiaulių kultūrinio gyvenimo dalimi.

„Dabar festivalio programa galės būti išplėsta, įtraukiant daugiau aukštos kokybės renginių ir sudarant sąlygas pasiūlyti nemokamų pasirodymų. Tai suteiks galimybę plačiai auditorijai susipažinti su įvairiais scenos menais ir taip praturtinti miesto kultūrinį gyvenimą“, – pasakoja teatro vadovas.

Jis pastebi, kad tokia verslo ir kultūros partnerystė neapsiriboja tik finansine parama. Jo nuomone, tiek verslas, tiek kultūra egzistuoja toje pačioje visuomenėje, todėl jų bendradarbiavimas prisideda prie jos darnumo.

„Nors dažnai girdime, jog kultūra ir verslas yra viena nuo kitos stipriai nutolusios sritys, tačiau, plačiau mąstant, taip nėra – juk tiek atsakingas verslas, tiek menas gali visavertiškai augti ir klestėti darnioje visuomenėje, vadinasi, visi esame atsakingi už tą visuomenę“, – teigia A. Žvinys.