Susivienijo ambicingam tikslui

Aštrėjant klimato kaitos problemai ir augant aplinkos užterštumui, prieš penkerius metus Europos Sąjungoje susivienijo kelios dešimtys pakuočių, produktų, antrinių žaliavų rūšiuotojų, perdirbėjų ir gimė iniciatyva „Lanksti pakuotė žiedinei ekonomikai“ (angl. The Circular Economy for Flexible Packaging, CEFLEX). Iniciatyvos įkūrėjai išsikėlė ambicingą tikslą – iki 2025 m. visoje Europos Sąjungoje sukurti lanksčių pakuočių, tokių kaip plėvelė, surinkimo, rūšiavimo ir perdirbimo infrastruktūrą, kuri leistų vėl ir vėl perdirbti panaudotą plastiką.

Tarp organizacijos tikslų – kad 80 proc. lanksčių pakuočių vėl grįžtų į gamybą gaminių pavidalu. Palyginimui – Europos Sąjungos (ES) tikslai numato, kad iki 2025 m. pabaigos bent pusė plastikinių pakuočių būtų perdirbamos. Tad iniciatyvos ambicija gerokai viršija ES reikalavimus.

Ir jei 2016 m. šis tikslas atrodė mažų mažiausiai tolimas, tai šiandien iniciatyvai priklauso daugiau nei 180 verslo ir visuomeninių organizacijų, kuriose dirba daugiau nei pusė milijono darbuotojų. Iniciatyvos dalyviai jau geba perdirbti plastiko plėvelę į granules taip, kad jos tiktų antriniam panaudojimui – iš jų gaminamos aukštos kokybės plastiko detalės, plėvelės ir kiti gaminiai.

Išplauta ir susmulkinta plėvelė prieš kaitinimą

Prisideda ir lietuviai

Iniciatyvos partneriais Lietuvoje tapo antrinių žaliavų perdirbimo įmonė, uždaroji akcinė bendrovė (UAB) „Ecso”. Jau 13 metų antrines žaliavas rūšiuojanti ir jas perdirbanti įmonė dėmesio iš CEFLEX sulaukė 2021 metais. Kaip pasakoja Egidijus Noreikis, UAB „Ecso“ vadovas, įmonė buvo pasirinkta kaip partneris dėl ilgametės patirties ir kompetencijų.

„CEFLEX veikla grįsta ilgalaikiais tikslais, o ne vienadiene nauda, todėl įmonei didžiulis įvertinimas, kad tapome visą Europą vienijančios iniciatyvos dalimi. Šis bendradarbiavimas atspindi ir žiedinės ekonomikos esmę – tai glaudus ryšys tarp visų tiekimo grandžių: nuo pakuotės gamintojų, produkto gamintojų iki surinkėjų ir perdirbėjų. Tik dirbant išvien galima pasiekti aplinkos tausojimo tikslų“, – pasakoja jis.

2021-ųjų gruodį UAB „Ecso“ buvo vykdomi keli iš CEFLEX atliekamo ilgalaikio bandymo, kuris trunka jau kelis metus, etapai. Iš išrūšiuotos ir išplautos plėvelės buvo gaminamos plastiko granulės. Įmonės turimos įrangos pagalba buvo pasiektas itin aukštas filtravimo lygis, taip pat specialia įranga iš pagamintų granulių pašalintas pašalinis kvapas. Visa tai leido pasiekti aukštą pagaminto plastiko kokybę, leisiančią granules panaudoti įvairiems aukštos kokybės plastiko gaminiams. Šio bandymo tikslas pasiekti optimaliausią technologiją antrinės plėvelės perdirbimui, leisiančią užtikrinti net ir preciziškiausius plastiko pramonės poreikius.

Plastiko granulės

Pasitikėjimas įpareigoja

Pasitikėjimo sulaukusi UAB „Ecso” šiemet numato didžiausią plėtrą per visą įmonės gyvavimo istoriją – planuojama, kad kitąmet investicijos į įmonę bus milijoninės. Jos bus nukreiptos į gamybos įrenginių modernizavimą bei paslaugų plėtrą, taip pat į aplinkosauginių reikalavimų užtikrinimą įmonės veikloje.

2022-aisiais bus pradėtas įrenginėti automatinio rūšiavimo centras, kuris leis padidinti rūšiavimo pajėgumus nuo 6 iki 24 tūkst. tonų per metus. Rūšiavimo centre iš antrinės plėvelės bus atskiriamos pašalinės šiukšlės. Naujasis rūšiavimo centras ne tik leis padidinti surūšiuotų žaliavų kiekius, bet ir užtikrins didesnę jų švarą, kas leis didesniam kiekiui žaliavų būti antrą kartą perdirbtoms. Planuojama, kad naujasis žaliavų rūšiavimo centras pradės veikti iki 2022 metų pabaigos.

Kita investicijų kryptis – kokybės laboratorijos plėtra. Bus įrengta išmanioji laboratorija, kuri užtikrins aukštą gaminamos produkcijos kokybę. Atnaujintoje laboratorijoje bus ieškoma ir didesnių nei yra dabar perdirbto plastiko pritaikymo galimybių.

Atnaujinant ir modernizuojant gamybą, didelis dėmesys bus skiriamas ir aplinkosauginių reikalavimų įgyvendinimui. Gamyboje įdiegus papildomas technologijas, planuojama surinkti valymo metu susidariusias atliekas ir smulkias plastiko daleles ir dar didesnę jų dalį panaudoti perdirbant į įvairius produktus, taip tausojant aplinką.

Dėmesys darbuotojams

Investuojant į gamybos atnaujinimą ir plėtrą neliks nuošalyje ir darbuotojai. E. Noreikis pasakoja, kad dalis investicijų bus skiriama tiek darbuotojų kvalifikacijos didinimui, tiek gamybos procesų tobulinimui.

Plėvelė

„Gamybos automatizacija reikalaus aukštesnės darbuotojų kvalifikacijos, todėl planuojame investuoti ir į darbuotojų žinias. Darbuotojai bus mokomi vis daugiau plastiko perdirbimo gamybos operacijų atlikti automatizacijos, kompiuterių pagalba“, – sako jis.

Kartu su naujų įrenginių diegimu, didelis dėmesys bus skiriamas ir darbuotojų saugos užtikrinimui. „Geras saugos darbe procesų valdymas teigiamai veikia ir kitas svarbias įmonės valdymo sritis, o saugios darbo sąlygos labiau motyvuoja darbuotojus“, – teigia UAB „Ecso“ vadovas.

Investicijos ir išaugę gamybiniai pajėgumai atsispindės ir įmonės finansiniuose rezultatuose – šiais metais pajamoms viršijus dvigubai praėjusius metus, planuojama, kad 2022 metais jos ir nuosekliai augs.

Užsakymo nr.: PT_89109639