Netradiciniai sprendimai saugesnei darbo vietai
Panašu, kad nacionalinis kibernetinio saugumo klausimas efektyviai sprendžiamas tuomet, kai tarp viešojo ir privataus sektorių vyksta darnus dialogas. Į ES ir NATO bendruomenių saugumą orientuota įmonė „Secunet“, bendradarbiaudama su Vokietijos kibernetinio saugumo agentūra (BSI), jau spėjo šalies rinkai pristatyti nemažai saugių produktų, atitinkančių aukščiausio lygio standartus. Tačiau būtent draugystė su „Lenovo“ davė pradžią „SINA Workstation S“ darbo vietoms, kuriose naudojami naujausi įrangos komponentai ir duomenų šifravimo sprendimai.
Minėtų darbo vietų pagrindas – „Lenovo“ ThinkPad serijos įrenginiai, tarp kurių ThinkPad L14, T14, T14s, L15, T15 nešiojami ir X13 planšetiniai kompiuteriai. Šios serijos modeliai pasirinkti neatsitiktinai, mat juose jau būna įmontuoti darbuotojui saugiau jaustis leidžiantys sprendimai: išmanus kortelių skaitytuvas ir fizinė kompiuterio kameros užsklanda ThinkShutter. Tuo tarpu „Linux“ atvirojo kodo programine įranga ir „Oracle VM VirtualBox“ platforma paremta operacinė sistema leidžia įrenginiuose užtikrinti dar didesnį saugumo lygį.
„Secunet“ ir „Lenovo“ produktų kūrimo komandos taip pat atkreipė dėmesį į pandemijos metu išaugusį vaizdo konferencijų poreikį. Vienos didžiausių pasaulyje kompiuterinės įrangos gamintojų užduotis buvo ženkliai pagerinti GPU integraciją, kas leistų padidinti vaizdo plokštės našumą ir pačio vaizdo kokybę. Dar gamykloje atrastus sprendimus vėliau papildė „SINA Apps“ technologija, supaprastinusi vaizdo konferencijoms skirtos programinės įrangos diegimo procesą bei „Secunet Desktop“ funkcija, sukurianti darbui saugią aplinką.
Saugios kompiuterinės įrangos gamintojos reputaciją „Lenovo“ inžinieriai taip pat padidino pasiūlydami specialiai viešajam sektoriui pritaikytą „BIOS“ programinę įrangą, užtikrinančią, kad įrenginiai veiktų tik su „SINA“ operacine sistema. Toks sprendimas pasiteisino su kaupu, todėl šiuo metu Vokietijos kibernetinio saugumo agentūra tokį saugumo lygio reikalavimą kelia visiems įrangos gamintojams.
Daugelio aukščiausių Vokietijos valdžios institucijų darbuotojai jau spėjo prisijaukinti „Secunet“ ir „Lenovo“ bendradarbiavimo rezultatus, todėl aukštu kibernetinio saugumo lygiu čia neabejojama. Šiuo metu panašių darbo vietų pageidauja ir verslo klientai, tad siekiama rasti dar daugiau lanksčiomis konfigūracijomis, skirtingais ekranų dydžiais ir įvairiais priedais patobulintų sprendimų.
„Kibernetinis saugumas turėtų būti užtikrinamas dar neišpakavus įrangos iš dėžės“
„Lenovo“ yra vertinamas kompiuterinės technikos gamintojas ne tik Vokietijos, bet ir kitų Europos šalių bei NATO aljanso narių vyriausybinėse organizacijose. Pasak „Lenovo“ atstovybės Baltijos šalyse vadovo Audriaus Klimaičio, nieko nuostabaus, kad nepaliaujamai geriausių saugumo praktikų ieškantis kompiuterinės įrangos gamintojas tampa Nr.1 pasirinkimu daugelio šalių viešajame sektoriuje:
„Šis „Secunet“ atvejis Vokietijoje puikiai parodo, kad tinkamai pasirinkus kompiuterinės įrangos partnerį, informacijos saugumą nacionaliniu lygmeniu yra įmanoma užtikrinti absoliučiai kiekviename žingsnyje. Tačiau net ir anksčiau „Lenovo“ buvo žinoma dėl įrangoje esančių saugumo sprendimų, skirtų tiek paties vartotojo, tiek kompiuteryje esančių duomenų privatumui.
Gamintojas remiasi įsitikinimu, kad vartotojo kibernetinis saugumas turėtų būti užtikrinamas dar neišpakavus įrangos iš dėžės, todėl įmonių ir organizacijų saugumui „Lenovo“ yra sukūrusi specialią „ThinkShield“ saugumo platformą, skirtą apsisaugoti nuo didžiulę grėsmę informacijos saugumui keliančių kibernetinių įsilaužėlių.
Be jau minėto „ThinkShutter“ dangtelio, pats įrenginys dar turi apie įsilaužimą įspėjančią „PrivacyGuard“ funkciją, specialų USB lizdo užrakinimą, neleidžiantį pasisavinti duomenų ir panašiai. O kur dar dešimtys saugų naršymą internete užtikrinančių funkcijų, tokių kaip saugiam prisijungimui skirtas „FIDO“, speciali „buferinė zona“ nuo atakų, kietojo disko šifravimas, atsarginių kopijų kūrimas, biometrinės atpažinimo ir prieigos suteikimo funkcijos. Ir kiekvieną įmonės ar organizacijos naudojamą įrenginį gali patogiai valdyti IT skyrius ar už kibernetinį saugumą atsakingas specialistas.
Negana to, „Lenovo“ deda daug pastangų, kad būtų užtikrintas visos tiekimo grandinės saugumas. Pavyzdžiui, paprasčiausių komponentų tiekėjui gali tekti atsakyti į daugiau nei 200 klausimų, įrodančių, kad jo paties įmonė neturi jokių saugumo spragų ir galės tokį patį saugumo lygį užtikrinti savo gaminiams. Ir nors iš pilmo žvilgsnio tokie kriterijai gali pasirodyti pertekliniai, pardavimai aiškiai rodo paprastą tiesą – klientai vertina „Lenovo“ kompiuterinę įrangą ir ja pasitiki.“