Elektronikos atliekų kiekis visame pasaulyje auga itin sparčiai. Prognozuojama, kad 2030 metais pasaulyje susidarys daugiau nei 82 mln. tonų elektronikos atliekų. Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos duomenimis, 2021 metais elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) atliekų Lietuvoje buvo surinkta apie 20 tūkst. tonų. Tarp šios įrangos – ir seni, nebenaudojami išmanieji telefonai.
„Mobilieji telefonai yra vertingos atliekos. „EMP Recycling“ elektronikos ir metalo atliekų perdirbimo gamykloje išmanieji telefonai pirmiausiai yra demontuojami: išimamos telefonų baterijos, visos dalys atskiriamos tolesniam perdirbimui. Atskirtos detalės, kaip plokštė, plastikai ir kita, susmulkinamos ir tokiu būdu atgaunamos vertingos žaliavos: varis, aliuminis, auksas, sidabras – tai, kas gali būti panaudota naujų daiktų gamybai“, – komentuoja Darius Valeika, „EMP Recycling“ generalinis direktorius.
Pasak jo, įmonė kasmet sutvarko apie 13 tūkst. tonų įvairios elektros ir elektroninės įrangos, o surenkamų atliekų kiekis tik didėja.
„Tai, kad vis daugiau žmonių atiduoda senus telefonus perdirbimui, rodo ne tik augantį vartojimą, bet ir sąmoningumą. Pastebime, kad žmonių atsakingumas didėja, gerėja elektronikos atliekų rūšiavimas. Vis daugiau žmonių supranta, kad negalima įrenginių išmesti kartu su buitinėmis atliekomis. Be to, esami žaliavų ištekliai naujiems prietaisams gaminti yra riboti, tad perdirbimas yra vienintelė išeitis atgauti reikiamas žaliavas tolesnei gamybai“, – sako D. Valeika.
Vis dėlto, nėra žinoma, kiek senų telefonų nepasiekia perdirbimo gamyklų ir lieka dulkėti namuose ar sandėliukuose. Daugiau kaip metus nenaudojamus telefonus arba kompiuterius namuose laiko 77 proc. respondentų, rodo prieš kelerius metus Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) inicijuotas šalies gyventojų elgsenos tyrimas.
„Ne viena apklausa atskleidė, kad esame linkę kaupti nenaudojamą elektroniką, o ypač telefonus – jie kompaktiški, neužima daug vietos, tad jų sandėliavimas nekelia bėdų. Faktas, tai nėra tvari elgsena. Laikydami senus telefonus atsargai galiausiai juos paverčiame atliekomis. Jei įsigijus naują išmanųjį telefoną senąjį parduotume, padovanotume ar perleistume kam nors tolesniam naudojimui, tai padėtų pratęsti įrenginio gyvavimo ciklą. Be to, sumažintų ir atliekų kiekį“, – sako Linas Ivanauskas, EPA vadovas.
Telefonų nuoma išsprendžia atliekų problemą
Su nebenaudojamų telefonų problema susiduria ir verslas – kuo didesnė įmonė, tuo didesni ir sukaupiamos elektronikos kiekiai.
„Jei įmonės darbuotojams yra suteikiami darbo telefonai, kurie atnaujinami kas 2-3 metus, nebenaudojamų įrenginių kiekis gana greitai gali išaugti. Pavyzdžiui, 30 darbuotojų turinti įmonė po trejų metų gali turėti 30-60 nebenaudojamų įrenginių, o jei telefonai atnaujinami kasmet – daugiau nei 100“, – vardina Simonas Stanevičius, „Bitė Lietuva“ įrenginių pardavimų vadovas.
Kad išmaniųjų telefonų būtų išmetama kuo mažiau, verslui siūloma rinktis įrenginių nuomos paslaugą. Pasak S. Stanevičiaus, išmaniųjų telefonų nuoma suteikia kur kas daugiau lankstumo verslui – kintant darbuotojų skaičiui, įmonei nėra būtinybės kas kartą įsigyti vis naujus įrenginius, kurie vėliau liks dulkėti spintose. Juo labiau, kad senų įrenginių kaupimas ar utilizavimas yra papildoma našta įmonei – ne tik buhalterijai, bet ir IT ūkiui.
„Senų išmaniųjų telefonų negalima taip paprastai atiduoti perdirbti – pirma, reikia nurašyti į ilgalaikį turtą įtrauktus įrenginius, juos patikrinti ir ištrinti užsilikusius duomenis. Pastarasis veiksmas yra itin svarbus – įrenginiuose saugoma konfidenciali verslo informacija turėtų būti panaikinta be galimybės ją atstatyti. Kitu atveju, rizikuojama verslo tęstinumu ir reputacija“, – pabrėžia pašnekovas.
Pavasarį startavusi „Bitė Lietuva“ telefonų nuomos verslui paslauga itin domina smulkiojo ir vidutinio verslo atstovus.
„Pasirinkus išmaniųjų telefonų nuomą verslui nebelieka būtinybės įsigyti ir kaupti šiuos įrenginius. Palengvėja jų administravimas ir priežiūra, nes viskuo pasirūpina paslaugos tiekėjas. O svarbiausia – pasibaigus įrenginio naudojimui įmonei nebereikia rūpintis, ką toliau daryti su nebenaudojamu telefonu“, – sako S. Stanevičius.
Naudoti telefonai, pasibaigus nuomos laikotarpiui, yra sutvarkomi ir grąžinami į rinką toliau naudoti. Tokiu būdu ne tik mažinamas elektronikos atliekų kiekis, bet ir užtikrinamas tvarumo principų laikymasis.
Naujos paslaugos populiarumas atspindi ir verslo poreikį neatsilikti nuo naujausių technologijų bei savo darbuotojams užtikrinti geriausius rinkoje esančius darbo įrankius, įsitikinęs ekspertas: „Išmanieji telefonai yra vieni iš greičiausiai atnaujinamų įrenginių. Jei nešiojamąjį kompiuterį galime darbe naudoti ir 3-5 metus, greičiausiai telefoną norėsime pakeisti jau po 1-2 metų. Tad telefonų nuoma leidžia patenkinti šį atsinaujinimo poreikį – įrenginiai išnuomojami 12–24 mėn. laikotarpiui, o jam pasibaigus galima rinktis naujesnius telefonų modelius.“