Padeda ir vaikams, ir jų šeimoms
Viena svarbiausių SOS vaikų kaimų veiklos sričių – dienos centrai, į kuriuos kasdien atkeliauja iki 100 Alytaus, Vilniaus, Pivašiūnų ir Šiaulių vaikų bei jaunuolių. Čia jie sulaukia įvairiausios nemokamos pagalbos – pradedant paprasčiausių namų darbų ruošimu ar šiltu maistu, baigiant – socialinių įgūdžių ugdymu. Centrų specialistai su vaikais dirba atsižvelgdami į kiekvieno poreikius, įgūdžius ir stiprina jų higienos, savitvarkos, maisto ruošos, buities bei socialumo įgūdžius. Svarbu ir tai, kad šiuose vaikų dienos centruose veikia motyvacinė sistema, kuri moko vaikus siekti teigiamų rezultatų, reflektuoti ir ugdo finansinį raštingumą.
Tiesa, su tokiais vaikais gali dirbti tik tam gerai paruošti specialistai, todėl visi centruose dirbantys žmonės yra socialiniai darbuotojai, išmanantys vaiko psichologiją, jo raidos tarpsnius ir kitus ugdymui svarbius dalykus. Visi centrų darbuotojai dirba pagal Pasitikėjimu grįstų santykių intervencijos metodą (TBRI), skatina vaikus naudotis sensorinėmis priemonėmis, skirtomis per pojūčius pažinti savo emocijas ir jas reguliuoti visuotinai priimtinais būdais. Esant poreikiui SOS vaikų kaimai samdo ir psichologus ar kitus vaikams reikalingus specialistus.
Vis tik vaikų dienos centrų veiklos neapsiriboja vien bazinių įgūdžių lavinimu. Juose specialistai taip pat organizuoja įvairias edukacines veiklas. Vaikai dalyvauja fizinio ir smulkiosios motorikos, sveikatingumo, kūrybiškumo, saviraiškos ir panašiuose lavinamuosiuose užsiėmimuose. Į centrus atvykęs vaikas mokosi keletą dalykų apjungdamas juos kartu – pavyzdžiui, mokydamasis lipdyti jis lavina smulkiąją motoriką ir užsiima kūrybine veikla. Taip pat dažnai vaikų dienos centrai organizuoja įvairias išvykas ir stovyklas.
Vis tik norint šeimoms suteikti reikiamą pagalbą ir spręsti problemų priežastis, padėti reikia ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Tad SOS vaikų kaimai pagalbos ranką tiesia ir jiems – organizacijos Šeimų stiprinimo programos padaliniuose dirbantys socialiniai atvejo vadybininkai, koordinuojantys atvejo vadybininkai moko tėvus įvairiausių įgūdžių, kurių reikia norint užauginti psichologiškai sveiką ir laimingą vaiką. To pasiekti padeda įvairūs susitikimai, kurių metu tėvai su Šeimų stiprinimo programos padalinio darbuotojais aiškinasi, kokia aplinka vaikui yra nesaugi, kaip ji atsiranda ir, žinoma, kaip derėtų tinkamai auginti vaikus. Proceso eigoje yra sudaromas pagalbos planas šeimai, kuriame yra aptariama, kokie konkretūs veiksmai šeimai padės sustiprėti. SOS vaikų kaimai dalijasi ir kitokiais specialistų darbo ypatumais – esą ne kartą Šeimų stiprinimo programos darbuotojai mokė tėvelius, kaip jie galėtų išnaudoti savo turimus talentus ar įgūdžius. O norint geriau atliepti sunkumus patiriančių šeimų poreikius, padalinio darbuotojai organizuoja įvairius užsiėmimus, skirtus šiose šeimose augantiems vaikams.
Tiesa, SOS vaikų kaimai į šeimų problemas žvelgia plačiąja prasme, todėl užsiima advokacija. Kompetentingi organizacijos darbuotojai dalyvauja teisėkūros procesuose, tobulinant esamus įstatymus – taip jie užtikrina, kad visi organizacijos paslaugų gavėjų poreikiai bus atliepti.
Pagalba – ir naujagimių, ir skyrybas išgyvenantiems tėvams
O štai prieš beveik pusantrų metų SOS vaikų kaimai įkūrė ir šeimos krizių centrą „Viena stotelė“, kuris šiuo metu padeda maždaug šimtui žmonių. Vilniuje veikiančioje „Vienoje stotelėje“ pagalbos ranką specialistai tiesia kiekvienai šeimai, susidūrusiai su problemomis, kurių išspręsti patys jau nebegali.
Centre teikiamos atvejo vadybininko, socialinio darbuotojo, psichologo, priklausomybių specialisto, teisininko, psichiatro, spec. pedagogo, mediacijos paslaugos. „Vienoje stotelėje“ organizuojamos medicinos specialistų prevencinės paskaitos, įvairios relaksacijos, tėvystės įgūdžių vystymo užsiėmimai. Prireikus, centras suteikia ir laikinojo apgyvendinimo paslaugą. Per daugiau nei metus ši stotelė suteikė pagalbą bene 300-ams šeimų, patekusioms į krizines situacijas. Dažniausiai pagalbos prireikia šeimoms, išgyvenančioms skyrybų procesą. Tėvai į centrą kreipėsi ieškodami atsakymų, kaip su vaikais stiprinti emocinį ryšį arba jį sukurti. Pagalbos čia ieškojo ir šeimos, kurios nori atkurti ryšį su savo paaugliais.
Šias ir panašias problemas organizacija padeda spręsti įvairiais būdais, vienas jų – nemokami mokymai apie sensoriką, psichoaktyvių medžiagų vartojimą, bendravimą su paaugliais. Smurtą patiriančioms moterims siūlo poezijos terapijos, išsiskyrusioms poroms – „No Kids in the Middle“ grupes, kuriose jie mokosi, kaip reikėtų būti tėvais po skyrybų. Daugiau apie tokius mokymus informacijos galima rasti SOS vaikų kaimų arba „Viena stotelė“ „Facebook“ paskyrose.
Tačiau pagalbos reikia ne tik ties skyrybų slenksčiu atsidūrusiems, bet ir, atrodo, vieną gražiausių gyvenimo etapų – vaiko gimimą – dabar išgyvenantiems tėveliams. Tai matydama organizacija Šiauliuose siūlo naują paslaugą – „Naujagimiai tėvai“. Ši iniciatyva buvo įgyvendinta kartu su Šiaulių miesto savivaldybės socialinių paslaugų skyriumi. Ji skirta tėvams, kurie susiduria su nepakeliamais sunkumais auginant savo mažylius. Tai itin svarbu mamoms, ypač kenčiančioms nuo pogimdyvinės depresijos. Statistika rodo, kad tokių moterų – kas penkta, tačiau jos nedrįsta arba nenori prašyti pagalbos – ypač, kai visas dėmesys kreipiamas į naujagimį, o ne jas. Ši paslauga skirta ne tik emocinėje duobėje atsidūrusioms mamoms, bet ir toms, kurioms tiesiog reikia pailsėti. Tarkime, iniciatyvos darbuotojos gali pabūti su vaiku, kol mama tiesiog nusipraus ar paskaitys knygą.
Nuo kitų metų pradžios SOS vaikų kaimai papildys savo teikiamas paslaugas ir pradės vykdyti Multidimensinės šeimos terapijos (MDFT) programą. Tai itin padės šeimoms, kurių namuose auga su elgesio problemomis susiduriantys vaikai bei paaugliai. Programa padės keisti vaiko ar paauglio socialiai nepriimtiną elgesį – padės šeimoms, kuriose vaikai ar jaunuoliai vengia lankyti mokyklą, yra linkę į nusikalstamą elgesį, vartoja alkoholį ar psichotropines medžiagas, turi kitų elgesio sunkumų. Programos specialistai dirbs su vaiko ar paauglio šeima ir artimiausia jo aplinka. Organizacija džiaugiasi, kad ši MDFT programa taps ir pirmąja paslauga, kurią ji teiks Kaune – iki šiol šiame mieste SOS vaikų kaimai nedirbo. Tiesa, MDFT programa taip pat bus vykdoma ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje ir Klaipėdoje, o esant poreikiui specialistai galės atvykti ir į kitus apskrities miestus.
Geriausia kalėdinė dovana – gerumas
O štai artėjant gražiausioms metų šventėms, kaip ir kasmet, ryškėja realybė – ne visi Lietuvos vaikai per Kalėdas gaus kalną dovanų ar net šilto maisto. Tad, anot SOS vaikų kaimų, perkant dovanas vertėtų sau priminti apie ką išties yra Kalėdos – gerumą. Jį dovanoti yra ne tik labai paprasta, bet ir nebrangu – tai gali kainuoti ir kur kas mažiau nei vakarienė restorane. Norintys pasidalinti gerumu gali nukeliauti į SOS Kalėdinę gerumo krautuvėlę https://krautuvele.sos-vaikukaimai.lt/ ir įsigyti Gerumo krepšelį.
Čia žmogus gali išsirinkti jam širdį labiausiai šildančią dovaną – tai gali būti, tarkime, kalėdinė vakarienė SOS šeimai arba dienos centrui. Tokia dovanėlė užtikrins, kad džiaugsmo akimirkas prie šventinio stalo patirs visi.
Už vos kelių kavos puodelių kavinėje kainą galite padėti su psichologiniais sunkumais susiduriantiems vaikams apsilankyti pas specialistus – tereikia įsigyti „Ramių minčių krepšelį“.
Organizacija siūlo daugiau nei dešimt įvairiausių Gerumo krepšelių, kuriuos dovanodamas žmogus gali būti tikras, jog vaikai, kuriais rūpinasi SOS vaikų kaimai, gaus tik tai, ko jiems labiausiai reikia. Įsigiję krepšelį, nepamirškite paskatinti geru pavyzdžiu sekti ir savo artimuosius – gerumu dalinkimės vieni su kitais.