Kas keičiasi Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje?

  • Latvija. Nuo š. m. sausio visi sandoriai su Latvijos viešosiomis institucijomis turi būti atliekami naudojant tik elektronines sąskaitas faktūras (XML), kurios turi būti pateikiamos per „e-adrese“ sistemą. Nuo 2026 metų visi Latvijos verslai privalės keistis e. sąskaitomis teikiant paslaugas ir prekes kitiems verslams.

  • Estija. B2G e. sąskaitos jau seniai yra naudojamos, tačiau nuo š. m. liepos mėn. B2B taip pat privalės keistis e. sąskaitomis (XML), kai to pageidauja bent viena iš sandorio šalių. Tuo tarpu Estijos Vyriausybė rengia naują teisės aktą, pagal kurį nuo 2027 m. e. sąskaitų siuntimas ir gavimas taptų privalomas visiems PVM mokėtojams.

  • Lenkija. Nuo 2026 m. palaipsniui įves reikalavimą teikti e. sąskaitas tiek B2G, tiek B2B sandoriuose, priklausomai nuo įmonių apyvartos ir išrašomų sąskaitų sumų.

Kokia situacija Lietuvoje?

Lietuva buvo viena iš pirmųjų šalių Europoje, kuri perėjo prie elektroninių sąskaitų teikimo viešuosiuose pirkimuose 2019 m. Nuo pernai šis procesas tęsiamas naujoje sistemoje SABIS. Tačiau viešojoje erdvėje nieko nesigirdi apie e. sąskaitų naudojimo reikalavimą B2B srityje.

Pasak sąskaitų valdymo sprendimus teikiančios Unifiedpost įmonės direktoriaus, Audriaus Kirklio, šiuo metu kaimyninės šalys, nelaukdamos ES nurodymų, siekia išnaudoti B2B e. sąskaitas tam, kad pagerintų rinkos skaidrumą ir mokesčių surinkimą. Kiekvienas sandoris tarp verslo subjektų iš karto yra matomas valstybinėms institucijoms su visa sąskaitų informacija, skirtingai nei šiuo metu Lietuvoje veikiantis ataskaitų veikimo modelis - i.SAF. Ir tai yra keista, žinant, jog Lietuvos PVM surinkimo atotrūkis ES kontekste - ketvirtas, didžiausias ES.

PVM surinkimo atotrūkis ES
PVM surinkimo atotrūkis ES
FOTO: Bendrovės archyvas

Tačiau pokyčiai ne tik kaimyninėse šalyse, bet ir ES rodo, kad ir Lietuva gali priimti panašius sprendimus. Europos Komisijos parengta „ViDA“ (VAT in Digital Age) direktyva siekia modernizuoti PVM valdymą ES, skatindama naudoti skaitmeninius sprendimus, tokius kaip B2B e. sąskaitos. Direktyva numato laipsnišką įgyvendinimą verslams keistis e. sąskaitomis, atliekant komercinius sandorius su ES šalimis. Tad Lietuvos verslai, turintys partnerių užsienyje, turi būti pasiruošę dirbti su elektroninėmis sąskaitomis.

Kaip kaimyninių šalių e. sąskaitų reikalavimai paveiks Lietuvos verslus?

Lietuvos įmonės neprivalės siųsti B2B e. sąskaitų, tačiau, jei užsienio partneris to pareikalaus, jos turės prisitaikyti prie reikalaujamo formato, kad atitiktų prekybos partnerio lūkesčius, įsitraukiant į jo naudojamą ir nusistovėjusį sąskaitų apdorojimo procesą. Todėl, prekiaujant su užsienio partneriais, rekomenduojama iš anksto pasirūpinti sprendimais, kurie leistų, lengvai išsiųsti e. sąskaitas.

Stebint pokyčius kaimyninėse šalyse Lietuvos verslai gali susidurti su:

  • Partnerių reikalavimais. Įmonės, dirbančios su Latvijos, Estijos ar Lenkijos partneriais, gali susidurti su privalomu reikalavimu teikti e. sąskaitas. Šios rinkos jau bus sukūrusios efektyvesnius procesus, tad PDF sąskaitos gali būti nepageidaujamos ir teks atnaujinti savo apskaitos sistemas, kad galėtų išsiųsti e. sąskaitas pagal klientų keliamus reikalavimus. Panašios tendencijos matomos Skandinavijos rinkose.

  • Reguliaciniais pokyčiais. Lietuvos valdžia, atsižvelgdama į sėkmingą kaimyninių šalių patirtį, gali svarstyti iniciatyvas skatinti arba privalomai įvesti e. sąskaitas, siekiant didesnio skaidrumo ir efektyvesnio PVM surinkimo. Be to, ES direktyva „ViDA“ (VAT in Digital Age) numato laipsnišką e. sąskaitų integraciją tarpvalstybiniuose sandoriuose, todėl jų naudojimas neišvengiamai taps svarbia įmonių procesų dalimi.

B2B e. sąskaitos
B2B e. sąskaitos
FOTO: Bendrovės archyvas

Kaip suvaldyti rizikas ir pasiruošti pokyčiams Lietuvos verslams iš anksto?

Lietuvos verslams, dirbantiems su šalimis, kuriose jau yra ar bus privalomos e. sąskaitos, verta investuoti į skaitmeninius sprendimus, užtikrinančius efektyvų ir teisiškai patikimą sąskaitų išrašymą ir pateikimą. Šie pokyčiai ne tik padės laikytis vietinių įstatymų, tačiau ir suefektyvins verslo procesus. Tuo tarpu jau šiuo metu esantys rinkoje tinkami įrankiai verslams užtikrins sklandų perėjimą prie e. sąskaitų naudojimo:

  • Smulkiam ir vidutiniam verslui skirta sąskaitų valdymo platforma Banqup, kuri leidžia išsiųsti e. sąskaitas į Peppol (europinis e. sąskaitų tinklas), SABIS (Lietuvos B2G e. sąskaitų sistema), „e-adrese“ (Latvijos B2G e. sąskaitų sistema), Estijos sąskaitų apsikeitimų tinklą. Ateityje Banqup bus pritaikyta Lenkijos vietinei sistemai KsEF, kai sąskaitų negalima bus pateikti per Peppol tinklą. Taip pat ši platforma generuoja europinius standartus atitinkančias e. sąskaitas (XML/UBL), kurias lengva išsiųsti įprastu el. paštu.

  • Didelėms įmonėms, siekiančios automatizuoti savo sąskaitų siuntimo ir gavimo procesus, skirti technologiškai pažangesni sprendimai:

    - Euroconnector. LR ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotas duomenų mainų įrankis, kuris valdomas per API ir skirtas siųsti sąskaitoms per Peppol tinklą. Susiejus apskaitos sistemą su Euroconnnector - įmonei atsiveria galimybės ne tik siųsti e. sąskaitas matant pristatymo būsenas, keistis žinutėmis, bet ir gauti e. sąskaitas iš verslo partnerių automatizuotu būdu.

    - Sąskaitų valdymo sprendimų tiekėjai kaip Unifiedpost, kurie siūlo integruotus sprendimus ne tik į Peppol tinklą, tačiau ir į vietines e. sąskaitų teikimo platformas, bei pagelbėja su teisingu e. sąskaitų sukūrimu, jų transformavimu į europinius standartus atitinkančias duomenų rinkmenas.

E. sąskaitų naudojimo neišvengsime - verslus privers jomis keistis arba ES, arba vietinė valdžia, kurios abi siekia padidinti PVM surinkimą, o elektroninės sąskaitos yra vienas iš efektyviausių tam skirtų priemonių. Taip pat vis didesnį spaudimą jausime iš didesnių savo klientų, kurie jau bus atradę e. sąskaitų naudojimosi naudą. Tad prie pokyčių galime bandyti prisitaikyti jau šiandien.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės