„Jeigu klientas iki rugpjūčio vidurio įsirengia 10 kW galios saulės elektrinę, iki metų galo ji dar gali sugeneruoti apie 3 000 kWh. Skaičiuojame, kad vidutinė elektros kaina yra 22 ct/kWh. Jei už elektros energiją su ESO atsiskaitoma už pagamintos ir susigrąžintos elektros energijos 1 kWh, dėl pasaugojimo iš vidutinės kainos už kilovatvalandę atimami 6 centai. Ir tuomet apskaičiuoti paprasta – 0,16 eur dauginame iš generuojamos energijos. Sandauga ir yra lygi sutaupomai sumai, šiuo atveju – 480 eurų,”, – apie skaičiavimą pasakoja V. Brazinskas.

Anot privačių klientų skyriaus vadovo, sutaupoma suma priklauso nuo kelių faktorių: laiko, kada pastatoma saulės elektrinė, jos galingumo, atsiskaitymo už saulės sugeneruojamą elektros energiją plano ir kitų detalių.

„Nereikia galvoti, kad saulės elektrinę galima įsirengti tik pavasarį ar vasaros pradžioje. Tiesa, tai palankus laikas, bet Lietuvoje saulėtasis sezonas dažniausiai tęsiasi net iki spalio pabaigos, – primena V. Brazinskas. – Jei klientas kreipsis dėl elektrinės jau dabar, ją galėsime sumontuoti dar rugpjūtį. Beje, procesas vyks sparčiau, jei siųsdamas užklausą dėl saulės elektrinės įrengimo, žmogus jau turės Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) sąlygas, pateiks kuo daugiau informacijos apie elektros suvartojimą, vietą, kur nori statyti elektrinę.“

Atsiperka per 2-3 metus

Anot specialisto, be paramos įsigijus saulės elektrinę, ji atsiperka per 3-5 metus, o su parama – vos per 2-3 metus. Kad atsiperkamumas su parama gerokai greitesnis įsitikino ir Arūnas Zybartas, „Saulės grąžos“ klientas. Pasak jo, parama buvo rimta paskata ne tik pačiam, bet ir tėvams bei kaimynams įsigyti saulės elektrines.

„Apie saulės elektrines drauge su kaimynais kalbėjome jau seniai. Tuomet didžiosios dalies perkančiųjų elektrines paskata buvo tvarumo ir aplinkosaugos idėjos, bet ne mažesnės kainos. Visgi pasikalbėjome su kaimynais ir nusprendėme palaukti. Dėl tuo metu sąlyginai pigios elektros ir brangių elektrinės įsigijimo kaštų saulės elektrinės įrengimas neatrodė toks ekonomiškai patrauklus. Tačiau mintis apie saulės elektrinę sugrįžo įsigijus šilumos siurblį. Išaugo elektros sąskaitos, todėl reikėjo ieškoti sprendimo. Atsiradusi valstybės parama paskatino ne tik mane, bet taip pat ir mano bendraminčius įsirengti saulės elektrines. Ant penkių namų stogų buvo sumontuotos 10 kW elektrinės, – pasakoja Gargžduose gyvenantis vyras. – Kai 2021 metų pradžioje įsirengėme saulės elektrines, atsiperkamumas svyravo nuo 4 iki 4,5 metų. Tačiau kai po metų elektros kainos tapo nestabilios, šoko į viršų kartais, atsiperkamumas sutrumpėjo dvigubai.“

Pasak A. Zybarto, mokesčiai už suvartotą elektros energiją pasikeitė nepalyginamai: „Kai tik įsirengėme šilumos siurblį, bet dar neturėjome saulės elektrinės, vasarą už elektros energiją mokėdavome apie 70 eurų, žiemą – elektros energijos sąskaitos viršydavo 200 eurų. Kai atsirado saulės elektrinė, už elektrą mokėjome tik pagal planą – 32 eurų instaliuotos galios mokestį. Besikeičiantys poreikiai padiktavo ir sprendimą didinti saulės elektrinės galią. Dabar turime beveik 12 kW galios saulės elektrinę, o už tai nemokame nieko. Mat pagal pasirinktą dabartinį atsiskaitymo planą, 12 proc. nuo į tinklą pateiktos energijos lieka elektros tiekėjui, o visa likusi dalis – suvartojama einamuoju metu. Perteklius atiduodamas į tinklus, kuris vėliau panaudojamas žiemos sezono metu, kai energijos poreikis – didžiausias, o elektrinės generacija – minimali.“

Suskubusieji dar gali gauti paramą

Dar balandį APVA paskelbė kvietimą kreiptis dėl tęstinės paramos saulės elektrinėms. Paramoms skirta 40 mln. eurų, o kvietimas galioja iki spalio arba tol, kol bus išdalinta visa suma. Visgi „Saulės grąžos“ specialistas prognozuoja, kad parama baigsis greičiau:

„Nuo balandžio pabaigos dėl paramos saulės elektrinei kreipėsi beveik 13 tūkst. žmonių. Kompensacijoms liko mažiau nei milijonas. Sumą klientai, tikiu, išgraibstys per kelias savaites. Visgi suskubus dabar kreiptis dėl paramos, dar galima ją gauti“.