Pagalba yra teikiama kompleksiškai

„Vienos stotelės“ įkūrimo priežastimi tapo LPF „SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijos“ nuoseklus darbas ieškant būdų, kaip galima dar tikslingiau atliepti krizinėse situacijose atsidūrusių šeimų poreikius.

„Paslaugų teikimas vienoje vietoje leidžia geriau koordinuoti patį paslaugų teikimą ir pasiekti iškeltus tikslus. Tai taip pat leidžia matyti šeimą holistiškai – dirbti su visu šeimos konstruktu, o ne tik viena jo dalimi,“ – apie pagalbos teikimą „Vienoje stotelėje“ pasakoja centro vadovė Božena Narkun. „Centre dirba skirtingi specialistai – tiek atvejo vadybininkai, psichologai, šeimoms padeda ir mediatorius. Šiuo metu turime 15-os specialistų komandą, kuri atsižvelgia į kiekvieną individualų šeimos atvejį ir pagalbą teikia atliepiant tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų poreikius.“

Dažniausiai kreipiasi šeimos, išgyvenančios skyrybų procesą

Per pirmuosius savo gyvavimo metus „Viena stotelė“ suteikė pagalbą 280 šeimų, patekusių į krizines situacijas. Per šiuos metus taip pat išryškėjo ir dažniausiai pasikartojantys iššūkiai, dėl kurių šeimos kreipdavosi pagalbos.

„Dažniausiai pagalba yra reikalinga šeimoms, išgyvenančioms skyrybų procesą. Tokiu atveju tėvai savo vaikams ieško geriausio sprendimo, su jais iš naujo nori kurti bei stiprinti emocinį ryšį. Dirbame ir su tomis šeimomis, kurios skyrybų stengiasi išvengti. Taip pat nemažai kreipiasi šeimų, kurios siekia atkurti pamestą ryšį su savo paaugliais – jos aktyviai domisi skirtingais pagalbos būdais, dalyvauja mokymuose ir pan. Kiekviena situacija dėl kurios kreipiasi šeima yra labai unikali, tačiau gaunama pagalba kiekvienai šeimai leidžia į situaciją pažiūrėti kitaip, taip atrandant naujus problemų sprendimo būdus. Svarbiausia, jog tokiose situacijose šeimos neliktų vienos ir drąsiai informuotų apie joms reikalingą pagalbą.“- dalinasi Božena Narkun.

Šeimos yra viso proceso partneris

Gaudamos kompleksinę pagalbą šeimos „Vienoje stotelėje“ yra viso proceso partneris, o ne užsakovas ar vykdytojas.

„Kuomet šeimą matome kaip viso proceso partnerį, o ne vykdytoją ar proceso užsakovą, pagalbos teikimas taip pat paspartėja. Šeima turi jaustis ir būti išklausyta, išgirsta, taip leidžiant šeimai daugiau pasitikėti tiek pačia savimi, tiek ir mumis bei tiekiama pagalba. Visuomet yra malonu išgirsti, kuomet šeimos pakomentuoja, jog jaučiasi suprastos, o į jų situaciją buvo atsižvelgta individualiai, be išankstinių nusistatymų. Tai ir yra vienas iš mūsų komandos tikslų – sukurti saugią aplinką šeimai (vaikams, tėvams), kuri, padedama specialistų, stojasi ant savo kojų. Jei į šeimas žiūrėtume tik kaip į paslaugos užsakovus, o individualias situacijas matytume vienodomis spalvomis, „Vienos stotelės“ darbas tiesiog nebevyktų.“ – pasakoja „Vienos stotelės“ vadovė Božena Narkun.

Vykdo ir prevencinę veiklą

Per šiuos metus „Viena stotelė“ ne vien padėjo krizinėse situacijose atsidūrusioms šeimoms, tačiau užsiėmė ir prevencine veikla.

„Per pirmuosius veiklos metus turėjome galimybę dar kartą atsakyti į klausimą, kokių paslaugų šeimoms dar trūksta ir kokio požiūrio į pagalbos teikimą šeimai siekiame. Apie tai galvodami į Lietuvą atsivežėme tris naujas darbo su šeimomis metodikas, pagal kurias apsimokėme patys, apmokome norinčias šeimas bei žiniomis dalinamės ir su partneriais. Tarp šių metodikų yra „Parents Under Pressure (PuP)“ – šios programos dėka tėvai mokosi atrasti save tėvystėje, „No Kids in the Middle“ – programa tėvams, kurie skyrybų procese savo vaikams ieško geriausių sprendimų, bei „Teen Triple P“ – skirta tėvams, auginantiems paauglius. Taip pat organizuojame pavienes paskaitas apie sensoriką, paauglių lytiškumą, paauglių psichologinę sveikatą, moters psichologinę sveikatą po gimdymo ir kt. – apie „Vienoje stotelėje“ taikomas metodikas bei vykdomus mokymus dalinasi Božena Narkun. – Visuomet svarbu prisiminti, kad nei vienas iš mūsų negimė žinodamas, kaip būti tėvais. Šiuo klausimu dažniausiai einame ten, kur mus veda intuicija – atkartojame tai, ką matėme savo šeimoje, arba atvirkščiai – tai atmetame ir ieškome naujų kelių. Tėvais mes tampame, o tėvystėje augame, todėl tėvystėje yra labai svarbu nelikti vieniems, semtis žinių, naujų idėjų tam, kad galėtume tobulėti. Tam tikrų žinių turėjimas dažnai padeda tėvams megzti tokį ryšį su vaikais, kuris turi įtaką tolimesnei vaiko raidai bei tarpusavio santykiui. Būtent dėl šios priežasties ir investuojame į šviečiamąsias paskaitas, kviečiame visus norinčius tėvelius, dalinamės savo turimomis žiniomis. Turėdami daugiau žinių, tėveliai gali geriau suprasti tam tikrus šeiminius procesus, laiku pastebėti kylančias problemas taip joms užkertant kelią arba laiku išsprendžiant.“

Ateities planuose – naujo šeimos krizių centro atidarymas

Atsižvelgiant į didelį „Vienos stotelės“ paslaugų poreikį, centro vadovė Božena Narkun dalinasi, jog netolimoje ateityje laukia dar vieno šeimos krizių centro atidarymas – šis centras plėstų apgyvendinimo paslaugos teikimą.

„Kadangi „Viena stotelė“ yra vieta, kurioje yra teikiamos kompleksinės paslaugos šeimai, apgyvendinimo paslauga nėra nuo to atsiejama. Šios paslaugos poreikis yra labai didelis, tačiau skaičius šeimų, kurioms šiuo metu galime teikti šią paslaugą – ribotas. Atidarius naują šeimos krizių centrą, tikime, kad galėsime geriau atliepti šį poreikį. Kalbant apie ateities planus, viliamės, kad ir toliau mūsų buvę paslaugų gavėjai dalinsis išsineštomis žiniomis ir paprašyti pagalbos skatins kitas šeimas. Džiaugiamės, jog yra tokių šeimų, besidalinančių apie pagalbos svarbą – tai parodo, jog geroji patirtis leidžia šeimoms žengti žingsnį link pagalbos paieškos, o mums, kaip specialistams, atskleidžia, jog mokame kalbėti apie sunkumus, nestigmatizuoti, išklausyti ir suteikti reikalingą pagalbą.

Daugiau informacijos apie „Vieną stotelę“ bei LPF „SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijos“ veiklas galite rasti socialiniuose tinkluose bei elektroniniame puslapyje.

Projektas įgyvendinamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis LT03-1-SADM-K01-002.