„Nors nėra apčiuopiama, muzika sužadina jutimus ir emocijas, tad vinilinė plokštelė galėtų būti labai gražia ir apgalvota dovana po Kalėdų eglute. Juk rinkdamiesi ją, galvojame apie konkretų žmogų ir tai, kas jam patinka, jį džiugina ar sukelia nostalgiškus prisiminimus“, – sako muzikos prodiuseris Lauras Lučiūnas.
Vinilas skamba šilčiau
Lauras prisipažįsta, kad pats daug metų klausosi muzikos būtent iš vinilinių plokštelių, nes iš jų sklindantis garsas yra ypatingas – švelnus, šiltas ir natūralus. Skirtingai nei melodijos iš telefono ar kompiuterio, tai nėra greito vartojimo muzika, kai vienas kūrinys keičia kitą. Vinilinė plokštelė reikalauja dėmesio, laiko – jos klausymas kažkuo panašus į knygos skaitymą, kai verti puslapį po puslapio.
Jis atkreipia dėmesį, kad rinkoje galima įsigyti ne tik klasikinių, gerai žinomų senų atlikėjų kūrinių, bet ir šiuolaikinės lietuviškos muzikos, kurios pasirinkimas tikrai platus. Žinomas prodiuseris pasakoja, kad ir pats kai kuriuos lietuviškos muzikos albumus bei atlikėjus atranda ne skaitmeninėje erdvėje, bet būtent tokių įrašų dėka.
„Artėjant Kalėdoms, prekyba vinilinėmis plokštelėmis suintensyvėja, tačiau šventinis šurmulys didesnės įtakos perkamos muzikos turiniui neturi. Nors prekiaujama ir kalėdinių dainų rinkiniais, dažniau žmonės įsigyja tai, ko nori klausyti nuolatos, o ne vieną kartą. Vinilinės plokštelės paprastai nėra vienos šventės dovana“, – pastebi pašnekovas.
Lauras pasakoja atkreipiantis dėmesį į tai, kaip žmonės parduotuvėje renkasi vinilus – kuomet atidžiai dairomasi į labai skirtingų žanrų plokšteles, galima spėti, kad vinilai bus skirti dovanoms. Įdomu, kad įsigydami vinilines plokšteles žmonės dažnai įsivaizduoja ne tik patį žmogų, kuris klausysis muzikos, bet ir namus, kuriuose ji skambės. Tai irgi lemia jų apsisprendimą.
„Vinilines plokšteles perka patys įvairiausi žmonės: vieni paakinti jaunystės nostalgijos, kiti atranda seniai išsvajotų atlikėjų įrašus, kurių ilgai ieškojo ir kuriuos pagaliau galima įsigyti. Jauni žmonės vinilines plokšteles dažniau įsigyja koncertuose, brandesni tikslingai ieško norimų įrašų internete arba užsuka į parduotuves“, – apie į standartinį apibrėžimą netelpančią pirkėjų auditoriją pasakoja prodiuseris.
Laikas augina vertę
Vinilinės plokštelės gali būti ne tik emocijas kurianti dovana, bet ir savotiška investicija į meną, kurio vertė bėgant laikui tik auga. Plokštelės dažnai leidžiamos ribotais tiražais, yra numeruojamos, tad pasitaiko, kad vos iškeliavusios iš parduotuvės, antrinėje rinkoje iškart brangsta du ar tris kartus.
L. Lučiūnas pasakoja, kad vidutinė naujos vinilinės plokštelės kaina siekia apie 30 eurų, tačiau riboto leidimo įrašai gali kainuoti gerokai daugiau. Pavyzdžiui, lietuviškas Romo Lileikio ir Kipro Mašanausko albumas „Rekviem“ yra gerokai brangesnis, antrinėje rinkoje kainuoja kelis šimtus eurų. O senos lietuviškos plokštelės, kurios niekada nebuvo perleistos, tampa tikrais kolekcininkų perlais – jų vertės dar didesnės.
Prodiuseris atkreipia dėmesį į dar vieną ypatingą vinilinių plokštelių išskirtinumą – jų dizainą. Viršeliai dažnai kuriami profesionalių dailininkų, todėl patys iš savęs yra meno kūriniai, sustiprinantys muzikos siunčiamą žinią ir tuo pačiu puikiai įsiliejantys į namų interjerą ar tampantys jų akcentu.
L. Lučiūnas pastebi, kad vinilinių plokštelių renesansas ne tik sugrąžina praeities žavesį, bet ir prisitaiko prie modernių laikų, suteikdamas muzikos mylėtojams galimybę atrasti visiškai naują patyrimo lygį, galimybę muzikos ne tik klausytis, bet ir fiziškai patirti: palaikyti plokštelę rankoje, uždėti ją grojimui – regis, smulkmenos, tačiau kokios svarbios. Pašnekovas įsitikinęs – vinilinė plokštelė – tai dovana, kuri bus visuomet brangi tiek dėl su ja susijusių prisiminimų, tiek dėl vertės rinkoje.
Prasmingų dovanų dairykitės greenlp.lt
Smalsu pamatyti, kaip gaminamos vinilinės plokštelės? Kviečiame pasižiūrėti!