Lietuva dar 2010 metais ratifikavo Jungtinių Tautų konvenciją dėl žmonių su negalia teisių. Remdamasi ja, Vyriausybė priėmė asmenims su negalia tinkamos aplinkos visose gyvenimo srityse plėtros programą – ją Lietuva turi įgyvendinti iki 2030 metų. Taigi, per artimiausius šešerius metus turės būti didinamas fizinės ar informacinės aplinkos bei prekių ir paslaugų prieinamumas žmonėms su negalia.
Įstaigos, teikiančios paslaugas, įprastai akcentuoja judėjimo negalią turinčių žmonių poreikius – fizinį aplinkos prieinamumą. Lietuvoje aplinkos pritaikymas šiems žmonėms jau tampa kasdiene norma ir vartotojo teise, o ne prabangos elementu. Vis dėlto, negalią turintys žmonės prekybos vietose vis dar susiduria su daugybe problemų.
Žmonėms su negalia tai kelia ir pyktį, ir juoką
Lietuvos žmonių su negalia sąjungos projektų koordinatorė Ramunė Šidlauskaitė vardija galybę nepatogumų, su kuriais kasdien prekybos vietose susiduria judėjimo negalią turintys žmonės, o taip pat ir tėvai su kūdikių vežimėliais.
„Didieji prekybos centrai yra daugmaž patogūs žmonėms su negalia – juose yra įrengti specialūs tualetai, skirtos atskiros parkavimo vietos. Tačiau vis dar yra problemų, – sako pašnekovė. – Neįgaliųjų vietos dažnai būna užimtos ne neįgaliųjų automobilių, o į neįgaliųjų tualetus dažnai net neįmanoma patekti.“
R. Šidlauskaitės teigimu, neįgaliųjų automobilių parkavimo vietas dažnai užima kiti automobiliai arba čia būna statomi prekybos vagonėliai, šiukšlių konteineriai, kiti laikini statiniai. „Žiemos metu čia įrengiamos eglučių prekybos vietos, taip pat į neįgaliesiems skirtas parkavimo vietas dažnai būna sustumiamas sniegas“, – sako pašnekovė.
Prekybos vietose žmonėms su negalia įrengti tualetai taip pat sukelia problemų. Pasak R. Šidlauskaitės, šie dažniausiai būna užrakinti ir patekti į juos kartais būna netgi neįmanoma.
„Užrakinami tualetai XXI amžiuje jau kelia ir pyktį, ir juoką. Juolab, kad tai ne komforto klausimas, o fizinė būtinybė“, – apmaudo neslepia Lietuvos žmonių su negalia sąjungos atstovė.
R. Šidlauskaitės teigimu, kai kuriose Vilniuje esančiose parduotuvėse žmonėms su judėjimo negalia įmanoma patekti tik į pirmąjį parduotuvės aukštą, o į antrąjį – jau ne, nes yra tik laiptai. Pašnekovė taip pat vardija, kad prekybos vietose prekės dažnai būna išdėstytos pakankamai aukštai, dėl ko būna sunku ar neįmanoma jų pasiekti. Tačiau ji pažymi, kad didesnių parduotuvių darbuotojai dažnai pasiūlo savo pagalbą.
Taip pat R. Šidlauskaitė pastebi, kad pagal statybos techninius reglamentus tarp prekybos vietose esančių lentynų turi būti pakankamo dydžio laisvi plotai, tačiau kartais lentynos būna išdėstytos taip, kad judėti tampa neįmanoma ne tik lankytojams neįgaliojo vežimėlyje, bet ir stambesniems ar nešantiems nešulius žmonėms.
Maža to, problemų žmonėms su negalia sukelia ir atsiskaitymas kasoje.
„Didžiausia blogybė yra savitarnos kasos, kurios yra įrengtos gana aukštai. Būna sunku pamatyti, kas rašoma ekrane, sunku pasiekti ekraną, paspausti jame esančius mygtukus ar pasverti prekes. Taip pat dažnai keblumų sukelia toli esantis kortelių skaitytuvas, dėl ko tenka kviesti parduotuvės darbuotoją, kad šis suvestų PIN kodą. Tačiau juk nėra saugu svetimam žmogui sakyti savo banko kortelės duomenis...“, – problemas, su kuriomis susiduria negalią turintys žmonės, vardija pašnekovė.
Prekybos tinklai tvirtina darantys daug
Didžiausi Lietuvos prekybos tinklai tvirtina skiriantys nemažai dėmesio judėjimo negalią turintiems žmonėms ar tėvams su kūdikių vežimėliais. Prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė sako, kad parduotuvėse stengiamasi sukurti kuo daugiau patogumo.
„Mūsų parduotuvėse įrengtos specialios kasos, turinčios platesnį įvažiavimą, pritaikytą pravažiuoti tiek neįgaliojo naudojama transporto priemone, tiek vaikišku vežimėliu, – vardija pašnekovė. – Ten, kur yra reikalinga, prie parduotuvių įėjimų įrengti specialūs nuolydžiai, padedantys savarankiškai patekti ir išvykti iš parduotuvės judėjimo negalią turintiems asmenims, patogiai apsipirkti tėvams su vaikais vežimėliuose.“
I. Trakimaitės-Šeškuvienės teigimu, atnaujinant parduotuves ypatingas dėmesys skirtas tam, kad visi praėjimai būtų pritaikyti negalią turintiems žmonėms pravažiuoti, o naujesnėse dviejų aukštų parduotuvėse įrengti ir didesni liftai, kuriais gali naudotis neįgalieji, tėvai su vaikų vežimėliais, senjorai. Be to, judėjimo negalią turintys žmonės Vilniaus Akropolio „Maximoje“ gali pasinaudoti didesne, jų poreikiams pritaikyta persirengimo kabina, sako prekybos tinklo atstovė.
Savo ruožtu prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė pažymi, kad visos naujos ar rekonstruotos „Iki“ parduotuvės yra pritaikytos žmonėms su negalia. Taip pat siekiama užtikrinti, kad sunkumų negalią turintys žmonės nepatirtų ir senose parduotuvėse.
„Visose parduotuvėse įrengiame ne mažesnius nei 85 cm pločio praėjimus, slenksčių peraukštėjimus – ne daugiau nei 20 mm, montuojame ir pažemintas kasas. Be to, visos savitarnos kasos yra įgarsintos“, – vardija V. Budrienė.
Dėmesio žmonėms su negalia teigia skiriantys ir prekybos tinklo „Rimi“ atstovai. „Rimi“ rinkodaros ir viešųjų ryšių skyriaus vadovės Dalios Čenkienės teigimu, parduotuvės projektuojamos pagal privalomus statybos techninius reglamentus, padedančius lankytojams su negalia apsipirkti be papildomų trukdžių.
„Pavyzdžiui, patekimas į parduotuves yra viename lygyje su lauko danga, įrengti vedliniai takeliai silpnaregiams, viešieji ir darbuotojų tualetai pritaikyti žmonėms su negalia, ten įrengti ir pagalbos mygtukai. Be to, kasos stalų aukščiai yra tinkami pirkėjui su negalia vežimėlyje, atstumai tarp kasos stalų ir praėjimuose yra pakankamai erdvūs, automobilių stovėjimo vietos žymėtos ir įrengtos šalia įėjimų, papildoma plati vieta paliekama autobusams su platforma, nuleidžiančia vežimėlį“, – tvirtina D. Čenkienė.
Neįgaliųjų reikalų departamentas primena, kad daugiau informacijos apie fizinės aplinkos prieinamumą galima rasti www.ndt.lt, o iškilus klausimams kreiptis į Neįgaliųjų reikalų departamento konsultacijų centro ekspertus el. pašto adresu KC@nd.lt