Finansinį pamatą norėjo kurti pats
Komikas Mantas Grimalis pasakoja, kad jau nuo ankstyvos paauglystės siekė finansinės nepriklausomybės nuo tėvų ir norėjo pats užsidirbti pinigų savo poreikių bei norų išpildymui. Todėl iki pilnametystės iš Gargždų kilęs vaikinas save išmėgino tiek statybų sektoriuje, tiek vasaromis dirbdamas padavėju pajūryje. Persikėlęs studijuoti į sostinę Mantas išbandė parduotuvės konsultanto, administratoriaus pozicijas, taip pat dirbo biure ir buvo trumpai išvykęs dirbti į užsienį.
„Gana anksti supratau darbo svarbą ir pradėjau kurtis tvirtesnį finansinį pamatą bei bandžiau savarankiškai užsidirbti pinigų. Save išlaikyti norėjau ir po mokyklos baigimo, tad kai atvykau studijuoti į Vilnių, įsidarbinau padavėju. Tuomet sekė parduotuvės konsultanto darbas, o po studijų baigimo, svajodamas užsidirbti dar daugiau, nusprendžiau išvykti ir į užsienį. Įsidarbinau viename Norvegijos šiltnamių ūkyje. Tiesa, tai buvo vienas sudėtingiausių išbandymų ir šio laikotarpio tikrai nebenorėčiau kartoti. Vos po poros mėnesių nusprendžiau grįžti atgal į Lietuvą ir pradėjau dirbti vyrų grožio salono administratoriumi. Dar vėliau išmėginau ir darbą biure – organizuodavau aviacijos konferencijas“, – savo darbo patirtis atskleidžia M. Grimalis.
Pašnekovas priduria, kad savęs išmėginimas įvairiose srityse padėjo jam susiformuoti, įgauti vertingų patirčių ir noro siekti savo tikslų. Šios patirtys prisidėjo ne tik prie jo finansinės gerovės, bet ir asmeninio augimo, suteikė pasitikėjimo rinktis savo kelią – taip jis pradėjo kurti sėkmingą tinklalaidę ir pasinėrė į komedijos pasaulį.
Darbas aptarnavimo srityje komikui buvo vienas vertingiausių
Prisimindamas pirmuosius savo darbus, kaip vienus vertingiausių, žinomas komikas išskiria išbandytus aptarnavimo sektoriuje ir prekyboje, nes ten įgytas pamokas bei patirtis jis pritaiko net ir šiandieninėje savo veikloje.
„Kiekviename darbe pasisėmiau vis naujų patirčių ir šio to išmokau. Tačiau turbūt labiausiai išskirčiau aptarnavimo ir prekybos sritis, nes ten įgytus įgūdžius pritaikau kone kasdien ir dabar, bendraudamas su žmonėmis bei su savo publika. Aš visiems jauniems žmonėms rekomenduoju įsidarbinti aptarnavimo ar prekybos srityje, kur reikia dirbti su klientais, nes ten labai daug išmoksti realistiškų, gyvenimiškų pamokų: dažnai tenka ieškoti kompromisų, pagalvoti, kaip atsakyti, valdyti savo emocijas ir, apskritai, tinkamai bei pagarbiai bendrauti su žmonėmis“, – teigia M. Grimalis.
Be to, toks darbas vaikinui suteikė ne tik vertingų įgūdžių ar daugiau finansinio stabilumo, bet ir patogumo, planuojant savo laiką: „Aptarnavimo srityje ir prekyboje darbo grafikai dažnai būna slenkantys arba labiau priderinami prie kiekvieno individualių galimybių, tad viskas yra gerokai patogiau ir lanksčiau. Kitaip tariant, darbo laikas taikomas prie tavęs, o ne tu prie jo. Tai viena iš stipriausiai motyvuojančių priežasčių dirbti šioje srityje.“
Nesigėdijo nei vieno darbo
Vis dėlto, aptarnavimo ir prekybos sektorių neretai lydi įvairūs stereotipai ir klišės, o kai kuriems jaunuoliams dirbti parduotuvėje atrodo gėdinga. Tačiau M. Grimalis niekada nejautė nieko panašaus ir mano, kad daugelį stereotipų nesunku sugriauti, išdrįsus tą darbą pabandyti pačiam.
„Galima save atrasti per įvairius darbus, todėl aš niekada nesigėdijau nei vieno, kurį išbandžiau. Žinoma, esu susidūręs su keistomis bendraamžių reakcijomis, ypač kai studijų metu dirbau labai paprastus ir žemiškus darbus. Tačiau niekada to nesureikšmindavau, o ilgainiui ir tie didžiausi kritikai suprasdavo, kad patirtis neateis savaime ir joks darbdavys nenorės samdyti nebrandaus, nepatyrusio ir nieko neišbandžiusio žmogaus. Yra geras posakis, kad kažką supranti tik tada, kai pabūni kito batuose. Manau, kad ši frazė labai tinkama ir kalbant apie darbą“, – įsitikinęs komikas.
Anot pašnekovo, jam dažnai tenka sutikti jaunų žmonių, kurių karjeros kelias dar tik prasideda. Dalies jų požiūrį neišvengiamai formuoja ir socialiniai tinklai, kuriuose jaunuoliai mato sėkmingus, daug uždirbančius žmonės, todėl to paties tikisi ir jie. „Manau, kad čia yra viena iš problemų. Visi nori daug turtų ir šlovės, bet juk niekas taip paprasta ir greitai pasiekiama gyvenime nebūna. Aš taip pat nuėjau ilgą kelią, kol įgavau reikiamos patirties ir pamokų, kurios padėjo įsitvirtinti „stand-up“ komedijos scenoje. Mūsų pirmieji pasirodymai buvo nemokami, važinėdavome po visą Lietuvą ir mažus miestelius. Reikėjo daugybės pasirodymų, kantrybės ir atkaklumo, kol tapome tuo, kuo esame dabar“, – atvirai sako M. Grimalis.
Nauja prekybos tinklo „Rimi“ darbdavio įvaizdžio kampanija „Ateik į „Rimi“ ir užsidirbk“ taip pat skatina atsisakyti prekybos sektorių bei darbą jame lydinčių stereotipų. Pasak „Rimi“ personalo vadovės Vaidos Kaikarienės, darbas prekybos centre gali būti puiki pradžia kiekvieno jaunuolio karjerai, o uždirbtas atlygis padės įgyvendinti savo norus ir svajones. Be to, dirbančių laukia karjeros galimybės, su studijomis derinamas grafikas ir daug kitų naudų.
„Tikimės, kad jauni žmonės drąsiai ieškos darbo mažmeninės prekybos srityje, nes čia visada laukiami nauji darbuotojai, jiems sudaromas lankstus darbo grafikas, tad galima darbą derinti tiek su studijomis, tiek su laisvalaikiu ar šeimos poreikiais. Dabar visi daug keliaujame ir matome, kad didžiausių pasaulio miestų prekybos centruose dirba itin daug jaunimo, kurie pasisemia patirties ir įgauna gebėjimų, praversiančių ateityje. Norime, kad ta banga pasiektų ir Lietuvą, nes dirbti įdomų darbą, įgauti patirties ir užsidirbti – jokia gėda“, – teigia V. Kaikarienė.
Skubėk kandidatuoti ČIA.