Kasdienis atsitraukimas vienam nuo kito šeimoje – mokykla, darželis, darbas, būreliai – tampa sunkiau pasiekiamas per atostogas. Derinti poilsį su darbu ir pasirūpinti, kad mažamečiai būtų užimti, gali būti sudėtinga. Vaikų poreikiai ir norai linkę keistis žaibišku greičiu, išbalansuoja pusiausvyrą, o ką jau kalbėti apie kokybiškai ir prasmingai praleistą laiką.

Šiaurės licėjaus pradinės mokyklos vadovė Inga Ražienė dalijasi, kaip vaikams padėti džiaugtis vasara, o tėvams pasimėgauti poilsiu ir laiku su šeima. Pasak I. Ražienės, tinkamai planuojant ir organizuojant veiklas, atostogos atrodys ne tik ilgesnės, bet ir bus malonios ir naudingos visai šeimai.

Laisvalaikis su vaikais

1. Planuokite kartu

Neabejojame, geriausiai savo vaikus pažįsta tėvai, tačiau tik patys vaikai tiksliausiai įvardys savo troškimus. Įtraukite juos į planavimą, leiskite siūlyti idėjas ir rinktis pageidaujamas veiklas. Taip užtikrinsite, kad jų norų paisoma, ugdysite atsakomybę, auginsite bendrystės jausmą. Galite sukurti šeimos „klubą“ ar „tarybą“ ir organizuoti reguliarius susirinkimus – juose aptarsite veiklas, įsipareigojimus bei lūkesčius. Tokie susirinkimai padeda visiems šeimos nariams jaustis svarbiems, nes nuo jų pačių įsitraukimo priklauso visos šeimos gerovė.

2. Lavinkite įgūdžius

Namų ruošos darbai per atostogas – skalbimas, maisto gamyba, tvarkos priežiūra ir panašiai – neišvengiami. Į šį procesą siūlome įtraukti ir jauniausius šeimos narius. Pavyzdžiui, sutarti, kad antradieniais ir penktadieniais vaikai gamins pusryčius šeimai, kasdien vedžios šunį, padės rūšiuoti skalbinius, prisidės planuodami pirkinius, gal net nueis į parduotuvę. Tegul mažieji pasirūpina sveikų užkandžių atsargomis, nes per atostogas patys nori dažniau užkąsti. Patikėdami vaikams buities darbus, leisdami pasirūpinti ne tik savimi, bet ir artimaisiais padėsime tapti atsakingais suaugusiais. Tai lavins jų savarankiškumo įgūdžius ir suteiks pasitikėjimo savimi.

Laisvalaikis su vaikais

3. Leiskite laiką kartu

Kartu praleistas laikas – vertingiausia dovana jūsų vaikui. Nesvarbu, ar jis darželinukas, ar pradinukas, ar paauglys, laikas kartu – investicija, ilgainiui kurianti pridėtinę vertę. Pasivažinėjimas dviračiais, lankymasis interaktyviuose pažintiniuose takuose, užsiėmimai parkuose, nemokamos edukacijos muziejuose ar miesto bibliotekose gali suteikti daug laimės. Tokios patirtys dažnai tampa įsimintiniausios. Dalyvaukite bendruose užsiėmimuose, suteikite vaikams galimybę pasirinkti ir įsitraukti į įdomias veiklas. Balsuodami nuspręskite, ką ir kada veiksite su visa šeima, o ką, galbūt, atskirai.

Net jei turite kelis vaikus, svarbu skirti laiko kiekvienam šeimos nariui individualiai. Nepamirškite ir antrosios pusės! Susitarkite skirti laiko tik judviem, nesvarbu, ar tai bus pusvalandis, valanda, popietė ar vakaras. Trumpi ir kokybiški pasibuvimai gali sukurti stipresnį tarpusavio ryšį.

Laisvalaikis su vaikais

4. Susitaikykite – planai gali pasikeisti

Kartais net geriausiai sudėlioti planai griūva dėl nenumatytų įvykių – ligos, nelaimės ar oro sąlygų. Nors tai sukelia stresą ir nusivylimą, tokios patirtys dažnu atveju tampa vertingomis gyvenimo pamokomis. Sugriuvus planui A ir neturint plano B, praverčia tyrimais pagrįstas faktas, kad išsvajotos kelionės laukimas suteikia didesnį laimės pojūtį nei pati kelionė.

Plano nebuvimas taip pat yra planas. Pasitaikius blogam orui, vaikai turės progą panuobodžiauti. Tai skatina kūrybiškumą ir savarankiškumą, tad leiskite jiems patiems sugalvoti, ką veikti.

5. Rinkitės požiūrį

Nors lūkesčiai dažnai prasilenkia su realybe: „Norėjau kaip geriau, o išėjo...“, atminkite – šiuo metu esate geriausia savo paties versija. Ateityje pasistengsite labiau, bet dabar padarėte viską, ką galėjote. Nesmerkite savęs.

Tėvams itin aktualu gebėti priimti, įsiklausyti, kodėl vaikas nenori ar negali prisijungti prie suplanuotos veiklos. Neverskite dalyvauti užsiėmimuose vien todėl, kad „tokia tradicija“ arba, nes „teta labai laukė“, arba „ką žmonės pasakys“. Teiginys „nes aš taip pasakiau“, I. Ražienės teigimu, gali sukelti neigiamą įtaką. Jei mažamečiai tam nėra nusiteikę, tai sukels pasipriešinimą ir konfliktą, o ne džiaugsmą.

Laisvalaikis su vaikais

6. Mėgaukitės akimirka

Vienu metu galime būti tik vienoje vietoje. Leisdami laiką su vaikais, pasilepinkite akimirka ir nesijaudinkite dėl nepadarytų darbų. Buvimas „čia ir dabar“ padės išvengti streso ir leis džiaugtis vasaros momentais. Jeigu skaitote knygą, aplinkiniams pasakykite, kiek užtruksite.

Tėvai, be abejo, turi teisę į poilsį. Net trumpa kavos pertraukėlė ar pasivaikščiojimas gali padėti atgauti jėgas. Tik laimingi ir atsipalaidavę tėvai užaugins laimingus vaikus. Skirkite laiko sau, užsiimkite mėgstama veikla, drąsiai prašykite pagalbos iš artimųjų. Yra toks posakis: „Vaikui užauginti reikia viso kaimo.“ Bendradarbiaukite su kitomis šeimomis, savaitgaliais keiskitės vaikais ar organizuokite bendrus užsiėmimus. Tokiu būdu mažieji užmegs draugystes, o patys pasilepinsite poilsiu.

Laisvalaikis su vaikais

7. Aptarkite saugumo taisykles

Vaikai turi žinoti, kur gali žaisti, pas ką, kada eiti į svečius ir kokios taisyklės galioja susitinkant su draugais. Sutarkite, kada turi grįžti namo, paminėkite, kada patys grįšite iš darbo. Įspėkite mažuosius, kaip elgtis su nepažįstamais žmonėmis ir / ar jų siūlomomis vaišėmis, dovanomis.

Kartu prisiminkite kelių eismo taisykles ir aptarkite, ką daryti susižeidus draugui ar pačiam. Įsitikinkite, ar vaikas žino, kada ir kaip išsikviesti pagalbą. Visų situacijų numatyti ir aptarti neįmanoma, tačiau mažieji jaučiasi tvirčiau, kai būna girdėję apie elgesį atsidūrus pavojingose situacijose.

8. Laikykitės dienos ritmo

Atostogaujant svarbu nustatyti bent du pagrindinius dienos ritmus – kada keltis ir eiti miegoti. Trečias fiziologiškai svarbus momentas – valgymas. Šiek tiek nukrypus nuo įprasto grafiko nieko neatsitiks, tačiau svarbu išlaikyti stabilumą, kad atostogos netaptų chaotiškos ir nesutriktų vaiko režimas. Reguliarus ritmas mažiesiems padeda jaustis saugiai ir stabiliai, o pasibaigus atostogoms lengviau grįžti prie kasdienės rutinos.

Privati mokykla Šiaurės licėjus sėkmingai laikosi taisyklių, kuriomis siekiama suvaldyti vaikų naudojimosi mobiliaisiais telefonais trukmę. Mokykloje įkurta speciali erdvė „Ryšio taškas“, kurioje telefonais galima naudotis tik per pertraukas. Vasarą rekomenduojama sutarti panašiai – nusistatykite konkretų naudojimosi telefonu laiką ir vietą – pavyzdžiui, po pietų, atlikę priskirtas pareigas. Be to, svarbu įvesti taisykles, kur ir kada telefonais nesinaudosite, tarkim, valgydami prie stalo, važiuodami automobiliu ar likus valandai iki miego.

---

Vadovaujantis šiais patarimais, vasaros laikas gali tapti puikia proga stiprinti tarpusavio ryšius. Tai padės įveikti ateities sunkumus ir kurti laimę šeimoje.