Sulaukę palaikymo sėkmingai keliauja užsibrėžtų tikslų link
Zarasiškis Martynas Visockas – vienas tų jaunų žmonių, kuriam iki svajonės išsipildymo praėjusiais metais pritrūko nedidelės konkursinio balo dalies patekti į norimą studijų programą VDU Žemės ūkio akademijoje. Tačiau Martynas pasinaudojo fondo parama, tapo parengiamųjų studijų programos dalyviu ir šį birželį sėkmingai išlaikė valstybinį fizikos brandos egzaminą. Kadangi išklausyti įvadiniai bakalauro studijų programos dalykai jam taip pat buvo įskaityti, vaikinas šį rudenį studijuos VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto studijų programos Žemės ūkio mechanikos inžinerija antrajame kurse.
„Augau nuolat sukiodamasis greta žemės ūkio technikos senelio ūkyje ir tai man labai patiko. Kaip būsimas mechanikas netgi jaučiausi sukaupęs nemažai praktinės patirties, todėl vienintelė studijų programa, kurią nurodžiau prašyme priimti į studijas buvo Žemės ūkio mechanikos inžinerija VDU Žemės ūkio akademijoje. Kai paaiškėjo, kad nuo sėkmės mane skiria vos 0,04 konkursinio balo, buvo išties labai apmaudu. Jaučiausi sutrikęs ir tiesiog nežinojau, ką daryti toliau. „ŽŪA alumni“ labdaros ir paramos fondo finansuojama parengiamųjų studijų programa tuo metu suteikė man naują galimybę ir naują kvėpavimą“, – patekimo į VDU Žemės ūkio akademiją aplinkybes komentuoja M. Visockas.
VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto būsimam antrakursiui Rimgaudui Gudeliui praėjusieji metai buvo praturtinti reikšmingais gyvenimo įvykiais: pavasarį greta brandos egzaminų vaikinas Švenčionių rajone teisiškai įregistravo ūkį bei pradėjo ūkininkauti senelio dovanotoje žemėje. Paskelbus brandos egzaminų rezultatų paaiškėjo, kad į svajotą studijų programą Agronomija R. Gudelis nepatenka, tačiau kelias tapti šios studijų programos studentu visgi yra. Metus pasimokęs parengiamųjų studijų programoje Rimgaudas ką tik sėkmingai išlaikė biologijos ir anglų kalbos brandos egzaminus. Kadangi jis taip pat išklausė ir visus pirmakursiams dėstomus dalykus, rudenį vaikinas mokslus tęs antrame studijų programos Agronomija kurse. R. Gudelis neabejoja, kad siekiant vystyti pažangų ir tvarų ūkį, kuriame būtų auginami ir perspektyvūs mėsiniai galvijai, žinių reikės tikrai daug.
Ateities žemės ūkiui – perspektyvus išsilavinimas
VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė pastebi, kad naujausių mokslo žinių, gebėjimų ir kompetencijų žemės ūkyje ir jį aptarnaujančiuose versluose tikrai reikės vis daugiau, nes pastarąjį dešimtmetį tai – vienas sparčiausiai modernėjančių sektorių pasaulyje ir Lietuvoje. Šį progresą skatina augantis maisto poreikis, sunkiai prognozuojama geopolitinės situacijos raida, klimato kaitos iššūkiai, Europos žaliojo susitarimo tikslai. „Agrosektorius jau šiuo metu yra vienas labiausiai skaitmenizuotų, palyginti su kitais sektoriais. Prognozuojama, jog per ateinančius 10 metų robotai, dronai, kitos technologinės inovacijos taps neatsiejama kiekvieno modernaus ūkio arba modernios žemės ūkio įmonės dalimi. Inžinieriai, agronomai, netgi tokie ateities specialistai kaip laukinės gamtos atkūrėjai (angl. rewilder) bus tie, kurie turėdami skaitmenizacijos, informatikos, žemės ūkio technologijų žinių kurs agroverslą“, – teigia VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė prof. dr. A. Miceikienė.
VDU Žemės ūkio akademijoje kryptingai einama šiuo keliu – studentai ugdomi aprėpiant žemės, miškų, vandens išteklių, inžinerijos, verslo ir vadybos sritis, nes visos jos glaudžiai susijusios su strateginiu valstybės siekiu vystyti bioekonomiką – atsinaujinančiais biologiniais ištekliais grindžiamą ekonomikos šaką. VDU Žemės ūkio akademija, būdama plačios aprėpties VDU dalimi, suteikia galimybę mokytis ir daugiau nei 30-ies užsienio kalbų. Studentai taip pat turi galimybę pasinaudoti išskirtine gretutinių studijų galimybe, nes VDU gretutinės studijos suteikia laisvę projektuoti savo kompetencijų rinkinį pagal asmeninius studentų poreikius. Studijuodami pasirinktą pagrindinę studijų programą, studentai gali rinktis ir bet kurią kitą gretutinę studijų programą, kurią baigus išduodamas gretutinių studijų sertifikatas. Toks dviejų studijų sričių derinys atveria dar platesnes karjeros perspektyvas.
Atsižvelgiant į tai, kad VDU Žemės ūkio akademijos absolventai yra labai paklausūs darbo rinkoje, studijų metais jie skatinami viešojo sektoriaus ir verslo įmonių įsteigtomis stipendijomis, kurių suma gali būti ir triženklė. Šiais metais Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijos jau numačiusios skirti 60 stipendijų su žemės ir miškų ūkio sektoriumi susijusių studijų programų studentams. Solidžią paramą gerai besimokantiesiems teikia ir verslo įmonės, buvę akademijos absolventai, Lietuvos žemės ūkiui nusipelniusių asmenų įpėdiniai.
VDU Žemės ūkio akademijos studentai, naudodamiesi „Erasmus+“ programos galimybėmis, vyksta į įvairios trukmės studijas, praktikas, o dėstytojai kelia kvalifikaciją dėstymo ir mokymosi vizituose užsienio universitetuose. Pastaraisiais metais pagal „Erasmus+“ programą studentai rinkosi Čekijos gyvybės mokslų universitetą, Graikijos Viduržemio jūros universitetą, Estijos gyvybės mokslų universitetą, Padovos universitetą Italijoje, Algarvės ir Lusofonos universitetus Portugalijoje.
Gilias tradicijas turinčios Akademijos alumnai jaunąja karta neabejoja
VDU Žemės ūkio akademija šalyje nuolat minima kaip lyderė, išlaikanti ypač glaudų ryšį su savo absolventais, Akademijos veikloje aktyviai dalyvaujančiu absolventų klubu „ŽŪA alumni“. Praėjusių metų pavasarį šis klubas įsteigė labdaros ir paramos fondą „Pagalba regionų jaunimo studijoms“, skirtą sudaryti finansines galimybes motyvuotam regionų jaunimui studijuoti žemės ūkiui aktualiose pirmosios pakopos studijų programose.
Lietuvos mokslų akademijos viceprezidentas VDU Žemės ūkio akademijos profesorius Zenonas Dabkevičius teigia remiantis fondo idėją, nes žemės ūkis sparčiai keičiasi ir modernėja, čia diegiamos sumanios ir skaitmeninės technologijos, didelis dėmesys skiriamas žaliajai ekonomikai, todėl planuojant dirbti žemės ūkio sektoriuje labai svarbus universitetinis išsilavinimas, naujos žinios ir gebėjimas jas tinkamai pritaikyti. „Darbo patirtis universitete rodo, kad turint motyvacijos ir ambicijų regionų jaunimas gali kompensuoti mokykloje kartais kiek mažiau įgytų žinių, o jų ankstyva pažintis su kaimo aplinka ir žemės ūkio gamyba leidžia studijose įgytas žinias sėkmingai panaudoti moderniam ūkininkavimui, verslo kūrimui ir kaimo plėtrai“, – teigia akademikas.
Parengiamųjų studijų programa – nuo išvykų į agroverslo įmones iki profesionalios pagalbos rengiantis brandos egzaminams
„Jau antri metai turime galimybę įgyvendinti išskirtinę parengiamųjų studijų programą. Ji skirta asmenims, kurie savo ateitį ir karjerą motyvuotai sieja su agrosektoriumi, tačiau dar nėra pasirengę stoti į universitetines studijas, nes nepasiekia minimalaus valstybės nustatyto konkursinio balo. Parama studijų kainai kompensuoti skiriama iš agroverslo įsteigto fondo“, – pagalbos regionų abiturientams, pasiryžusiems savo ateitį susieti su veikla agrosektoriuje, mechanizmą komentuoja VDU Žemės ūkio akademijos kanclerės pavaduotoja prof. dr. Aušra Blinstrubienė.
Profesorė atkreipia dėmesį, kad parengiamųjų studijų metu asmenims suteikiama galimybė pradėti studijuoti įvadinius pasirinktos VDU Žemės ūkio akademijos bakalauro studijų programos dalykus, geriau susipažinti su universitetu, agrosektoriumi. Programos dalyviai, padedami kompetentingų dėstytojų, rengiasi brandos egzaminams, reikalingiems įstoti į VDU Žemės ūkio akademijos bakalauro laipsnį suteikiančias studijas.
„Galimybių ir būdų mokytis VDU Žemės ūkio akademijoje šiandien gali rasti kiekvienas – tiek abiturientas, tiek brandaus amžiaus asmuo. Svarbiausia, kad žmogus turėtų tikslą ir ryžto tobulėti bei prisidėti prie agrosektoriaus progreso“, – jungtis prie VDU Žemės ūkio akademijos bendruomenės ragina kanclerės pavaduotoja prof. dr. A. Blinstrubienė.
Parengiamųjų studijų programą sudaro įvadiniai ir pažintiniai pasirinktos studijų programos dalykai, edukacinės išvykos į lyderiaujančias šalies agroverslo įmones bei mokyklinės programos dalykų kursai, padedantys pasirengti biologijos, matematikos, lietuvių kalbos ir literatūros, anglų kalbos brandos egzaminams. Kursų dalyviams suteikiama galimybė gyventi Europos mastu unikalaus VDU Žemės ūkio akademijos studijų miestelio studentų bendrabutyje.
Programos metu išklausyti pasirinktos studijų programos dalykai yra įskaitomi – įstojus į bakalauro laipsnį suteikiančias studijas, todėl pakartotinai šių dalykų studijuoti nereikia, o studijos tęsiamos antrame kurse.
Norintieji mokytis parengiamųjų studijų programoje iki 2022 m. rugpjūčio 19 d. turi užpildyti ir pateikti motyvacinę anketą. Pasikonsultuoti kviečiama individualiai kreipiantis į VDU Žemės ūkio akademijos studijų administravimo koordinatorę dr. Rasą Čingienę tel. +370 682 22 874, el. paštas rasa.cingiene@vdu.lt. Daugiau informacijos apie parengiamąsias studijas VDU Žemės ūkio akademijos tinklapyje.