Visų pirma, nuo ko pradėjote savo karjerą ir kokie buvo pirmieji žingsniai?

Per savo 26-erių metų gyvenimą siekiau įvairių tikslų, kurie laikui bėgant kito, tačiau vienas iš esminių tikslų išliko – tai skatinti teigiamus pokyčius visuomenėje šiame dinamiškame pasaulyje, kuriame raktas į pažangą slypi skirtingų sričių, žinių ir (ar) informacijos sankirtose.

Pirmiausia reikėtų pradėti nuo to, jog teisės studijas pasirinkau gana spontaniškai – visas mano gyvenimas iki jų buvo susijęs su įvairiausia veikla: politika, sportu, ypač krepšiniu. Būtent po pirmųjų teisės studijų Mykolo Romerio universitete, išvykęs į Oslo Universitetą (University of Oslo (UiO)) supratau, kad vien teisine veikla apsiriboti neketinu ir noriu platesnio supratimo bei pasaulėžiūros apie tai, kas vyksta visuomenėje. Tuomet pradėjau studijuoti tarptautinių santykių magistro studijas Oxford Brookes universitete. Studijos suteikė itin gilų supratimą apie supančią sistemą ir prisidėjo prie tolimesnių mano karjeros pasirinkimų. Grįžęs į Lietuvą Vilniaus universitete įgijau teisės magistro laipsnį.

Šiuo metu esu įsitraukęs į unikalios srities projektą, į kurį Europos Sąjunga yra investavusi daugiau nei 5 mln. eurų. Tai yra Erasmus-Mundus tarptautinės 5 Europos universitetų jungtinės magistrantūros programos – GOAL's studijos, kuriose aš vienintelis atstovauju Baltijos šalims ir esu antroje įvertinimų rodiklių vietoje lyginant su kolegomis iš viso pasaulio. Įdomu ir tai, jog beveik visos mano studijos eidavo lygiagrečiai, vienu metu studijuodavau net keliuose universitetuose, dirbdavau įvairiose įstaigose ar tiesiog kartu atlikdavau įvairias praktikas/stažuotes/projektus institucijose. Visos šios studijos prisidėjo prie to, kur esu dabar ir kokias kryptis renkuosi savo karjeroje.

 Lektorius V. Lapis - NGO Law topic
Lektorius V. Lapis - NGO Law topic
FOTO: Organizatorių nuotr.

Sportas, politika, teisė – kas sieja šias tris, absoliučiai skirtingas sritis ir ką jos reiškia Jums asmeniškai?

Mano karjera prasidėjo nuo ryžto ir aistros. Pirmuosius žingsnius žengiau pasinėręs į sportą, kuris buvo ir yra mano aistra, ir teisę – sritį, kuri reikalavo itin didelių pastangų. Iš pirmo žvilgsnio, tai gali pasirodyti kaip labai skirtingos sferos, tačiau jos yra labiau tarpusavyje susijusios, nei galima tikėtis.

Viskas mano gyvenime prasidėjo nuo sporto – krepšinis atsirado jau ankstyvoje vaikystėje ir mano gyvenime yra iki šiol. Šalia eina teisė ir politika. Esu vienas iš nedaugelio teisininkų Lietuvoje, kuris ne tik domisi, bet ir specializuojasi būtent sporto teisės srityje – čia glaudžiai susijusi ir politika – valstybės teisėkūroje yra labai daug teisės aktų, reguliacinių dokumentų, kuriais reglamentuojamas sporto teisės įgyvendinimas ir plėtra Lietuvoje. Šiuo metu didelį dėmesį skiriu ir e-sporto reglamentavimui, nes tai yra nauja ir dar netyrinėta sritis, reikalaujanti teisinių ir politinių sprendimų. Lietuvoje esu vienas pirmųjų, siekiantis šios temos plėtotės. Mano veikla sporte kartu su teisinėmis žiniomis atvėrė duris įvairioms sporto administravimo, teisinių konsultacijų ir politikos formavimo galimybėms. Per visus karjeros man metus teko dirbti teisinėse kontorose ir valstybinėse institucijose, Europos Parlamento biure Lietuvoje, Lietuvos Respublikos ambasadoje Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Meksikos Jungtinėms Valstijoms bei kt., ir visur aiškiai atsispindėjo šių dviejų – teisės ir politikos sričių – sąveikos nauda.

Žinoma, nevertėtų užmiršti ir lektoriaus profesijos, kurioje savo sukauptą patirtį ir žinias jau dabar perduodu savo kolegoms ir teisės bei politikos sričių entuziastams. Na, o sportas tapo daugiau nei pomėgiu – sporto industrijos ir nevyriausybinės organizacijos šiuo metu yra vienos iš pagrindinių mano veiklų.

Visa tai, ko pasiekėte, reikalauja itin didelio darbo, užsispyrimo ir pastangų. Jūs esate ne tik MRU, bet ir VU, bei Oxford Brookes universitetų absolventas, ir, kaip minėjote, tai dar ne pabaiga. Kas Jus motyvuoja eiti tolyn?

Prisipažinsiu, jog šiame, išties iššūkių ir pasiryžimo kupiname kelyje, esu susimąstęs, ar einu teisinga linkme, ar visa tai yra verta mano didžiulių pastangų ir pasiaukojimo, bei kur save matau po kelių ar keliolikos metų. Kita vertus, manau, jog šiame pasaulyje ir vis greičiau tobulėjančioje visuomenėje yra itin svarbus universalumas – žmonės verčiasi ne viena profesija, save atranda įdomiausiuose ir labai skirtinguose karjeros taškuose. Mes turime laisvę rinktis ir kurti – tai yra viena iš priežasčių veikti ir tobulinti save.

Esu itin stipraus charakterio žmogus, todėl niekad nekeičiu savo įsitikinimų ir visuomet padarau tai, ką esu užsibrėžęs. Man didelis paskatinimas yra visuomenės ar institucijų įvertinimas – praeitais metais man buvo suteikta garbinga LR Prezidentų vardinė stipendija – ją vienintelis iš visų Lietuvos teisės studentų pelniau už išskirtinius mokslinius ir visuomeninius pasiekimus. Savo nueitą akademinį kelią matuoju ne vien tik stipendijomis ar diplomais, bet ir akademinėmis publikacijomis, išleistomis ne tik nacionaliniu, bet ir tarptautiniu lygmeniu. Tai sudaro puikią galimybę dalintis sukauptu žinių bagažu dėstant įvairiuose seminaruose ar platformose. Taigi, tikiu, jog Lietuvai reikalingi profesionalai, savo sričių specialistai, kurie mūsų šaliai atneštų reikšmingų naujovių – to ir siekiu kopdamas savo karjeros laipteliais bei išnaudodamas savo žinias, norą tobulėti, pažinti ir suprasti vis daugiau sričių. Į priekį mane veda nenumaldomas žinių troškulys ir noras išlikti pažangiausių pokyčių priešakyje.

 Pierre Mauroy stadium, LOSC Lille
Pierre Mauroy stadium, LOSC Lille
FOTO: Organizatorių nuotr.

Viliau, matome, kad Jūsų CV yra labai įspūdingas ir platus, o ar turite vieną pagrindinį gyvenimo tikslą ir jei taip, koks jis?

Manau, jog vienas iš pagrindinių tikslų, nepaisant visų trumpalaikių pergalių ar patirčių – išlikti žmogumi. Teko dirbti daugybėje įstaigų ir įmonių, kur bendravau su labai skirtingais žmonėmis – nuo aptarnaujančio personalo iki aukščiausias pozicijas užimančių vadovų, tačiau visais atvejais išsiskiria tie žmonės, kurie yra mandagūs, išsilavinę, žino, kada reikia pasakyti, o kada, galbūt, nutylėti. Turi prisitaikyti prie labai skirtingų žmonių ir visada žinoti, kokios yra ribos. Niekada negalima pamiršti savo tikrųjų vertybių – pagarbos, supratimo. Taigi, visi darbai ir karjeros viršūnės gali bet kada nutrūkti, baigtis, gali tiesiog įvykti „gyvenimas", tačiau tuomet visada norisi užmigti ramiai, žinant, kad visose situacijose išlikai orus, garbingas ir savo įsitikinimų neišduodantis žmogus.

 V. Lapis
V. Lapis
FOTO: Organizatorių nuotr.

Pabaigai, kaip manote, kokias svarbiausias vertybes ir įgūdžius šiuolaikinis žmogus turi puoselėti norėdamas siekti sėkmingos karjeros?

Visi mes esame skirtingi ir unikalūs, todėl visiems taikyti vienodus standartus neįmanoma. Kiekvienas išgyvena savo asmeninę situaciją, siekia savo karjeros tikslų ir asmeninio gyvenimo. Asmeniškai aš, puoselėju vertybes, kurios padeda man gyventi visavertį gyvenimą ir sėkmingai siekti karjeros. Šios vertybės ir mano įgūdžiai yra asmeninio ir profesinio augimo kertinis akmuo, formuojantis mane kaip įvairiapusę, dinamišką asmenybę, sugebančia prisitaikyti prie nūdienos iššūkių. Asmeninis tobulėjimas, mokymasis visą gyvenimą, tai ne tik savybės, bet ir rimtas įsipareigojimas. Taigi, kaip matote, mano ilga, tačiau vis dar jaunatviško maksimalizmo ir energijos kupina karjeros kelionė pasižymėjo siekiu preciziškai tobulėti įvairiose srityse. Mano varomoji jėga – aistra teigiamiems pokyčiams, o išsilavinimas ir patirtis leidžia realizuoti šiuos pokyčius ne tik nacionaliniu, bet ir pasauliniu lygmeniu.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės