Susidomėjimą anesteziologija-reanimatologija „paveldėjęs“ iš savo tėčio, baigęs medicinos studijas LSMU, šiandien gydytojas jau dirba ne tik klinikinį, bet ir akademinį darbą – savo patirtimi dalijasi su LSMU studentais.
„Darbas universitetinėje ligoninėje anesteziologui-reanimatologui garantuoja nesibaigiančius iššūkius. Čia patenka pacientai su sudėtingiausiomis patologijomis, juos gydant būtina greita reakcija, aštrus klinikinis mąstymas, gebėjimas priimti nestandartinius sprendimus.
Sunkiausia – kai supranti, kad nepaisant visų pastangų paciento prognozė bloga. Kita vertus, visus sunkumus pamiršti padeda jaudulys, kai prisidedi išsaugant žmogaus sveikatą ar gyvybę“, – sako pašnekovas.
Su žiniomis – ir siekis tobulėti
Kaune, gydytojų šeimoje, užaugęs M. Rimaitis nuo vaikystės žavėjosi prasmingu ir kilniu savo tėvų darbu. Mokslai sekėsi gerai, dar nebaigęs mokyklos žinojo: rinksis gydytojo profesiją.
„Nebuvau labai naivus – dar prieš stodamas į universitetą buvau matęs, kad gydytojo kelias nelengvas, tačiau noras dirbti svarbų ir žmonėms visada reikalingą darbą buvo stipresnis. Pasirinkimas studijuoti LSMU buvo labai kryptingas ir aiškus, ir dėl šio savo sprendimo nė karto neteko suabejoti“, – įvertino M. Rimaitis.
Medicinos studijos buvo nelengvos – bet išsamios ir kokybiškos. Didžiausią įspūdį studentui paliko fundamentaliųjų mokslų ir klinikinių disciplinų darna, buvo malonu mokytis kartu su aukštos motyvacijos studentais, vadovaujamiems aukščiausios kvalifikacijos dėstytojų.
Po studijų M. Rimaitis pasirinko anesteziologijos-reanimatologijos rezidentūrą, kurią baigęs beveik prieš dešimtmetį pradėjo dirbti gydytoju anesteziologu-reanimatologu Kauno klinikose.
„Susidomėjimą anesteziologija-reanimatologija „paveldėjau“ iš savo tėčio. Matydamas, kaip jis myli šį darbą, nusprendžiau, kad tai turėtų būti labai įdomi specialybė – ir neklydau. O mano tėtis iki šiol yra pagrindinis mano ramstis šiame nelengvame karjeros kelyje“, – šypsojosi pašnekovas.
Kartu su žiniomis ir įgūdžiais LSMU absolventai įgauna dar vieną svarbų gebėjimą: siekį nuolat tobulėti, mokytis, ieškoti naujų iššūkių, profesinio augimo kelių.
2016-2021 metais M. Rimaitis pasuko ir mokslo keliu: po studijų LSMU doktorantūroje apgynė daktaro disertaciją ir įsiliejo į akademinę LSMU bendruomenę, skaito paskaitas LSMU studentams, gydytojams rezidentams ir kitiems sveikatos priežiūros specialistams.
„Nuolatinis darbas su jaunais, protingais ir ambicingais žmonėmis – vienas didžiausių profesinių iššūkių ir džiaugsmų. Esu labai laimingas galėdamas dalintis savo patirtimi, žiniomis ir įgūdžiais. Tai neleidžia nustoti tobulėti, yra fantastiškas postūmis pirmyn ir visapusiškai įprasmina nelengvą profesinį kelią“, – įvertino LSMU Medicinos fakulteto Anesteziologijos klinikos lektoriumi dirbantis gydytojas.
„Mažų“ operacijų nebūna
Kokia gydytojo anesteziologo-reanimatologo darbo kasdienybė?
„Po rytinio gydytojų pasitarimo, su vadovais ir kolegomis aptarus būsimus darbus, keliaujame į operacines, pasitinkame savo pacientus.
Visada stengiuosi juos pasitikti su šypsena ir gera nuotaika, nes žinau, kaip jiems neramu ir baugu. Po to, atidžiai pasiruošę atliekame visas procedūras, kurios būtinos ne tik anestezijai sukelti, bet ir paciento saugumui bei gyvybinėms funkcijoms užtikrinti ir palaikyti visos operacijos metu.
Klaidinga manyti, kad anesteziologas tik suleidžia tam tikrą vaistų derinį. Esame didelės operacinėje dirbančios daugiadalykės komandos nariai, stebintys kiekvieną subtiliausią paciento gyvybinių rodiklių pokytį, pasirengę imtis reikiamų veiksmų tinkamam paciento organų sistemų funkcionavimui užtikrinti ir padedantys išsaugoti žmogaus gyvybę sudėtingiausių chirurginių intervencijų metu.
Anesteziologas daugeliu atvejų yra tas žmogus, kurį pacientas mato paskutinį prieš prasidedant operacijai, o jai pasibaigus – patį pirmą. Taigi, esame paciento sergėtojai visos kelionės operacinėje metu“, – pasakojo gydytojas.
Pasak dr. M. Rimaičio, nėra „mažų“ operacijų ar anestezijų – visos intervencijos į žmogaus organizmą yra pavojingos, ir tuo teko įsitikinti daugybę kartų. Bet kokios operacijos metu reikalingas ypatingas atidumas, nes dažni netikėti paciento gyvybinių funkcijų svyravimai, kuriems suvaldyti svarbi greita ir profesionali anesteziologo reakcija.
Didžiausia M. Rimaičio klinikinio darbo dalis – neurochirurgijos operacinėse: pasak pašnekovo, tai nepaprastai įdomi sritis, reikalaujanti ypatingo ne tik chirurginės, bet ir anesteziologinės komandos kruopštumo ir susitelkimo.
Gydytojas anesteziologas-reanimatologas taip pat yra kepenų transplantologijos anesteziologų grupės narys. Kepenų transplantacija ir anestezija jos metu – ypatingas iššūkis anesteziologui, nes dauguma pacientų prieš operaciją yra kraštutinai sunkios būklės, o operacija – labai didelės apimties, trukmės ir susijusi su didele komplikacijų rizika.
„Taigi, anesteziologo darbas – tikrai nenuobodus. Reikia ne tik labai aukšto profesionalumo, bet ir empatijos, meilės ir atjautos žmogui. Deja, optimalų balansą tarp šių dviejų komponentų atrasti pavyksta tikrai ne kiekvienam. Norisi ne tik padėti pacientui, bet ir išsaugoti savo psichoemocinę gerovę“, – pastebi gydytojas.
Atsipalaiduoti po įtemptos darbo dienos gydytojui padeda fiziškai aktyvus laisvalaikis: M. Rimaitis – gana geras plaukikas, šiuo metu tobulina dar ir važinėjimo riedučiais įgūdžius. Ramesnes dienas gydytojas mėgsta leisti skaitydamas knygas, o didžiausia atostogų aistra – kelionės su šeima automobiliu. Pašnekovas sako, kad kelionės į naujas vietas padeda kitu kampu pažvelgti į savo ir kitų žmonių gyvenimus.
Paklaustas, kaip vertina savo profesijos perspektyvas, gydytojas pažymėjo, kad medicinos ateitis neatsiejama nuo technologijų pažangos, dirbtinio intelekto integracijos bei žmogaus gyvybės ir sveikatos išsaugojimo galimybių tobulėjimo.
„Tačiau tuo pat metu turime suprasti, kad tobulėjančios technologijos, naujos priemonės ir medikamentai suteikia ne tik daugiau galių – tačiau ir didžiulę atsakomybę už tai, kad šias galimybes panaudotume geriausiais įmanomais būdais, suteikdami didžiausią įmanomą naudą žmonėms“, – pabrėžė gydytojas anesteziologas-reanimatologas dr. M. Rimaitis.
Studijos LSMU: kodėl verta?
Pasaulinis Medicinos studijų programos pripažinimas: akredituota pagal WFME standartus.
Tik LSMU 8 studijų programos dėstomos unikaliu integruoto probleminio mokymo metodu, o studijos vyksta ciklais (moduliais).
Medicinos studijų programa garsėja pažangiais mokymo metodais, o Studijų kokybės vertinimo centras Medicinos krypties studijas LSMU akreditavo maksimaliam laikotarpiui.
Žiniomis ir praktine patirtimi dalijasi įvairių sričių autoritetai, pacientus gydantys praktikai bei mokslininkai.
Ugdomi stiprūs komandinio darbo įgūdžiai.
Veikia hibridinio mokymo auditorijos, medicininės ir veterinarinės medicinos simuliacijos centrai.
LSMU biblioteka – itin draugiška studentams ir dirba 24 val. per parą.
Daugybė praktikos valandų – Kauno klinikose, LSMU vaistinėje, Universiteto smulkiųjų ir stambiųjų gyvūnų klinikose, veterinarijos klinikose, mokomosiose laboratorijose, pažangiose įmonėse.
Jau nuo 1 kurso galima rinktis papildomas praktikas.
Itin stipriai išplėtoti šiuolaikiniai simuliacinio (imitacinio) mokymo metodai padeda saugiai pasirengti profesinei veiklai. Profesinę karjerą galima plėtoti norima kryptimi – mokslo, praktikos, verslo.
Baigus medicinos studijas galima rinktis apie 70 subspecializacijų; farmacijos absolventai – ne tik vaistininkai, bet ir mokslininkai, dirba ir vaistų gamybos įmonėse.
LSMU – vienas tarptautiškiausių universitetų Lietuvoje, mokomasi daugiakultūrėje aplinkoje, o stažuotėms ir praktikai galima rinktis geriausius Europos universitetus.
Itin geros įsidarbinimo galimybės – LSMU absolventai itin paklausūs darbo rinkoje: per pirmuosius metus baigus įsidarbina per 80 proc. bakalaurų, per 90 proc. magistrų.