Studijų krypčių populiarumą diktuoja darbo rinka
Dažnu atveju rinkdamiesi studijų kryptį būsimi studentai labiausiai domisi populiariausiomis sritimis, tai siedami su platesnėmis įsidarbinimo galimybėmis bei karjeros perspektyvomis. V. Palubinskienė sutinka – populiariausios studijų programos stipriai koreliuoja su esama situacija darbo rinkoje, tačiau pastebi, kad aklai sekti tendencijomis ne visuomet geriausias pasirinkimas.
„Abiturientams labai norisi patarti – rinkitės tai, kas jums patiems artima ir įdomu. Jei jaučiate, kad būtent šioje srityje galite pasiekti profesinių aukštumų, tuomet prioritetą teikite ne studijų populiarumui, o tai sričiai, kurioje norėtumėte matyti save ateityje“, – sako SMK Aukštosios mokyklos direktorė.
Kalbėdama apie dažniausius studijų krypčių pasirinkimus, pašnekovė išskiria sveikatos sektorių – būtent šių sričių studijų programos sulaukia daugiausiai norinčiųjų studijuoti. Itin daug susidomėjimo šioje kryptyje susilaukia SMK siūlomos Bendrosios praktikos slaugos studijos. Čia studentai susipažįsta su žmogaus anatomija, fiziologija, farmakologija, bendrąją, psichikos sveikatos, chirurgine, intensyviąją slauga ir kitomis disciplinomis.
Aktualumo metai iš metų nepraranda ir verslo bei viešosios vadybos studijų krypčių grupė. Abiturientai itin domisi SMK Verslo kūrimo ir valdymo bei Tarptautinio verslo ir komunikacijos studijų programomis.
„Šiandien vis daugiau galimybių įgyvendinti savo idėjas ir pasirinkti įvairias darbo formas – nuo laisvai samdomo darbuotojo iki įmonės savininko. Todėl tie, kuriems aktualu daugiau sužinoti apie verslo kūrimą ir išmokti jį valdyti, žinoti, kaip pristatyti rinkai naujas prekes, paslaugas, kokie procesai laukia organizacijos pasaulyje, kaip pritraukti verslo finansavimo šaltinius bei kaip iškomunikuoti savo organizacijos stipriausias vertes renkasi SMK programas Verslo kūrimas ir valdymas bei Tarptautinis verslas ir komunikacija“, - sako V. Palubinskienė.
V. Palubinskienė taip pat pastebi tendenciją, kad stojantieji vis dažniau klausia apie Marketingo ir reklamos kūrimo bei Dizaino studijų programas.
„Dizainas yra viena universaliausių veiklų ir didelį potencialą turinti sritis. Dizaino studijos SMK sujungia dizaino ir vadybos kompetencijas. Studijuojantieji čia mokosi dizaino pagrindų, gilinasi į kompiuterinę grafiką, 3D modeliavimą, ekodizainą, aplinkosaugą ir daug kitų šiuolaikinių disciplinų“, - sako V. Palubinskienė.
Pristatydama Marketingo ir reklamos kūrimo programą SMK direktorė nesistebi jos populiarumu, mat rinkodara yra neatsiejama nuo šių dienų verslo.
„Mūsų studentai turi galimybę bendrauti su verslu, atlikti jiems įvairias užduotis. Jie gauna itin daug praktikos. Tad šių studijų absolventai yra pasiruošę tiesiai žengti į darbo rinką. Rinkodaros specialistai yra itin geidžiami šiandienos pasaulyje, tad visus besidominčius šia sritimi kviečiu rinktis SMK Marketingo ir reklamos kūrimo studijų programą“, - sako SMK direktorė (visas SMK profesinio bakalauro studijų programas rasite ČIA).
Šiemet neišlaikiusiems egzaminų siūlo alternatyvius studijų metodus
Nuo 2024 metų norintieji stoti į aukštąsias mokyklas, privalo būti išlaikę tris valstybinius brandos egzaminus – lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos bei trečiąjį pasirenkamąjį. Vienintelė išlyga taikoma tiems, kurie stoja į menų studijas – jiems pakanka išlaikyti valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros bei pasirenkamąjį egzaminą.
SMK Aukštojoje mokykloje siūlomos dvi meno krypties studijų programos – Dizainas bei Videokūryba ir medijos. Taigi neišlaikiusieji matematikos egzamino, tačiau turintys kitus du reikiamus valstybinius egzaminus, gali rinktis šias studijų programas.
Likusius, kuriems koją valstybiniai egzaminai šiais metais pakišo, V. Palubinskienė skuba nuraminti: mokymosi kelias vis tiek yra galimas.
„Tokiais atvejais siūlome rinktis profesinio mokymo programas bei trumpąsias studijas, kurios įgyvendinamos SMK Aukštojoje mokykloje. Jas pabaigus ir vėliau išlaikius valstybinius egzaminus, studijas galima tęsti jau aukštojoje mokykloje. Toks pakopinis mokymasis, kuomet link aukštojo mokslo keliaujame laiptelis po laiptelio, turi savų privalumų: visų pirma, tai mus subrandina kaip asmenybes, todėl atėjus laikui lengviau tikslingai pasirinkti studijų programas, antra – profesinio mokymo programos suteikia labai konkrečius įgūdžius, kurių mums reikia ir kuriuos galime panaudoti darbo rinkoje jau dabar. Be to, dalis kompetencijų, kurios įgyjamos profesinio mokymo programose, vėliau gali būti užskaitomos aukštojo mokslo programose“, – sako pašnekovė.
Kaip vieną iš pavyzdžių SMK Aukštosios mokyklos direktorė pateikia pakopinį mokymąsi IT srityje. Štai pasirinkusiems Java programuotojo studijas profesinio mokymo programoje, suteikiama jaunesniojo programuotojo profesinė kvalifikacija. Norintieji vėliau savo kompetencijas gali gilinti trumposiose studijose programavimo arba Programinės įrangos testavimo programose. Praėjus šiuos du etapus ir nusprendus stoti į programavimo ir multimedijų studijų programą, bakalauro diplomą galima gauti vos per dvejus metus.
Profesinę savo ateitį norintiems kurti verslo ir vadybos srityje, tačiau šiais metais neišlaikiusiems reikiamų valstybinių egzaminų, V. Palubinskienė pataria taip pat peržiūrėti siūlomas profesinio mokymo programas. Pavyzdžiui, Multimedijos techniko profesinė kvalifikacija gali būti puikiu kompetencijų papildymu ateityje planuojantiems studijuoti Marketingo ir reklamos kūrimo studijų bakalauro programoje.
„Skirtingos studijų pakopos ir nuolatos auginamos kompetencijos leidžia augti kaip specialistui žingsnis po žingsnio, o tuo pačiu atveria galimybes kur kas greičiau įsilieti į darbo rinką. Todėl net ir neišlaikiusiems valstybinių egzaminų, kelias į mokslą tikrai nėra uždarytas“, – sako SMK Aukštosios mokyklos direktorė.
Daugiau apie SMK profesinio mokymo programas galite rasti ČIA.