„General Financing banko“ Finansų planavimo ir iždo departamento direktorė Dalia Kuizinaitė sako, kad taupymas ir investavimas nėra tokie sudėtingi dalykai, kaip gali pasirodyti, ir siūlo pradėti nuo... žaidimo.
„Gaunant mažesnes pajamas, į taupymo procesą nereiktų žiūrėti pernelyg rimtai. Vadovėlių siūlomi 10, 20 ar 30 proc. nuo pajamų, kuriuos rekomenduojama atsidėti kiekvieną mėnesį, rūpesčių turinčiam žmogui gali tapti dar viena didele auka, kurios taupant reikia vengti“, – kalba ji.
Pataria pradėti nuo „šiek tiek“
D. Kuizinaitė pataria pirmiausia įvertinti, kiek pavyksta sutaupyti, ir atsidėti ne didelę sumą, o „šiek tiek“. Suma gali būti visai maža, tačiau atidedama kiekvieną dieną, kas benutiktų. Taip pat svarbu numatyti, kokio rezultato siekiama taupant. Tai gali būti geidžiamas pirkinys, kelionė ar svajonės išpildymas. Taupymas po „šiek tiek“, kad ir lėtokas, tačiau kantrus ir nuoseklus, gali sukurti stebuklus.
„Jeigu leidžia galimybės, atsidėdami iki 10 eurų per dieną, per metus sutaupytume iki pusketvirto tūkstančio eurų, neskaitant užaugusių palūkanų, jei pinigus laikote taupomojoje sąskaitoje. Taip nuosekliai taupydamas, žmogus, kuriam dabar apie 30 metų, iki 60 metų gali būti sukaupęs 100 000 eurų ir daugiau“, – kalba D. Kuizinaitė.
Pašnekovės teigimu, nepriklausomai nuo pajamų dydžio, nereikia į taupymą žiūrėti kaip į dar vieną prievolę. Rytojus svarbus, tačiau reikia pasidžiaugti ir šiandiena.
Kaip norimam pirkiniui sutaupyti greičiau?
Taupomąją sąskaitą, kuri padeda sukaupti pinigų didesniems pirkiniams, D. Kuizinaitė pataria atsidaryti ne tik pradedantiesiems, bet ir jau turintiems finansinę pagalvę ar investicinio turto. Joje kas mėnesį išmokamos palūkanos leidžia daug greičiau sutaupyti reikiamą sumą ir įsigyti norimą daiktą.
„Įsivaizduokime situaciją, kad užsinorime nusipirkti kokį nors daiktą, o kasdienėms išlaidoms skirtoje kortelėje pinigų nepakanka. Žinoma, pinigų paprastai, be jokių mokesčių galima išsiimti iš taupomosios sąskaitos. Tačiau čia yra puiki proga stabtelėti ir dar kartą įvertinti, ar to daikto mums tikrai reikia, taip išvengiant impulsyvaus didesnės pinigų sumos išleidimo nenumatytam pirkiniui. Taupomoji sąskaita yra lanksti – pinigus iš jos galima paimti bet kada “, – sako D. Kuizinaitė.
Vieni žmonės taupomosiose sąskaitose kaupia pinigus mažesniems pirkiniams, kiti – pradiniam būsto įnašui. Banko specialistai pastebi, kad esama ir išties ilgalaikio taupymo pavyzdžių, kai tėvai taupomojoje sąskaitoje vaiko ateičiai kaupia vadinamuosius vaiko pinigus.
Tik praėjusiais metais „General Financing banko“ pristatytas produktas sparčiai populiarėja, tai rodo ir taupomosiose sąskaitose kaupiamos sumos, kurios, D. Kuizinaitės teigimu, dažniausiai siekia per tris tūkstančius eurų. Tačiau finansų ekspertė dar kartą primena, kad siekiant tikslo nereikia persistengti.
„Jeigu pasirinksime ne per greitą kaupimo tempą ir atsidėsime tiek, kiek iš tiesų galime, tuomet nereikės per dažnai išsiimti pinigų einamosioms išlaidoms, o taupymo procesas bus nuoseklesnis. Būna, kad žmonės mėnesio pradžioje įneša šimtą eurų, o pabaigoje išsiima, nes nebeužtenka pinigų pragyventi“, – kalba D. Kuizinaitė.
Palūkanas galima fiksuoti 4 metams
Terminuotieji indėliai rekomenduojami tiems žmonėms, kurie gali pinigus atsidėti ilgesniam laikui ir jų nenaudoti, siekiant sukaupti tikrą finansinę pagalvę.
„Laikyti pinigus terminuotajame indėlyje naudinga dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, kyla mažiau pagundų juos paimti, nes nenorime prarasti palūkanų. Be to, indėliai duoda didesnę grąžą nei lankstesni taupymo produktai, tokie kaip taupomoji sąskaita“, – vardija D. Kuizinaitė.
Daugelį motyvuoja galimybė šiuo metu ilgesniam laikotarpiui užsifiksuoti aukštą palūkanų normą ir iš indėlio uždirbti daugiau, nes manoma, kad dėl monetarinės politikos pokyčių palūkanos artimiausiu metu pradės žemėti. Pavyzdžiui, „General Financing bankas“ šiuo metu turi patrauklų pasiūlymą – 4 metų indėliams nuo 1000 eurų taiko 4 proc. siekiančias metines fiksuotas palūkanas, kurios išmokamos terminuotojo indėlio sutarties pabaigoje. D. Kuizinaitės teigimu, tai suteikia didesnį finansinį stabilumą palankiomis sąlygomis.
„Ilgesni indėliai naudingi ne tik dėl sukaupiamų didesnių palūkanų, bet ir todėl, kad jie labiau disciplinuoja. Jeigu pinigai padedami 4 metams, jau po dvejų metų, kad gautume uždirbtas palūkanas, norėsime laikyti indėlį iki sutarties pabaigos. Tačiau jeigu žinome, kad pinigų reikės greičiau, geriau indėlį dėti trumpesniam laikotarpiui“, – sako D. Kuizinaitė.
Kai kurie žmonės turi daug mažų indėlių, kad, prireikus pinigų, prarastų kuo mažiau palūkanų. Ekspertės teigimu, noras mažinti rizikas suprantamas, tačiau tai reikalauja laiko bei dėmesio.
„Indėlius patartina skaidyti tokiomis sumomis, kokių, jūsų nuomone, gali prireikti. Jeigu turite ir taupomąją sąskaitą, patogiau turėti mažiau, bet didesnių terminuotųjų indėlių, nes einamiesiems poreikiams galėsite išsiimti pinigų iš taupomosios sąskaitos“, – pataria „General Financing banko“ ekspertė.
Rekomenduoja mažiau rizikingas priemones
Kalbėdama apie kitas taupymo priemones, D. Kuizinaitė gaunantiems mažesnes pajamas rekomenduoja rinktis tokias, kurios yra ir mažiau rizikingos. Tai gali būti, pavyzdžiui, banko taupyklė, į kurią nukeliauja centai nuo mokant bankine kortele apvalinamos sumos. Tačiau taip pat galima pagalvoti ir apie investavimą.
„Investuoti į akcijas ar sutelktinį finansavimą rekomenduojama tiems, kurie jau yra sukaupę finansinę pagalvę ir labiau toleruoja investavimo riziką. O gaunantiems mažesnes pajamas pradėti investuoti patarčiau nuo Vyriausybės taupymo lakštų, kurie patrauklūs dėl prieinamumo, saugumo, mažų mokesčių ir mažos pradinės sumos“, – pataria finansų ekspertė.