Gyvenimas pagal grafiką erzina ir vargina
Pavasarį dažnai jaučiame didesnį nei įprasta nuovargį, ima trūkti jėgų, tampa sunkiau susikoncentruoti, vargina nuotaikų svyravimai. Kai tokia savijauta užsitęsia, imame ieškoti priežasties. Lankomės pas gydytojus, pasidarome profilaktinius tyrimus, kurie pavojingų nukrypimų nuo normų dažniausiai nerodo. Tada kaltiname stresą, įtampą, viršvalandžius ir susiplanuojame atostogas. Po jų kurį laiką jaučiamės geriau, bet vis tiek būna neramu.
Galiausiai tiriamės, ar netrūksta tam tikrų vitaminų ar mineralų. Nustačius jų trūkumą, išbandome naujus maisto papildus, ieškodami dar efektyvesnių, bet ratas sukasi toliau. Dėl to gali būti kalta ir nelaiku išgerta kava. . Ko gero, viena ausimi esame girdėję, kad šis kvapnus gėrimas nedraugiškas vitaminams, bet per daug nesigiliname.
Mitybos specialistai rekomenduoja laikytis paprastos taisyklės: negerti kavos dvi valandas prieš naudojant maisto papildus ir dvi po to. Dirbančiam, į aktyvią veiklą pasinėrusiam žmogui, kuris ir kavą geria du - tris ar daugiau kartų per dieną, tai gali tapti nemenku iššūkiu.
Ypač keblu, jei vitaminų ar mineralų paros dozė sudėta ne į vieną kapsulę ar tabletę, o į kelias. Tokiu atveju tenka gerokai pasukti galvą, kaip susidėlioti dienotvarkę – kada valgyti, o kada mėgautis kava be sąžinės graužimo. Nieko nuostabaus, kad kantrybės neužtenka ir kol ligos ar negalavimai neįspraudžia į kampą, nesukame dėl to galvos.
Kava nepatartina užgerti nei papildų, nei mėsos
Nustatyta, kad ne laiku išgertas kavos puodelis geležies pasisavinimą sumažina net 60 proc. Šį procesą sutrikdo kavoje esantys polifenoliai, suteikiantys jai kartumo. Tuo metu kofeinas skatina šlapimo išsiskyrimą ir paspartina virškinimą, dėl to dalis vandenyje tirpių B grupės ir C vitaminų pašalinami iš žarnyno nespėję rezorbuotis.
Moksliniai tyrimai rodo, kad išgeriant didesnį kiekį kavos per dieną ar geriant ją netinkamu metu gali pritrūkti ir kalcio, magnio, cinko, vitamino D. Yra duomenų, kad kava gali sutrikdyti mangano, vario, vitamino A pasisavinimą, paspartinti kalio, natrio, fosforo rūgšties pasišalinimą iš organizmo.
Kavos mėgėjai turėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad jos reikėtų negerti prieš pat valgį ar tuoj po jo. Jeigu numojate į šį patarimą ranka, nenustebkite, kad net jei maitinatės sveikai ir nesergate lėtinėmis ligomis, gali trūkti vienų ar kitų būtinų medžiagų. Juo labiau, kad įrodyta, jog kavoje esantys polifenoliai, fitino rūgštis ir kofeinas trukdo pasisavinti vitaminus ir mineralus ne tik iš papildų, bet ir iš maisto produktų.
Nepanašu, kad lietuviai skubėtų dėl to atsisakyti kavos, jie jos išgeria net 9 kartus daugiau nei arbatos. Kavos visai nevartoja tik apie 15 proc. Lietuvos gyventojų.
Patogiausia naudoti vitaminų kompleksus
Su dilema, kaip suderinti pomėgį gerti kavą ir gauti maksimalią naudą iš maisto papildų susiduria ir vienas garsiausių Lietuvos lenktynininkų Benediktas Vanagas. Jis yra didelis kavos mėgėjas, per dieną neretai ir penkis puodelius išgeria. „Nemažai, bet taip jau išeina. Pirma, rytinė mano kava – visada balta, su pienu. Dažnai jei kartoju, tai kitas puodelis būna juodas. Po pietų neblogai „įsišauti“ espresso“, – pasakoja žinomas sportininkas.
Maisto papildus jis geria ryte po pusryčių su stikline vandens. Nebent būna tikslingai rekomenduojama juos vartoti kitu metu. Taip aiškiau ir patogiau. Be to, kadangi yra rutinos žmogus, Benediktui reikia konkretaus grafiko. „Esu iš tų žmonių, kurie neatsiverčia instrukcijų, taip pat ir papildų. Nepaisant to žinau, kad kava yra diuretikas ir nepadeda naudingų medžiagų įsisavinimui. Bet kol kas įprotis ima viršų“, – šypsodamasis pasakoja B. Vanagas.
Apie gana griežtas mitybos specialistų rekomendacijas išlaikyti dviejų valandų tarpus tarp kavos gėrimo ir maisto papildų jis nėra girdėjęs: „Tai man nauja informacija. Jau matau, kad teks keisti jų gėrimo laiką į kitą, tinkamesnį. Nes rytinės kavos tikrai negalėsiu atsisakyti. Žinoma, pasitarsiu su profesionalais, artimų žmonių tarpe yra medikų, kurie žino mano poreikius ir juos išanalizavę pasiūlo tinkamą vitaminų ir mineralų kompleksą“.
Kai geri daug kavos, patogu naudoti vitaminų kompleksus, kurių vienoje tabletėje sudėta tam tikrų medžiagų paros norma. Kaip tik tokie yra „Wellman“ maisto papildai, kurių kokybę B. Vanagas yra išbandęs ir ja pasitiki. Juos keičia priklausomai nuo veiklos, metų laiko. Po čiurnos ir blauzdos operacijos turiu riboti fizinį krūvį, bet kai grįšiu į „formą“, ateis „Wellman Sport“ eilė“, – teigia lenktynininkas.