„Įpusėjus žiemai, pastebime antplūdį pacientų, kurių dažniausias nusiskundimas – dehidratuota (netekusi drėgmės) oda. Šią problemą neretai lemia staigūs temperatūriniai svyravimai – lauke odą neigiamai veikia šaltis, drėgmė ir vėjas, o įėjus į vidų, sausas ir karštas oras. Oda netenka drėgmės žiemą ir dėl netinkamos jos priežiūros rutinos, į kurią pamirštame įtraukti individualiai parinktas drėkinančias priemones“, – teigia Lazerinės ir estetinės dermatologijos klinikos „Estetus“ kosmetologė Andrėja Krasnevičienė.

Ji tęsia, kad odos dehidrataciją labai dažnai lydi ir kitos pacientų problemos – diskomfortą keliantys įvairūs odos pažeidimai ar tokia lėtinė odos būklė kaip rožinė. Ji pasižymi veido raudoniu, odos sudirgimu, niežėjimu, šerpetojimu, tempimu, išsiplėtusiais kapiliarais, o šiai būklei progresuojant, gali atsirasti ir smulkus odos bėrimas.

Tokiu atveju, su atsiradusiomis problemomis pacientai nebesugeba susitvarkyti savarankiškai ir kreipiasi pagalbos.

 Andrėja Krasnevičienė

Individualių poreikių svarba

Kosmetologė akcentuoja, kad raktas į problemos sprendimą – bendradarbiavimas tarp specialisto ir paciento. Tai leidžia užtikrinti, kad odos problemų sprendimui parinkta priemonė tenkins paciento poreikius ir lūkesčius.

„Kiekvieno paciento lūkesčiai ir poreikiai, ieškant tam tikros odos problemos sprendimo – labai individualūs. Yra norinčių greito rezultato ir dėl to nebijančių po procedūros porą valandų liekančio odos raudonio ar pasiruošusių ilgesniam poprocedūriniam laikotarpiui, kad praėjus savaitei galėtų džiaugtis maksimaliu efektu. Tačiau yra tokių, kurie nori po procedūros iš karto grįžti į darbą ir pageidauja, kad veidas „neišduotų“ jokių procedūros atlikimo požymių“, – pasakoja A. Krasnevičienė.

Ji tęsia, kad yra situacijų, kai pagalbos ieškantys pacientai gali ne tik tiksliai įvardyti savo poreikius ir lūkesčius, bet ir procedūrą, kurios pageidauja, tačiau šį prašymą išpildyti pavyksta ne visada.

„Kartais nutinka taip, kad įvertinus paciento odos būklę, paaiškėja, jog ji yra labai stipriai dehidratuota. Tokiu atveju, reikia vadovautis aiškiu protokolu, kuris nurodo pradėti nuo odos drėkinimo, o ne kitos procedūros, kuri ant drėgmės netekusios odos neturės jokio poveikio“, – aiškina kosmetologė.

Pasakoja apie sprendimo būdus

Anot A. Krasnevičienės, vienas sprendimų, kurį gali pacientui pasiūlyti kosmetologija – krioterapija (šalčio terapija), kurios metu stabiliu ir saugiu šalčiu oda yra maitinama bei drėkinama specialiais koncentratais, pasiekiančiais giluminius jos sluoksnius.

„Ši procedūra neturi kontraindikacijų – ją galima atlikti tiek kartų, kiek reikalauja paciento situacija, ji taip pat tinka nėščioms ir maitinančioms moterims. Teigiamas poveikis jaučiamas iš karto po pirmos procedūros, tačiau tai nėra ilgalaikis sprendimas, ypač, jeigu sprendžiama problema – išsivysčiusi rožinė“, – akcentuoja A. Krasnevičienė.

Tokiu atveju, kosmetologijoje gali būti naudojami naujos kartos cheminiai pilingai, kurie nepasižymi pagrindiniu savo pirmtakų minusu – odos lupimusi.

„Naujieji cheminiai pilingai turi keratolitinį poveikį – jie padeda greičiau atsisluoksniuoti odai, kuri dėl tam tikrų priežasčių, pavyzdžiui, amžiaus ar odos ligų, tai daro lėčiau. Atlikus pilingą, pašaliname negyvas ląsteles ir sukuriame terpę gimti naujoms, kurias turime „įdarbinti“. Dėl suaktyvintos kraujotakos ir pagerintos ląstelių mikrocirkuliacijos oda tampa gyvybinga ir efektyviau sugeria jos maitinimui bei drėkinimui skirtus produktus“, – aiškina kosmetologė.

Pašnekovė pasakoja, kad kosmetologija dabar gali pasiūlyti ir naujovių – pavyzdžiui, injekcijas be adatų ir stiprios intervencijos. Šių procedūrų metu individualiai specialisto parinktas produktas į odą suvedamas specialių bangų pagalba, o taip pat atliekama lengva odos abrazija (šveitimas), gilus pridrėkinimas ir suaktyvinimas.

„Tai, kokie medžiagų kokteiliai bus suvedami į odą, parenka specialistas, priklausomai nuo paciento odos problemos. Pavyzdžiui, jeigu kovojama su rožine, reikalingi tokie kokteiliai, kurie stiprintų kapiliaro sienelę, stabdytų oksidacinį stresą ir stipriai drėkintų odą, jeigu sprendžiame dehidratacijos problemą – reikalingi visišką kitą poveikį suteikiantys kokteiliai“, – aiškina A. Krasnevičienė.

Raktas į ilgalaikius rezultatus

Pasakodama apie kosmetologines procedūras, A. Krasnevičienė skuba paaiškinti, kad jos puikiai dera su lazeriniu gydymu, ypač, kai siekiama ilgalaikio sprendimo.

„Yra problemų, kurių viena kosmetologija išspręsti negali, pavyzdžiui, sutraukti išsiplėtusio kapiliaro – tam skirtos lazerinės procedūros. Tačiau ilgalaikių rezultatų pasiekti leidžia jų kombinavimas tarpusavyje. Prieš lazerinį gydymą atlikta kosmetologinė procedūra pagerina odos kraujotaką ir paruošia epidermį, o po jo – palaiko odos kapiliaro stiprumą bei odos drėgmės balansą“, – teigia kosmetologė.

Primena prevencijos svarbą

Anot A. Krasnevičienės, prevencija gali padėti išvengti lietuvius dažniausiai kamuojamų odos problemų žiemą, tačiau tai labai svarbu daryti tinkamai.

„Dar prieš šildymo sezoną reikėtų pradėti naudoti odos priežiūros produktus, kurie padėtų odai „išgyventi“ šaltą ir drėgną laikotarpį, o ne ją dirgintų ir sausintų. Rudenį ypač svarbu didelį dėmesį skirti intensyviam odos drėkinimui, kad pavyktų išvengti dažniausiai žiemą kamuojančių problemų, kurios kyla dėl drėgmės netekusios odos“, – priduria kosmetologė.