Aknė progresuoja, todėl problemą būtina spręsti

Tie, kurie jau perkopė trisdešimties metų slenkstį, neretai nustemba susidūrę su akne – paauglystės brendimo laikotarpis jau toli užmarštyje, o fizinį ir psichologinį diskomfortą keliantys spuogeliai niekur nedingsta.

Aknė – tai lėtinė plauko-riebalinės liaukos komplekso liga, todėl dažniausiai išryškėja prasidėjus brendimui ir suintensyvėjus lytinių hormonų bei riebalinių liaukų veiklai. Štai kodėl su akne įprastai labiausiai vargsta jauno amžiaus žmonės. Vis tik kaip pastebi dr. Eglė Aukštuolienė, su šia liga vis dažniau susiduria ir vyresni.

„16-23 metų amžiaus pacientai dėl aknės sukeltų problemų kreipiasi dažniausiai, tačiau mūsų visai nebestebina ir 30 ar 40 metų amžiaus pacientai, kuriuos kamuoja ši problema. Tad vadinti aknės vien tik paaugliška problema tikrai negalima“, – pastebi dermatologė.

Aknė – progresuojanti liga, todėl pastebėjus pirmuosius jos požymius, nevalia numoti ranka – būtina imtis priemonių ir ligą gydyti, užkertant kelią jos progresavimui. Gydytoja pasakoja, kad pirmaisiais aknės požymiais įprastai tampa dėl suaktyvėjusios riebalinių liaukų veiklos padažnėjęs poreikis plauti galvą ir odoje atsiradę inkštirai. Pastarieji būna dvejopi: atviri – matomi kaip juodi taškeliai, ypač veido „T“ zonos srityje, arba uždari, kurie atrodo kaip balsvi nelygumai odoje. Pastebėjus inkštirus, ypač uždarus, rekomenduojama pradėti naudoti aknei skirtą kosmetiką bei apsilankyti pas dermatologą.

Svarbu suprasti, kad liga įveikiama

Aknė sukelia ne tik fizinį diskomfortą, bet ir psichologinius iššūkius. Ypatingai jauname amžiuje, kuomet susitvarkyti su sudėtingu paauglystės laikotarpiu dažnam ir taip nėra lengva. Sergančiuosius jaudina ne tik pats ligos faktas ir tai, kaip jie atrodo šiandien, bet ir liekamieji ligos reiškiniai – ar neliks raudonų dėmelių, dėl aknės odoje susiformavusių randelių.

Šiame jauno žmogaus gyvenimo etape kone svarbiausia pagalba tampa artimųjų palaikymas. Tėvai turėtų įsiklausyti į paauglio problemas, parodyti palaikymą ir ištiesti pagalbos ranką, pavyzdžiui, palydėti pas dermatologą, juk šiais laikais su specialistų pagalba tikrai galima rasti problemos sprendimo būdą.

„Įprastai jauni žmonės labai pergyvena dėl aplinkinių reakcijos, nuogąstauja, kad bendraudami su jais visi mato tik spuogelius. Tokie kompleksai gali paskatinti jaunus žmones užsiverti, mažiau bendrauti, todėl labai svarbu padėti jauniems žmonėms suprasti, kad kovoje su šia liga jie yra ne vieni. Akne serga beveik 100 proc. 15-17 metų amžiaus grupės žmonių. Tai žinodami, paaugliai lengviau susitaiko su faktu, kad ir jiems tenka kovoti su akne. Labai svarbus ir gydytojo požiūris, palaikymas, supratingumas. Būtina paaiškinti, kad liga anksčiau ar vėliau praeis, nes šiais laikais jai gydyti skirtų efektyvių priemonių tikrai turime“, – sako dermatologė.

Stresas – vienas iš aknę provokuojančių veiksnių

Gydytoja dr. E. Aukštuolienė pastebi, kad prasta emocinė būsena ir patiriamas stresas gali būti viena iš progresuojančios aknės priežasčių. Paskatinti šią ligą, kaip ir daugelį panašaus pobūdžio ligų, gali ir hormoniniai sutrikimai, netinkami mitybos įpročiai. Provokuoti aknę gali nesaikingas saldumynų vartojimas, pieno produktai, greitas maistas, aukštą glikeminį indeksą turintys maisto produktai. Be abejonės, svarbus ir subalansuotas darbo bei poilsio režimas, reguliarus kokybiškas miegas, streso vengimas.

Vis tik ne visus ligą lemiančius veiksnius, galima suvaldyti. „Aknės išsivystymui įtakos turi ir genetika, tad jei vienas iš tėvų sirgo akne, didelė tikimybė, kad liga bus paveldėta“, – aiškina dermatologė.

Tinkama kosmetika – dalis sėkmingo gydymo

Gydytoja nuramina: specialiai aknės gydymui skirtų efektyvių priemonių tikrai netrūksta. Svarbiausia – atsakingai pasirinkti ir nepamiršti pasikonsultuoti su specialistu, mat ne visais atvejais gydant aknę pakanka tik tinkamos kasdienės odos priežiūros.

„Esant lengvai ligos formai, pakanka tepamų vaistų, kurie mažina uždegimą, spuogus, atsluoksniuoja odą ir tokiu būdu atkemša poras. Esant vidutinio sunkumo ir sunkiai aknei yra skiriami geriami vaistai. Svarbu suprasti, kad aknė yra lėtinė liga, todėl gydymas yra ilgalaikis ir reikalaujantis kantrybės, tačiau dažniausiai rezultatai viską atperka“, – tvirtina gydytoja dr. E. Aukštuolienė.

Be abejonės, ypatingai svarbu ir tai, kaip oda prižiūrima namuose, mat tai – didelė dalis sėkmingo gydymo. Svarbiausia taisyklė sergant akne – mažiau yra daugiau, tad su kosmetikos priemonėmis persistengti nereikėtų. Gydytoja pataria odą prausti 1 ar 2 kartus per parą, naudojant specialiai į aknę linkusios odos priežiūrai skirtą švelnų prausiklį. Agresyvių, apsauginę odos plėvelę pažeidžiančių priemonių, kurių sudėtyje yra etanolio, naudoti nepatartina.

Sudėtis – svarbiausias dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį renkantis odos priežiūros priemones. Pavyzdžiui, inkštirams gydyti rekomenduojama naudoti priemones su AHA, salicilo rūgštimis. Verta paminėti ir tai, kad neretai vaistai nuo aknės sausina odą, tad ją labai svarbu drėkinti, raminti, atstatyti jos barjerinę funkciją – rinktis kosmetikos priemones su glicerinu, keramidais.

„Kova su akne gali užtrukti, tad svarbu odą gydyti nuosekliai. O pasireiškiant sunkesnėms jos formoms ar matant, kad savarankiškai susitvarkyti nepavyksta, reikia kreiptis į dermatologą. Tinkamai parinktas gydymas ir kasdienės odos priežiūros priemonės ne tik padės įveikti ligą, bet ir leis išvengiant nepageidaujamų pasekmių“, – teigia gydytoja dermatologė.